Evropské akcie v pondělí vyskočily o bezmála dvě procenta

S klesajícími výnosy amerických státních dluhopisů v pondělí výrazně posílily také evropské akcie. Nejvíce se dařilo sektoru cestovního ruchu a volnočasových aktivit, který získal 3,2 %. Z makrodat se investoři zaměřili na finální PMI výrobního sektoru za únor.
Panevropský index STOXX Europe 600 připsal 1,84 % na 412,44 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,62 % na 6 588,53 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,64 % na 14 012,82 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,57 % na 5 792,79 bodu a španělský IBEX 35 posílil o 1,86 % na 8 378,10 bodu.
V uplynulém týdnu byly akcie v celém světě pod tlakem zejména kvůli růstu výnosů amerických státních dluhopisů. Výnos 10letého bondu se dostal až k 1,6 %, závěr minulého týdne ovšem přinesl zklidnění v podobě jeho opětovného poklesu až k 1,4 %.
Vyšší výnosy dluhopisů vzbuzovaly obavy, že část investorů přejde od akcií k bondům, jejichž relativní ocenění se začalo zatraktivňovat. Výprodeje se v minulém týdnu týkaly hlavně technologických titulů, v USA index Nasdaq Composite přišel zhruba o pět procent.
"Na trhu převážil názor, že centrální banky zasáhnou, pokud budou výnosy dluhopisů dále růst. Zástupci Fedu dosud opakovali, že s nynější situací nemají problém, vývoj z minulého týdne ale mezi investory podpořil názor, že tento týden by se postoj centrálních bankéřů mohl změnit," říká stratég Deutsche Bank Jim Reid.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Tempo růstu aktivity ve výrobním sektoru v eurozóně v únoru stouplo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru vzrostl podle finálních údajů společnosti IHS Markit na tříleté maximum 57,9 bodu z 54,8 bodu v lednu. Rychlý odhad hovořil o růstu ukazatele na 57,7 bodu. Na rekordních 60,6 bodu index vystoupl v prosinci 2017.
- Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 % v americké biotechnologické společnosti Modernaza více než jednu miliardu dolarů. Akcie Moderny v poslední době výrazně vzrostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny.
- Italská ekonomika loni klesla o 8,9 procenta po růstu o 0,3 procenta v předchozím roce. Italskou ekonomiku tvrdě zasáhla pandemie, pokles je zhruba v souladu s očekáváním. Rozpočtový deficit a veřejný dluh se loni zvýšily, avšak méně, než se čekalo.
- Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně klesl z lednových 57 bodů na 56,5 bodu v únoru. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem, výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru. IHS Markit upozornila, že v únoru se klesly prodeje kvůli podstatnému narušení dodavatelských řetězců. Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun.
- Na burze v norské metropoli Oslo se v pondělí začalo obchodovat s akciemi začínající letecké společnosti Flyr. Přestože firma vstupuje na trh za koronavirové krize, zájem o její akcie byl hned v úvodu obchodování velmi silný - jejich kurz vzrostl o 28 procent. Flyr se chystá konkurovat zavedeným aerolinkám Norwegian Air a SAS.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor pohrozil americkému provozovateli sociální sítě Twitter pokutou za to, že neodstraňuje závadný obsah. Úřad sdělil, že Twitter porušuje ruské zákony týkající se boje se zakázaným obsahem. Síť podle něj od roku 2017 neodstranila 2 862 materiálů ilegálního obsahu, většina příspěvků byla o sebevraždách.
Zdroj: CNBC, ČTK