Evropské akcie v úterý díky stabilizaci výnosů amerických dluhopisů mírně zpevnily

Akcie na západoevropských burzách v úterý pokračovaly v růstu. Investoři nadále čerpali optimismus z poklesu, respektive stabilizace výnosů amerických vládních dluhopisů. Zpráva o vývoji inflace v eurozóně nepřekvapila.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,19 % na 413,23 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,38 % na 6 613,75 bodu, německý DAX přidal 0,19 % na 14 039,80 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,29 % na 5 809,73 bodu.
V pondělí přidaly evropské akcie podle indexu STOXX Europe 600 téměř 2 % poté, co v minulém týdnu naopak výrazně klesaly kvůli růstu výnosů amerických vládních dluhopisů. Výnos 10letého bondu USA se dostal až k 1,6 %, závěr minulého týdne ovšem přinesl zklidnění v podobě jeho opětovného poklesu až k 1,4 %. Kolem této úrovně se výnos pohyboval i v úterý.
Vyšší výnosy dluhopisů vzbuzovaly obavy, že část investorů přejde od akcií k bondům, jejichž relativní ocenění se začalo zatraktivňovat.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- V Německu v únoru poprvé od loňského června přibylo lidí bez práce. Počet nezaměstnaných se podle sezónně přepočtených údajů zvýšil zhruba o 9 000 na 2,752 milionu, oznámil v úterý spolkový úřad práce. Analytici přitom čekali další pokles počtu lidí bez práce, protože pokračuje takzvaný kurzarbeit. Míra nezaměstnanosti podle předběžných údajů zůstala na šesti procentech.
- Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 %, tedy nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. Ve zpřesněném odhadu to v úterý potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartálu loňského roku klesl hrubý domácí produkt Česka meziročně o 4,7 %, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 %. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 % za celý loňský rok počítal. Meziroční propad HDP v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na 5 % a mezikvartální nárůst na 0,3 %.
- Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na lednové hodnotě 0,9 %. V rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Po pěti měsících stabilního poklesu tak ceny v zemích platících eurem pokračují druhý měsíc v řadě v růstu. Zpráva obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v eurozóně, nikoli v celé Evropské unii. Před rokem v únoru spotřebitelské ceny rostly výrazněji, míra inflace v eurozóně tehdy činila 1,2 %.
- Počet nezaměstnaných ve Španělsku se v únoru poprvé po pěti letech zvýšil nad čtyři miliony, zejména v důsledku omezení zavedených proti šíření koronaviru, která ničí ekonomiku. Od začátku pandemie už ve Španělsku zaniklo více než 400 000 pracovních míst, oznámilo v úterý španělské ministerstvo práce.
- Vývoz z Německa do Británie v lednu podle předběžných údajů meziročně klesl o 30 %. Hlavní příčinou je vedle dopadů pandemie také brexit a s ním související změna obchodních pravidel. Oznámil to v úterý německý statistický úřad. Vývoz z největší evropské ekonomiky na britské ostrovy ale klesá už od roku 2016, kdy si Britové odchod z Evropské unie odhlasovali v referendu.
- Británie: Index cen domů od Nationwide v únoru meziročně vzrostl o 6,9 % (leden: +6,4 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,7 % (leden: -0,2 %).
- Německo: Maloobchodní tržby v lednu meziročně klesly o 8,7 % (odhad: +1,2 %, prosinec: +2,8 %). Meziměsíčně se objem maloobchodních tržeb snížil o 4,5 % (odhad: -1 %, prosinec: -9,1 %).
- Evropská komise začala vyšetřovat, zda Německo neporušilo unijní pravidla, když nabídlo firmám RWE a LEAG odškodné za to, že rychleji skončí s výrobou elektřiny z hnědého uhlí. Komise v úterý uvedla, že se zaměří na to, zda nabídnutá kompenzace neporušuje unijní pravidla o státní pomoci. Firmu LEAG vlastní Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského a skupina PPF Investments.
- Italská letecká společnost Alitalia by po restrukturalizaci měla mít 45 letadel, kolem 4 500 zaměstnanců a získá státní pomoc přes jednu miliardu eur, což je méně než polovina původně avizované částky. Uvedl to v úterý italský list La Repubblica.
- Podílníci sítě rychlodobíjecích stanic Ionity, k nimž se řadí mimo jiné automobilky Volkswagen či BMW, jednají o podstatném rozšíření sítě v Evropě. Chtějí držet krok s růstem prodeje elektrických aut, uvedla v úterý agentura Bloomberg. Ionity je společným projektem firem BMW, Daimler, Ford a Volkswagen se značkami Audi a Porsche. V listopadu se k podílníkům podle webu Ionity přidala automobilka Hyundai. Rychlonabíjecí stanice - po vzoru sítě Supercharger americké automobilky Tesla - podnik u evropských dálnic zavádí od roku 2017.
- Největší evropský výrobce čipů Infineon Technologies automobilkám vzkázal, ať k zásobování čipy zaujmou jinou strategii. Automobilový průmysl se nyní po celém světě vlivem pandemie potýká s nedostatkem čipů. Šéf německé společnosti Infineon automobilkám radí, ať si upevní dodavatelské řetězce. Některé automobilky zvažují tvorbu zásob.
- Bulharská finanční a pojišťovací společnost Eurohold plánuje získat z prodeje nových akcií až 100 milionů eur. Získané peníze jí mají pomoci financovat nákup bulharského majetku české společnosti ČEZ.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk ruského, státem kontrolovaného producenta diamantů Alrosa v loňském roce klesl o 49 % na 32,2 miliardy rublů (9,5 miliardy Kč). Příčinou je nižší prodej a slabší rubl, uvedla v úterý firma. Alrosa je největším producentem surových diamantů na světě, jejím konkurentem je společnost De Beers, což je divize skupiny Anglo American.
Zdroj: CNBC