Britská centrální banka nečeká vlnu firemních bankrotů

Britská centrální banka neočekává vlnu bankrotů britských podniků poté, co vláda ukončí opatření na podporu ekonomiky, kterou zasáhly negativní dopady pandemie covidu-19. Uvedl to v pátek hlavní ekonom banky Andy Haldane.
Řada nových firemních dluhů je sjednána na dlouhé období, což podle Haldaneho zvyšuje šance, že je podniky dokážou splatit a že bankroty nezaznamenají výraznější vzestup ze současných relativně nízkých úrovní.
Údaje z minulého týdne ukázaly, že počet firemních bankrotů v Anglii a Walesu začátkem letošního roku sestoupil na nejnižší úroveň za více než 30 let, protože vládní opatření pomáhají podnikům vyhnout se insolvenci.
Britský hrubý domácí produkt se loni kvůli pandemii propadl o rekordních 9,8 %. Vyhlídky ekonomiky však nyní podporuje vysoké tempo očkování proti covidu-19. Více než polovina britské populace už dostala minimálně jednu dávku vakcíny.
Britská centrální banka ve čtvrtek zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 7,25 % z pěti procent předpokládaných v únorové prognóze. Předpověděla rovněž, že britská ekonomika se na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19 vrátí už v posledním čtvrtletí letošního roku. V únoru přitom s tímto návratem počítala až v prvním čtvrtletí roku příštího.
Zdroj: ČTK