US MARKETZavírá za: 1 h 42 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Tuzemské firmy loni vydaly dluhopisy za 31 miliard Kč, o čtvrtinu méně než předloni

V roce 2020 vydaly společnosti v Česku dluhopisy o objemu 31 miliard Kč. Meziročně objem nových emisí klesl o 26 procent. Naopak počet nových emisí loni vzrostl o desetinu na 200. Vyplývá to z Bond indexu společnosti Deloitte, který poskytuje přehled o českému dluhopisovém trhu.

Nárůst počtu dluhopisových emisí podle analytika Deloitte Romana Luxe potvrzuje trend posledních let, a to rostoucí zájem o tento typ financování ze strany menších společností. To se projevuje zmenšování průměrné emise. Pokles objemu vysvětlil zejména menším objemem nových dluhopisů na pražské burze.

"Naše data ukazují, že podlimitní emise v roce 2020 nabízely v průměru o 1,4 procentního bodu vyšší kupónový výnos než emise nadlimitní (6,7 procenta, proti 5,3 procenta)," uvedl Lux. Dlouhodobě lze podle něj pozorovat trend přibližování se výnosů nadlimitních a podlimitních emisí. Menší neboli podlimitní emise nepodléhají schvalování České národní banky a nezkoumá se jejich účel.

Pět největších emisí loni mělo vesměs stejné parametry, tedy splatnost pět let a kuponovou sazbu kolem pěti procent. Výjimku tvořila společnost ČD Cargo, která zejména díky skutečnosti, že je vlastněna českým státem, vydala dluhopisy s daleko nižší sazbou. Největší emise bývají zpravidla určeny fondům, retailoví investoři k nim tedy mají těžší přístup.

Dluhopisy na českém trhu vydávají převážně společnosti bez historie, často jde o účelové, nově založené SPV - tedy společnosti zvláštního určení, které se zakládají účelově kvůli uskutečnění konkrétního projektu, upozornil Lux. Ale i při zohlednění toto faktu je podle něj stále dalších 15 procent emitentů, kteří o svém hospodaření nezveřejnili v době emise žádné finanční výkazy.

Rozmach českého dluhopisového trhu započal v roce 2012 změnou právní úpravy. V posledních pěti letech roste objem nových emisí dluhopisů, vyjma roku 2020. Dluhopisové financování je atraktivní alternativa k bankovnímu financování pro stále větší množství firem a z důvodu nízkých úrokových sazeb na spořících účtech přitahují dluhopisy také stále více investorů.

Do budoucna Lux očekává růst objemu a počtu nových emisí, zejména pak vydávání více emisí menšími společnosti. Nicméně situaci na dluhopisovém trhu může podle něj velmi rychle změnit nepříznivá makroekonomická situace či změna základních úrokových sazeb v ekonomice.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaDluhopisový trhFiremní dluhopisy
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika