Merkelová vyzvala ke zvýšení úsilí o proočkovanost obyvatelstva

Německá kancléřka Angela Merkelová s ohledem na současné rostoucí počty nových případů koronaviru vyzvala občany, aby se nechali očkovat. Všichni chceme návrat k normalitě, řekla v Berlíně na tiskové konferenci k domácí i zahraniční politice. Lidé by podle ní měli svým působením na ostatní přispět k vyšší proočkovanosti obyvatelstva. V bilančním projevu dále uvedla, že Německo stojí před velkými modernizačními výzvami. Hájila také plynovod Nord Stream 2 i odklon země od jaderné energetiky. Plány, co bude dělat po konci své dlouhé politické kariéry, podle svých slov zatím nemá.
"Čím více bude naočkovaných, tím svobodnější budeme," řekla kancléřka s tím, že lidé by měli přesvědčovat o přednostech vakcinace své soukromé i pracovní okolí. "Každá vakcína se počítá. Každá vakcína je malým krokem k návratu k normalitě pro všechny," dodala.
Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, se za posledních 12 dní v Německu zdvojnásobila. Tento růst je podle Merkelové znepokojivý. Je podle ní zapotřebí více dbát na ochranná opatření, jako je nošení roušek, dodržování vzájemného odstupu, větrání a pravidelné testování.
Kancléřka uvedla, že vyšší proočkovanost umožňuje zároveň zvládat vyšší přírůstky nakažených. "Zabránění přetížení našeho zdravotnického systému zůstává vodítkem našeho jednání," řekla.
Podle údajů německé vlády bylo v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, proti covidu-19 alespoň jednou dávkou naočkováno přes 50 milionů lidí, což je více než 60 % obyvatel. Dokončené očkování má přes 39 milionů Němců, tedy více než 47 % populace.
Merkelová uvedla, že odstraňování škod po katastrofálních povodních na západě země, které minulý týden připravily o život nejméně 174 lidí, bude nejspíše dlouhé. "Budeme k nápravě všech těchto škod potřebovat výdrž s dechem," řekla s tím, že v příštích dnech a týdnech bude jednat s premiéry a premiérkami spolkových zemí o vzniku společného fondu obnovy.
K jaderné energetice, jejíž postupně úplné utlumení v Německu prosadila, kancléřka řekla, že nevidí možnost, že by příští vlády tento krok zvrátily. "Jaderná energetika není z dlouhodobého pohledu udržitelná," řekla.
Zmínila také středeční dohodu se Spojenými státy, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy. Podle ní dostala od Ruska záruky, že plynovod obcházející Ukrajinu nepoužije jako politickou zbraň. V případě, že by se tak stalo, je podle ní Německo připraveno uvalit na Rusko sankce. Zároveň se vyslovila pro pokračování dialogu s Moskvou.
Německo stojí před velkými modernizačními výzvami, míní Merkelová. "Jsme úspěšná země, ale na některých místech máme opravdu co dělat, abychom udrželi současný vysoký standard," řekla s tím, že Německo musí přidat například v digitalizaci či vývoji technologií budoucnosti.
Merkelová, která je v kancléřském úřadu od listopadu 2005, se rozhodla nekandidovat v letošních zářijových parlamentních volbách a chce se stáhnout z politiky. V bilanční řeči dnes uvedla, že za dobu svého 16letého působení v čele vlády musela řešit ze svého pohledu pět krizí: finanční krizi z let 2007 až 2008, záchranu eura, uprchlickou krizi z roku 2015, změnu klimatu a koronavirovou krizi. Dodala, že dosud neměla čas přemýšlet o tom, co bude dělat po odchodu z kancléřského úřadu.
Zdroj: ČTK