Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí v Česku v srpnu opět klesla

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v ČR se v srpnu opět výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele UniCredit Bank, takzvaného indikátoru napětí na trhu nemovitostí. V srpnu klesl meziměsíčně o sedm bodů na -0,28 %.
Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR mírně klesla meziměsíčně o čtyři body na 3,76 %, po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení (2 %) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,76 %.
"Příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu, nemovitosti se stávají z tohoto pohledu stále více nevýhodnou investicí. Aktuální růst jejich cen je živen především očekáváním pokračujícího růstu cen v budoucnu," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.
Růst hypotečních sazeb dále znevýhodňuje nákup bytu v očích majitelů hypoték, pro střadatele je aktuální čistá míra výnosnosti nájemného prakticky totožná s výnosy vládních dluhopisů.
Do budoucna očekává Pour pokračující růst výnosů vládních dluhopisů i hypotečních sazeb, což by mělo tlačit indikátor napětí hlouběji pod nulu a působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR.
Relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami budou ale nadále přiživovat poptávku po nemovitostech v Ústí nad Labem, Jihlavě, Ostravě a Pardubicích. Na druhou stranu nákup bytu v Praze, Brně, či Zlíně je podle něj pro investory v průměru již nevýhodný.
Rozdíly mezi krajskými městy ukazují, že je v ČR stále možné najít oblasti, které jsou pro investory z hlediska výnosnosti lákavé. Tam se bude proto zřejmě přesouvat investiční poptávka a generovat tlaky na růst cen rezidenčních nemovitostí. Proto podle Poura není překvapivé prudké zrychlení cen nemovitostí v Ústí nad Labem, kde v srpnu meziroční dynamika atakovala 41 %. Naopak Pardubice s nejpomalejším meziročním růstem cen bytů (1,3 %) na své objevení investory nadále čekají.
Zdroj: ČTK