Americké akcie v pátek mírně zpevnily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie si v pátek připsaly mírné zisky a indexy Dow a S&P 500 už čtvrtou seanci za sebou vystoupily na rekordy. K růstu přispěly mimo jiné akcie zábavní a mediální společnosti Walt Disney, investoři však zůstali obezřetní kvůli zprávě o náladě spotřebitelů ve Spojených státech.
Index Dow vzrostl o 0,04 % na 35 515,38 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,16 % a na 4 468 bodů a index Nasdaq Composite, v němž jsou zastoupeny akcie mnoha technologických firem, si připsal 0,04 % na 14 822,9 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,90 % na 15,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 1,287 %.
Akcie Walt Disney (+1,00 %) zpevnily díky výsledkům hospodaření, které překonaly očekávání. Streamovací služby firmy přilákaly více zákazníků a k zisku se vrátily i pandemií zasažené zábavní parky v USA.
Růst indexů však zbrzdila zpráva o náladě mezi spotřebiteli. Průzkum Michiganské univerzity ukázal, že předběžná hodnota indexu spotřebitelské důvěry na srpen klesla na 70,2 bodu z červencových 81,2 bodu. Ocitla se tak nejníže od roku 2011. Pokles patřil mezi šest nejvýraznějších za posledních 50 let.
Americké akcie v posledních seancích stanovovaly nová maxima, protože důvěru investorů v oživení ekonomiky podpořily dobré hospodářské výsledky firem, schválení objemného souboru opatření na investice do infrastruktury a statistika, která naznačila, že ceny možná rostou pomaleji, než se trh obával.
Po nových údajích ze začátku tohoto týdne, které ukázaly, že růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil, zatímco výrobní ceny zaznamenaly nejvyšší meziroční nárůst za více než deset let, investoři nyní čekají na výroční schůzku centrálních bankéřů v Jackson Hole. Ta se uskuteční koncem měsíce. Většina jich předpokládá, že tam šéf americké centrální banky Jerome Powell poskytne bližší informace k tomu, kdy plánuje Fed začít omezovat program nákupů aktiv. V posledních dnech několik představitelů Fedu uvedlo, že je téměř na čase, aby centrální banka začala omezovat měnovou podporu.
Za celý týden index Dow zpevnil o 0,87 % a S&P 500 přidal 0,71 %, zatímco benchmark Nasdaq Composite naopak o 0,09 % klesl.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Americký dolar v pátek oslabil. Obchodníci tak reagovali na zprávu o důvěře spotřebitelů ve Spojených státech. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,6 % na 92,50 bodu. Euro vůči dolaru vzrostlo o 0,5 % na 1,1801 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká automobilka Tesla doufá, že její nová továrna v německém Braniborsku začne vyrábět první elektromobily v říjnu. Uvedl to v pátek podle agentury Reuters šéf firmy Elon Musk. Tesla původně plánovala zahájit produkci letos v červenci. Na jaře však uvedla, že směřuje k zahájení výroby a dodávek koncem letošního roku, a ostře kritizovala zdlouhavé regulační procedury v Německu.
- Americká investiční společnost Hellman & Friedman podala nabídku na převzetí německého internetového prodejce potřeb pro chovatele domácích mazlíčků Zooplus za tři miliardy eur (přes 76 miliard Kč). Vedení firmy Zooplus nabídku na převzetí přivítalo a hodlá doporučit akcionářům její přijetí.
- Americká internetová společnost Facebook se rozhodla odložit návrat zaměstnanců do kanceláří na leden příštího roku. Důvodem jsou obavy z šíření koronavirové mutace delta. Rozhodnutí se týká všech zaměstnanců v USA a některých zaměstnanců v zahraničí. Facebook dříve plánoval návrat do kanceláří na letošní říjen, a to pod podmínkou, že zaměstnanci budou očkovaní proti covidu-19 a budou používat ochranu dýchacích cest, upozorňuje server CNBC.
- Červencové dovozní ceny stouply meziměsíčně o 0,3 % (červen 1,1 %, odhad 0,6 %), meziročně o 10,2 % (červen 11,2 %).
- Červencové vývozní ceny stouply meziměsíčně o 1,3 % (červen 1,2 %, odhad 0,8 %), meziročně o 17,2 % (červen 16,9 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v srpnu předběžně klesl na 70,2 bodu z červencových 81,2 bodů při odhadovaných 81,2 bodu.
Výsledková sezóna
- Americká mediální a filmová společnost Walt Disney hospodařila ve třetím finančním čtvrtletí s čistým ziskem 918 milionů dolarů po ztrátě 4,72 miliardy dolarů před rokem, kdy její aktivity tvrdě zasáhla pandemie covidu-19. Výsledky podpořilo mimo jiné znovuotevření zábavních parků společnosti. Celkové tržby překonaly očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti FactSet odhadovali na zhruba 16,8 miliardy dolarů. Akcie firmy Walt Disney po zveřejnění čtvrtletních výsledků výrazně posílily.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, ve druhém čtvrtletí snížila čistou ztrátu na 68 milionů dolarů z 576 milionů dolarů před rokem. Zároveň však varovala, že na její aktivity by mohly mít negativní dopad koronavirová mutace delta a zpomalující tempo očkování proti covidu-19 ve Spojených státech. To vedlo k poklesu ceny jejích akcií.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 10,073 milionu (odhad: 9,270 milionu, květen po revizi: 9,483 milionu).
- Zajišťovací divize kanadské společnosti Brookfield Asset Management se dohodla na převzetí americké pojišťovny American National Group (v pondělí +8,80 %), za kterou zaplatí zhruba 5,1 miliardy USD. Oznámily to v pondělí společnosti.
- Demokraté v americkém Senátu v pondělí představili rozpočtové opatření v objemu 3,5 bilionu dolarů, které bude sloužit jako základ pro ambiciózní investiční plán do "lidské infrastruktury", jak ho navrhl prezident Joe Biden. Podle amerických médií tím začíná mnohaměsíční boj o jeden z klíčových Bidenových předvolebních slibů, který demokraté povedou nejen s republikány, ale i s některými zákonodárci ve vlastních řadách.
- Demokraty kontrolovaný Senát Spojených států schválil plán investic do americké infrastruktury v objemu jednoho bilionu dolarů. Agentura Reuters úterní hlasování označila za vítězství pro prezidenta Joea Bidena a skupinu senátorů z řad demokratů i republikánů, kteří soubor investic složitě dojednávali několik měsíců.
- Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok byla v loňském roce nejstahovanější aplikací na světě. Podle společnosti App Annie předstihla aplikaci Facebook Messenger. TikTok byl loni také jedinou aplikací, jíž se podařilo dostat do první pětky stahovaných aplikací, kterou Facebook (v úterý -0,13 %) nevlastní, uvedla BBC. Vlastníkem TikToku je čínská společnost ByteDance.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý +1,51 %) dodal v červenci zákazníkům 28 letadel, zatímco v červnu jich bylo 45. Na vině jsou přetrvávající nedostatky ve výrobě modelu 787 Dreamliner, a tedy pozastavení jeho dodávek. Konkurent evropského Airbusu to uvedl ve svém úterním sdělení. Firma ale dodává více letounů 737 MAX, a to díky oživení zájmu o létání ve Spojených státech.
- Index podnikatelské nálady NFIB v červenci klesl na 99,7 bodu z červnových 102,5 bodu.
- Produktivita práce ve druhém čtvrtletí předběžně mezikvartálně stoupla o 2,3 % po růstu 4,3 % v prvním čtvrtletí a při odhadu 3,5% růstu.
- Rozpočet vlády Spojených států vykázal za červenec deficit 302 miliard USD, což je rekordní údaj pro tento měsíc. Mohou za to pokračující vysoké výdaje na programy pomoci, kterými se vláda snaží řešit dopady hospodářské krize způsobené pandemií nemoci covid-19, a pokles příjmů kvůli loňskému přesunu splatnosti daní. Loni v červenci rozpočtový deficit činil 63 miliard USD. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo financí.
- Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zpomalil na 0,5 procenta z červnových 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziměsíční růst byl nejpomalejší od února, v meziročním srovnání se ale spotřebitelské ceny v červenci stejně jako v červnu zvýšily o výrazných 5,4 procenta. Meziroční míra inflace v USA tak zůstává nejrychlejší od srpna 2008.
- Americký Senát ve středu nad ránem nejtěsnější možnou většinou schválil nezávazné rozpočtové opatření, které bude sloužit jako základ pro masivní plán investic v objemu 3,5 bilionu dolarů prosazovaný prezidentem Joem Bidenem. Návrh opatření nyní poputuje do Sněmovny reprezentantů, která jej podle amerických médií zřejmě schválí bez větších problémů. Demokraty následně čekají měsíce diskusí o finální podobě legislativního návrhu tohoto investičního souboru, proti němuž hlasitě protestují opoziční republikáni.
- Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena vyzvala Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence ke zvýšení těžby. Současná úroveň produkce podle Bílého domu není dostatečná, což by mohlo ohrozit nynější zotavování světové ekonomiky. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle které se tak Bílý dům snaží bojovat proti rostoucím cenám benzinu. Ceny ropy na výzvu reagovaly poklesem, Brent se tak vrátil pod 70 dolarů za barel.
- Spojení české nadnárodní antivirové společnosti Avast s americkou firmou NortonLifeLock by mohlo vytvořit konkurenci největším softwarovým firmám na světovém trhu. Fúze zřejmě povede k organizačním úsporám obou firem, a tím i redukci počtu zaměstnanců. Obě značky by zatím měly fungovat separátně i nadále, v budoucnu ovšem zánik jedné z nich, zřejmě Avastu, bude nevyhnutelný. Tvrdí to ekonomičtí analytici, které oslovila ČTK. Firmy oznámily dohodu o spojení v úterý, za spojení hodlá americká kybernetická firma zaplatit až 8,6 miliardy dolarů.
- Začínající výrobce elektrických vozů Rivian Automotive, kterého podporuje internetový prodejce Amazon.com, jedná o výstavbě továrny v Texasu. Investice by měla činit nejméně pět miliard USD. Továrna blízko města Forth Worth by měla být schopna vyrobit 200 000 vozů ročně. Do roku 2027 by v ní mělo vzniknout nejméně 7 500 pracovních míst. Počáteční investice by se měla uskutečnit do konce roku 2024 a město slíbilo firmě řadu pobídek a daňových úlev za 440 milionů USD. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na dokumenty, které se jí podařilo získat.
- Nové hypotéky k šestému srpnu +2,8 % (týden dříve -1,7 %).
- Týdenní změna zásob ropy k 6. srpnu -0,447 milionu barelů (týden dříve + 3,626 milionu, odhad -1,27 milionu barelů).
- Britská společnost Cineworld uvažuje o vstupu na akciový trh ve Spojených státech, aby tak zlepšila svou finanční situaci, kterou tvrdě zasáhla pandemie covidu-19. Oznámila to ve čtvrtek firma. Cineworld je druhým největším provozovatelem kin na světě a prostřednictvím divize Cinema City působí také v České republice. Většinu svých zisků firma vytváří v USA, kde v roce 2018 koupila řetězec kin Regal.
- Sociální síť Reddit získá v rámci nového kola financování od investorů, v čele s Fidelity Management, 700 milionů USD. Ve srovnání s loňským rokem tak firma ztrojnásobí svoji hodnotu na více než deset miliard dolarů a proti předchozímu investičnímu kolu, které se uskutečnilo před šesti měsíci, hodnota stoupne o více než 50 %. Informovala o tom společnost ve čtvrtečním prohlášení. K vysokému růstu hodnoty firmě pomohlo zvýšení jejího vlivu ve finančním světě.
- Británie by mohla požadovat, aby americká internetová společnost Facebook prodala službu pro tvorbu a sdílení animovaných obrázků Giphy. Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) totiž dospěl k závěru, že loňské převzetí služby firmou Facebook bude mít negativní dopady na hospodářskou soutěž. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Facebook s výsledky vyšetřování úřadu nesouhlasí. Služba Giphy provozuje knihovnu animovaných obrázků ve formátu GIF. Mnozí uživatelé internetu tyto obrázky používají v příspěvcích na sociálních médiích.
- Hodnota fúzí a akvizic pokračuje v růstu na nové rekordy. Celková hodnota očekávaných a dokončených transakcí už od počátku letošního roku činí 3,6 bilionu USD, a překonala tak částku 3,59 bilionu USD za celý loňský rok. Zájem o fúze a akvizice vyvolávají nízké úrokové sazby a rostoucí ceny akcií. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv. Od počátku letošního roku bylo oznámeno 35 128 dohod, což je o 24 % více než loni.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 7. srpna klesl podle očekávání na 375 tisíc z 387 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 385 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 31. července ubylo na 2,866 milionu z 2,98 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,93 milionu), čekal se pokles na 2,88 milionu.
- Index výrobních cen v červenci meziročně vyskočil o 7,8 % (odhad: +7,3 %, červen: +7,3 %), meziměsíčně stoupl o procento (odhad: +0,6 %, červen: +1 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +8,49 %) ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 2,70 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 12,48 miliardy USD (odhad: 11,46 miliardy USD).
- Výsledky DISH Network (v pondělí +0,67 %) ve 2Q: Čistý zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 4,49 miliardy USD (odhad: 4,43 miliardy USD).
- Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global zvýšila ve druhém čtvrtletí zisk meziročně o 4 900 procent na 1,6 miliardy dolarů. Těžila z oživení kryptoměnových obchodů, přestože bitcoin a další digitální měny v uvedeném období náhle sestoupily ze svých maxim. Coinbase, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze od dubna, to uvedla v úterý večer po uzavření amerických akciových trhů. Tržby Coinbase vzrostly o více než 1 000 procent na dvě miliardy dolarů.
- Výsledky Palantir Technologies ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (v souladu s odhady), tržby 375,6 milionu USD (odhad: 360 milionů USD).
- Výsledky Walt Disney ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 17,02 miliardy USD (odhad: 16,8 miliardy USD).
- Výsledky Airbnb ve 2Q: Ztráta na akcii 0,11 USD (odhad: -0,36 USD), tržby 1,3 miliardy USD (odhad: 1,26 miliardy USD).
- Výsledky DoorDash ve 2Q: Čistá ztráta na akcii 0,30 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 1,2 miliardy USD (odhad: 1,1 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK