Americké akciové indexy ve čtvrtek posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily. Optimismus mezi investory vyvolalo zvýšení výhledů hospodaření firem Accenture a salesforce.com, které zahnalo i obavy z plánů centrální banky USA na omezení nákupů dluhopisů. Náladu zlepšila i skutečnost, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil podání třetí, posilující dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech lidem od 65 let a některým rizikovým skupinám.
Index Dow vzrostl o 1,48 % na 34 764,82 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,21 % na 4 448,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,04 % na 15 052,24 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,73 % na 18,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o deset a půl bazického bodu na 1,435 %.
Fed ve středu večer uvedl, že by mohl začít snižovat nákupy dluhopisů v listopadu, což investoři očekávali. Úrokové sazby by ale mohly v příštím roce začít růst rychleji, než se doposud předpokládalo.
Mezi nejúspěšnější sektory ve čtvrtek patřily finance a energetika. Finančním firmám pomáhá očekávání růstu úrokových sazeb.
Náladu na trhu podpořilo také zmírnění obav z možného bankrotu čínské realitní firmy Evergrande, i když agentura Reuters napsala, že někteří držitelé dolarových dluhopisů firmy se už vzdali naděje na výplatu úroků ve stanoveném termínu. Obavy z nesplnění platebních závazků Evergrande a z rizik, jaká to může přinést čínskému finančnímu systému, měly v posledních seancích negativní dopad na náladu investorů.
Investoři také nereagovali na slabší statistiku z USA. Ta ukázala, že růst podnikatelské aktivity zpomalil. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti se pak zvýšil. Obě zprávy potvrzují očekávání, že ekonomický růst USA v třetím čtvrtletí zpomalil.
Dolar oslabil k euru i ke koši hlavních měn
Americký dolar ve čtvrtek oslabil. Na finanční trhy se vrátila chuť riskovat, což vymazalo zisky dolaru z předchozího dne způsobené plány Fedu na omezení stimulačních opatření. Zájem o rizikové investice se zvýšil poté, co Peking poskytl novou injekci svému finančnímu systému před plánovanou splátkou dluhu Evergrande. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, klesl o 0,4 % na 93,09 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 % na 1,1744 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích:
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech roste v září nejpomalejším tempem za poslední rok. Může za to přetrvávající omezená nabídka a vysoká poptávka. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Zpráva potvrzuje očekávání, že růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí prudce zpomalil. Souhrnný index aktivity pro zpracovatelský sektor a služby v září podle předběžných údajů klesl na 54,5 bodu ze srpnových 55,4 bodu. Ocitl se tak nejníže od loňského září. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity.
- Americká společnost Google, která je součástí skupiny Alphabet, se snaží urovnat antimonopolní vyšetřování v Evropské unii týkající se jejích aktivit v digitální reklamě. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Urovnání by pomohlo odvrátit ničivé a zdlouhavé vyšetřování a možnou vysokou pokutu. Google již dostal v EU za poslední desetiletí kvůli monopolnímu chování ve třech různých případech pokuty v celkové výši osm miliard eur. Bylo mu také nařízeno, aby změnil své praktiky a přestal bránit konkurenci.
- Americká společnost General Electric koupí za 1,45 miliardy USD firmu BK Medical zaměřenou na ultrazvukové zobrazovaní. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy. Jde o největší akvizici za působení generálního ředitele GE Larryho Culpa, který se ujal funkce v roce 2018 a jehož primárním cílem bylo snížení dluhu. Oznámení tak naznačuje, že General Electric se již přesunula ze svého hlavního zaměření, kterým bylo zlepšení finančního postavení firmy.
- Hodnota majetku amerických domácnostní v druhém čtvrtletí stoupla na rekordních 141,7 bilionu USD ze 135,8 bilionu USD v prvním čtvrtletí. Přispělo k tomu posílení akciových trhů a pandemií vyvolaný růst cen nemovitostí. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnila centrální banka USA.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 18. září stoupl na 351 tisíc z 335 tisíc o týden dříve při odhadovaném poklesu na 320 tisíc.
- Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 11. září stoupl na 2,845 milionu z 2,714 milionu o týden dříve při odhadovaném poklesu na 2,650 milionu.
- Index aktivity chicagského Fedu v srpnu klesl na 0,29 bodu z červencových 0,75 bodu.
Výsledková sezóna
- Výsledky NIKE v 1QFY2022: Zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 12,2 miliardy USD (odhad: 12,5 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 4QFY2021: Zisk na akcii 3,76 USD (odhad: 3,58 USD), tržby 62,7 miliardy USD (odhad: 61,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
