US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,46 %
NVIDIA-2,47 %

Británie zahájila obchodování s emisními povolenkami

Británie ve středu spustila vlastní systém obchodování s emisními povolenkami (ETS). Ceny povolenek dosáhly více než 50 liber za tunu, což znamená, že náklady na znečištění jsou vyšší než v EU, uvedla agentura Reuters. Británie chce být uhlíkově neutrální do roku 2050.

ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Británie spustila vlastní trh, který má nahradit trh EU, jehož součástí byla před odchodem z EU.

Po zahájení obchodování se povolenky začaly obchodovat za 50,23 libry za tunu, později však cena klesla na více než 45 liber za tunu. V EU cena srovnatelného kontraktu činí téměř 50 eur za tunu.

Ceny povolenek v EU tento týden klesly o zhruba deset procent. Podle obchodníků to bylo částečně způsobené očekávaným spuštěním systému v Británii. Nyní, po zahájení obchodů v Británii, by se ceny v EU mohly podle nich dostat pod další tlak.

Podle analytiků první obchody ukazují důvěru v britský ETS jako systém.

Firmy, které musí působit na trhu EU i Británie, doufají, že vznikne propojení mezi oběma trhy a bude umožněno vzájemné obchodování s povolenkami. Zatím se však neobjevily známky toho, že by měla být zahájena formální jednání o propojení trhů.

Zdroj: ČTK

Ekologie a životní prostředíEmisní povolenkySpojené království
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio