Evropské akcie v pátek získaly na ceně, růstový pro ně byl celý uplynulý týden

Významné evropské burzy zakončily týden růstem o 0,2 až 0,4 %, když se nejvíce dařilo sektoru těžařů, který přidal 2 %, zatímco odvětví služeb ztratilo 0,4 %. Investory kromě dění v Afghánistánu neznejistila ani slova šéfa Fedu Jeromea Powella, který připustil, že by americká centrální banka mohla už letos začít zpřísňovat měnovou politiku.
Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,43 % na 472,34 bodu, což za týden znamená zisk 0,75 %. Německý DAX posílil o 0,37 % na 15 851,75 bodu (za týden +0,28 %), britský FTSE 100 získal 0,32 % na 7 148,01 bodu (za týden +0,85 %) a francouzský CAC 40 nabyl 0,24 % na 6 681,92 bodu (za týden +0,84 %).
Páteční události na evropských trzích
- Americká centrální banka (Fed) by mohla již v letošním roce zahájit zpřísňování své měnové politiky, její hlavní úroková sazba však ještě delší dobu zůstane na současné úrovni. Uvedl to v pátek šéf Fedu Jerome Powell. Jeho slova podle agentury AP naznačují, že centrální banka zřejmě ve čtvrtém čtvrtletí oznámí snížení tempa nákupů cenných papírů ze současných 120 miliard dolarů měsíčně.
- Evropská komise (EK) pravděpodobně začátkem příštího měsíce zahájí oficiální antimonopolní vyšetřování dohody o převzetí britské technologické společnosti Arm jejím americkým rivalem Nvidia. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT), který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) už minulý týden uvedl, že dohoda vyvolává vážné obavy ohledně hospodářské soutěže.
- Nová novela zákona o podporovaných zdrojích energie obsahuje mimo jiné pasáž, která by pravděpodobně vracela část peněz za emisní povolenky, které využívají provozovatelé tepláren, včetně firem jako ČEZ, EPH či Sev.en Energy. Konkrétní postup ještě není zcela vyjasněn.
- Český telekomunikační úřad nyní podle své šéfky dokončuje analýzu trhu, která by mohla vést k nové regulaci formou stanovení maximálních velkoobchodních cen mobilních dat. Regulace by pak mohla trvat po dobu tří až čtyř let. Analýza má být dokončena ve druhé polovině září. Šéfka ČTÚ argumentuje například tím, že ceny dat pro konečné zákazníky v ČR jsou nad průměrem EU.
- Spotřebitelská důvěra ve Francii v srpnu klesla na 99 bodů z červencových i odhadovaných 100 bodů
- Spotřebitelská důvěra v Itálii v srpnu klesla na 116,2 bodu z červencových 116,6 bodu při odhadovaném poklesu na 116,1 bodu
Stalo se v Evropě v uplynulém týdnu
- Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu pokračovala v silném růstu, jeho tempo jen mírně kleslo z 20letého maxima dosaženého v červenci. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky v pondělí zveřejnila organizace IHS Markit. Rychlé tempo očkování umožňuje dalším podnikům obnovovat aktivity a poskytuje větší volnost spotřebitelům.
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii v srpnu klesla. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská komise. Index důvěry v zemích používajících jednotnou evropskou měnu se snížil o 0,9 bodu na -5,3 bodu. V obou regionech zůstává ukazatel blízko úrovně z doby před pandemií covidu-19 nebo nad ní.
- Britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží a potravin Unilever investuje přes 20 milionů eur do rozšíření kapacity pro výrobu zmrzliny ve své maďarské továrně. V rozhovoru s podnikatelským deníkem Világgazdaság to řekl manažer maďarské divize Unileveru Alberto Di Leo.
- Objem dividend vyplacených akcionářům letos ve světě vzroste o 10,7 % na 1,39 bilionu dolarů. Předpovídá to studie, kterou v pondělí zveřejnila britská investiční společnost Janus Henderson. Celková částka vyplacená na dividendách by tak měla dosáhnout druhé nejvyšší úrovně v historii.
- Dánská společnost A.P. Møller - Mærsk investuje 1,4 miliardy dolarů do zelené flotily. Největší kontejnerový dopravce po moři objednal osm lodí, které může pohánět ekologicky vyrobený metanol. Jejich dodávky mají začít v roce 2024.
- Hrubý domácí produkt Německa se v druhém čtvrtletí zvýšil o 1,6 % po 2% poklesu v prvním kvartálu. Ve zpřesněné zprávě to v úterý oznámil spolkový statistický úřad. Mírně tak upravil svůj odhad z konce července, kdy uváděl růst o 1,5 %. Úřad zároveň informoval, že rozpočtový schodek Německa v prvním pololetí podle předběžných výpočtů dosáhl 80,9 miliardy eur, což je 4,7 % HDP. To představuje druhý nejvyšší deficit za první pololetí od znovusjednocení země v roce 1990.
- Německo potřebuje zhruba 400 000 přistěhovalců ročně, aby mělo dostatek pracovních sil. V rozhovoru s německým listem Süddeutsche Zeitung to řekl šéf spolkového úřadu práce Detlef Scheele. Upozornil, že v tomto případě hovoří o cíleném přistěhovalectví k pokrytí mezer na trhu práce, nikoli o poskytování azylu uprchlíkům. Informovala o tom v úterý agentura DPA.
- Čínská alternativní taxislužba Didi zastavila plány na uvedení svých služeb v Británii a kontinentální Evropě. Informovala o tom v úterý BBC, která se odvolává na zdroj blízký podniku. Firma chtěla své služby nabídnout v západní Evropě, včetně velkých britských měst.
- Německý výrobce speciálních chemikálií Lanxess se dohodl na koupi divize dezinfekčních prostředků společnosti International Flavors & Fragrances (IFF) za 1,3 miliardy USD. Německý podnik v úterý uvedl, že tak chce využít rostoucí poptávky po dezinfekčních a čisticích prostředcích.
- Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's přechodně stáhl z nabídky svých fastfoodů v Británii mléčné koktejly a nápoje v lahvích. Firma uvedla, že tak reaguje na problémy v dodavatelských řetězcích, se kterými se potýkají podniky v maloobchodním a pohostinském sektoru po celém světě.
- Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 1,50 %. Náklady na úroky zvýšila už potřetí za sebou, aby zmírnila růst inflace způsobený silným ožíváním ekonomiky. Banka v úterní tiskové zprávě rovněž oznámila, že bude pokračovat v cyklu zvyšování úrokových sazeb, dokud se výhled inflace nestabilizuje kolem jejího cíle, a začne postupně ukončovat program nákupu vládních dluhopisů.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines si objednala dalších 30 letadel Airbus A321neo. Aerolinky modernizují svoji flotilu v rámci přípravy na oživení cestování. Včetně úterní objednávky si již objednaly 155 letadel A321neo.
- Ruský akciový trh se letos vyšplhá na rekord a v příštím roce bude díky vysoké likviditě na světových trzích pokračovat v růstu. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, která oslovila celkem 13 analytiků. Ti ovšem nevylučují ani korekci. Ruské akcie od prvního čtvrtletí loňského roku, kdy kvůli pandemii prudce klesly, vytrvale rostou. Přispívá k tomu zotavení cen ropy, zmírnění rizika sankcí a příliv drobných investorů.
- Vysoce nakažlivá koronavirová mutace delta bude mít pravděpodobně pouze omezený dopad na ekonomiku eurozóny, která zůstává na cestě k silnému růstu v letošním i v příštím roce. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters hlavní ekonom Evropské centrální banky Philip Lane. Evropské hospodářství by podle něj mělo těžit mimo jiné z očkování proti covidu-19.
- Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair tento měsíc přepraví přes deset milionů pasažérů, potvrdil šéf společnosti Michael O'Leary. Firma se zotavuje po pandemii covidu-19 a má velký počet rezervací do konce roku. Společnost dále v tiskové zprávě oznámila, že posílí svou přítomnost v Portugalsku. Z několika tamních letišť bude létat do 26 nových destinací. Využila toho, že portugalská vlajková letecká společnost TAP musela svůj provoz v důsledku pandemie covidu-19 zeštíhlit. Irská letecká společnost naopak odejde ze Severního Irska.
- Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu druhý měsíc za sebou zhoršila. Firmy se obávají přetrvávajících problémů v dodavatelských řetězcích a dalšího nárůstu počtu případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo.
- Na plynovod Nord Stream 2 se vztahuje pravidlo Evropské unie, které vyžaduje, aby vlastníkem plynovodu byl někdo jiný než dodavatel plynu, který tímto potrubím proudí. Rozhodl o tom ve středu německý soud, podle něhož má toto pravidlo zajistit spravedlivou konkurenci. Zamítl tím žalobu, kterou loni podal provozovatel projektu Nord Stream 2, konsorcium Nord Stream. Podle vlastníků projektu je toto pravidlo diskriminační.
- Největším světovým společnostem, jejichž tržní kapitalizace činí nejméně miliardu dolarů, v třetím čtvrtletí pravděpodobně poprvé po 18 měsících klesne souhrnný zisk. Sestoupí tak z rekordu v druhém čtvrtletí. Hlavním důvodem je koronavirová mutace delta, jejíž šíření zasáhlo dodavatelské řetězce a zvýšilo náklady na práci. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která vychází z vlastních propočtů. V úvahu bere 2 542 velkých světových firem.
- Narušení dodavatelského řetězce kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíce zasáhlo automobilový průmysl. Vyplývá to z průzkumu výzkumné společnosti Economist Intelligence Unit. Zhruba 51,7 % respondentů z automobilového průmyslu uvedlo, že narušení dodavatelských řetězců je pro ně velmi významné.
- Nálada německých spotřebitelů se zhoršuje kvůli zrychlující se inflaci a rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z průzkumu mezi zhruba dvěma tisícovkami německých spotřebitelů, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil norimberský výzkumný institut GfK. Index spotřebitelské nálady pro září se snížil na minus 1,2 bodu z revidovaných minus 0,4 bodu v předchozím měsíci. Pokles indexu byl výraznější, než očekávali analytici. Ti jeho zářijovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na minus 0,7 bodu.
- Německé vydavatelství Axel Springer koupí americkou společnost Politico, která provozuje stejnojmenný zpravodajský web. Podle zdrojů listu The New York Times za miliardu dolarů, německý list Handelsblatt hovoří o částce "nejméně 630 milionů eur". Axel Springer získá také zbylý poloviční podíl ve společném podniku Politico Europe. Transakce by měla být uzavřena do konce letošního roku. Německý podnik si nákupem rozšíří portfolio, do kterého spadají on-line mediální společnosti Insider či Morning Brew.
- Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýší ceny až o 20 procent. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedl americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Firma sama tyto informace nekomentovala. Ceny nejpokročilejších čipů se firma podle zdrojů chystá zvýšit o deset procent. Ty méně pokročilé, které používají zákazníci z řad automobilek, budou stát asi o 20 procent více. Nové ceny vejdou v platnost na konci letošního roku, anebo začátkem roku příštího.
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje společnost pro správu majetku DWS, která je součástí největší německé bankovní skupiny Deutsche Bank. Zkoumá, jakým způsobem DWS při správě aktiv využívá kritéria společensky zodpovědného investování. Uvedly to zdroje listu The Wall Street Journal (WSJ). Informace o vyšetřování ve čtvrtek vedly k výraznému poklesu ceny akcií DWS.
- Soud v Rusku vyměřil americkým internetovým společnostem Facebook, WhatsApp a Twitter pokutu v celkovém objemu 36 milionů rublů. Sankce je za to, že provozovatelé těchto sítí neukládají data o tamních uživatelích, jak to nařizuje zákon. Nejvyšší pokutu dostal Twitter, a to 17 milionů rublů. Facebook má podle soudu zaplatit 15 milionů a WhatsApp čtyři miliony rublů.
- České banky budou odvádět více peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila od října 2022 tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,5 procenta. Již v květnu rada ČNB zvýšila s účinností od července 2022 sazbu na jedno procento. Aktuálně je uplatňovaná sazba 0,5 procenta. Ta platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníky s cennými papíry.
- Francouzská podnikatelská nálada v srpnu stoupla na 110 bodů z červencových 109 a odhadovaných 109 bodů.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, TradingEconomics, ČTK