Ruský rozpočet bude v letech 2022 a 2023 v přebytku, pak vykáže deficit

Ruský rozpočet skončí v letech 2022 a 2023 v mírném přebytku, v roce 2024 ale vykáže deficit. Uvedl to ve středu ministr financí Anton Siluanov. Vláda podle něj plánuje v nejbližších letech zvýšit výdaje a sáhne i do fondu národního blahobytu. Ministr hospodářství Maxim Rešetnikov pak na finanční konferenci v Moskvě ve středu uvedl, že hrubý domácí produkt Ruska se v letošním roce zvýší nejméně o 4,2 %. Doposud ministerstvo počítalo s růstem o 3,8 %. "Naše příjmy rostou, zlepšujeme prognózu," uvedl Rešetnikov. "Ekonomika se zotavuje," dodal.
Ministerstvo financí se dohodlo s centrální bankou, že mezi roky 2021 a 2024 použije z fondu národního blahobytu 1,6 bilionu rublů (469 miliard Kč). Do fondu země posílá zisky z prodeje ropy.
Ministerstvo financí v plánu na letošní rok počítá s deficitem téměř 2,8 bilionu rublů, což je 2,4 % HDP. Siluanov ale v červnu uvedl, že deficit by mohl činit pouze jedno procento hrubého domácího produktu.
Za letošní leden až červen vykázal rozpočet přebytek 626 miliard rublů. Pomohly mu vyšší daně, ožití ekonomiky a růst cen ropy. Někteří analytici se tak domnívají, že by rozpočet mohl vykázat přebytek i za celý letošní rok.
Rusko také podle Siluanova nemá v současnosti potřebu využít trh s eurobondy. Mohlo by se však na něj obrátit v budoucnu, podle toho, jaké budou na trhu podmínky.
Náměstek ministra financí Timur Maximov ve středu na finanční konferenci v Moskvě uvedl, že Rusko si možná v závěru letošního roku půjčí méně, než plánovalo, a to díky vyšším rozpočtovým příjmům, než se čekalo.
Rusku docházejí možnosti, jak posílit své veřejné finance. Ty jsou napjaté kvůli pandemii nemoci covid-19 a kvůli poklesu cen ropy, která je hlavní vývozní položkou Ruska. Loni si tak musela země vypůjčit na domácím trhu dvakrát více peněz, než kolik plánovala. Nyní se snaží mezery v rozpočtu vyplnit jinými způsoby než zvyšováním dluhu.
Ruská centrální banka podle analytiků v pátek už popáté v letošním roce zvýší úrokové sazby, aby zmírnila inflaci. Čeká se růst o 0,25 nebo o 0,5 procentního bodu. Vyšší úroky ale zdražují také půjčky státu.
Mezi zahraničními investory se ale zvyšuje zájem o nákup ruských státních dluhopisů. Je to díky kombinaci lukrativních výnosů, poklesu politického rizika a nižším obavám z nových sankcí vůči Rusku.
Zdroj: ČTK