Evropské akciové indexy ve středu napravovaly úterní ztráty, v čele růstu bylo Německo

Akcie na západoevropských trzích ve středu posilovaly, a napravily tak většinu úterních ztrát. Nejvíce se dařilo odvětví základních surovin (+4,7 %), náladu podporoval mimo jiné příznivý dubnový výsledek indexu nákupních manažerů v eurozóně.
Evropské akcie za sebou mají nejlepší den za téměř dva měsíce. Zotavily se z úterního hromadného výprodeje a akcie společností z odvětví produkce základních surovin vystoupaly na desetileté maximum. Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,82 % na 441,55 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,68 % na 7 039,30 bodu, německý DAX se zvedl o 2,12 % na 15 170,78 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 1,40 % na 6 339,47 bodu.
STOXX Europe 600 smazal takřka celou ztrátu z předchozího dne, kdy se obavy ze zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech negativně odrazily na technologických akciích. Ty ve středu jako celek stouply o 2,7 %, zatímco v předchozí seanci odepsaly 3,7 %.
Dílčí index STOXX 600 Basic Resources, který sdružuje akcie společností z odvětví produkce základních surovin, vzrostl o 4,7 % a dosáhl desetiletého maxima. Vzhůru ho táhly těžaři, jejichž akcie se obchodují na londýnské burze. Největší váhu mají v indexu společnosti Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton.
Akcie automobilky Stellantis si připsaly sedm procent. Hospodářské výsledky firmy za první čtvrtletí překonaly odhady. Skupina varovala, že nedostatek čipů v probíhajícím kvartálu ovlivní její produkci zásadnějším způsobem než v prvním čtvrtletí.
O 5,2 % stouply akcie německé módní společnosti Hugo Boss, jež v prvním kvartálu téměř zdvojnásobila prodeje v pevninské Číně. Výrazně naopak oslabily akcie německé dovážkové služby Delivery Hero. Její akcionáři v úterý večer ve zrychleném úpisu prodali necelá čtyři procenta akcií úhrnem za zhruba 1,25 miliardy eur. Akcie Delivery Hero seanci uzavřely poklesem o 4,2 %.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská unie hodlá snížit závislost na dovozu některých klíčových materiálů a produktů zejména z Číny a dalších asijských států. Evropská komise ve středu v rámci aktualizované průmyslové strategie identifikovala skupinu strategických komodit, v jejichž výrobě by měly být členské státy EU soběstačnější. Patří mezi ně například látky k produkci léků, polovodiče či průmyslově využívané chemikálie.
- Dluhový strop 60 % hrubého domácího produktu stanovený v Paktu stability a růstu již nemá smysl a měl by být revidován v rámci reformy fiskálních pravidel EU. Uvedl to šéf záchranného fondu eurozóny (ESM) Klaus Regling na semináři belgické centrální banky.
- Česká republika je pro německé investory po Estonsku nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy. Proti loňskému žebříčku se Česko posunulo o jednu příčku před Polsko. ČR byla první do roku 2019, kdy ji přeskočilo právě Estonsko. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu německých zahraničních komor, který se paralelně koná v 16 zemích střední a východní Evropy. Každý rok se ho účastní přes 1 300 firem.
- Japonská automobilka Nissan Motor následovala svého francouzského partnera Renault a prodala celý svůj podíl v německém automobilovém koncernu Daimler. Prodej podílu, který činil zhruba 1,5 %, vynesl japonskému podniku 1,15 miliardy eur, oznámila samotná firma.
- Státem podporované mimoevropské firmy budou mít zřejmě složitější cestu k veřejným zakázkám v zemích Evropské unie či k ovládnutí evropské konkurence. Evropská komise ve středu představila návrh nových pravidel, která jí umožní podrobně prověřovat a omezovat velké akvizice či účast ve veřejných tendrech. Unijní exekutiva přichází s opatřením zejména kvůli obavám z rozmachu čínských firem, které EU vzhledem k jejich státním subvencím považuje za neférovou konkurenci. Aby mohlo nařízení platit, musí je schválit členské státy a Evropský parlament.
- Italská a německá policie provedly rozsáhlou razii proti kalábrijské mafii 'Ndrangheta. Operace, které se účastnilo přes osm stovek policistů a daňových úředníků, se zaměřila i na italské restaurace a pizzerie v Německu. Zatčeny byly tři desítky lidí, kteří jsou podezřelí z obchodování s drogami, praní špinavých peněz a daňových úniků. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na německé a italské úřady.
- Britský maloobchodní řetězec Debenhams po 242 letech existence zavře v polovině května posledních 49 obchodů v Británii. Společnost to podle agentury Reuters uvedla ve svém středečním sdělení. Firma, která se s problémy potýkala léta a které poslední ránu zasadila koronavirová krize, je od prosince v likvidaci.
- Britská ocelárna Liberty Steel Group jmenovala výbor, který bude mít na starosti její restrukturalizaci a refinancování poté, co se její největší věřitel Greensill Capital v březnu dostal do platební neschopnosti. Liberty Steel je součástí globálního koncernu GFG Alliance podnikatele Sanjeeva Gupty.
- Index výrobních cen v eurozóně v březnu meziročně +4,3 % po +1,5 % v únoru (odhad: +4,1 %), meziměsíčně +1,1 % (odhad: +0,9 %)
- Mírně horší než očekávané výsledky v sektoru služeb v Německu a Francii znamenaly za duben i mírně horší než předpokládaný výsledek celkových indexů nákupních manažerů. Naopak ve Španělsku služby "zafungovaly" (lepší byl i vývoj nezaměstnanosti), a tak celoevropský PMI mírně překonal očekávání.
Výsledková sezóna
- Odbyt automobilové skupiny Stellantis v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 11 procent na 1 567 000 vozů, na její výrobu měl ale negativní dopad celosvětový nedostatek čipů. Oznámila to ve středu firma, která je čtvrtým největším výrobcem aut na světě. Upozornila, že kvůli nedostatku čipů v prvním čtvrtletí vyrobila o 190 000 aut méně, než plánovala.
- Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je světově největším kontejnerovým přepravcem po moři, má díky růstu zájmu o nákladní dopravu za čtvrtletí rekordní čistý zisk 2,7 miliardy dolarů. To je meziročně třináctkrát více a téměř stejně jako za celý loňský rok poznamenaný pandemií. Firma se sídlem v Kodani to uvedla ve svém středečním sdělení a dodala, že očekává stejně silnou poptávku po celý letošní rok.
- Německá poštovní a logistická skupina Deutsche Post DHL v letošním prvním čtvrtletí díky rozmachu internetového prodeje více než ztrojnásobila provozní zisk na 1,9 miliardy eur z 592 milionů eur před rokem. Zaznamenala tak nejsilnější začátek roku ve své historii. Zároveň zlepšila odhad celoročního zisku.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch