Významný sponzor Johnsonovy kampaně byl údajně zapleten do korupčního skandálu
Významný sponzor britské Konzervativní strany, který financoval i předvolební kampaň britského konzervativního premiéra Borise Johnsona, byl podle stanice BBC zapojen do jednoho z největších evropských korupčních skandálů. Korporátní právník Mohamed Amersi věnoval straně od roku 2018 téměř 525 000 liber. Amersiho jméno figuruje podle BBC v kauze Pandora Papers. V ní investigativní novináři z řady zemí zveřejnili dokumenty o podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí. Podle premiéra Johnsona jsou všechny dary Konzervativní straně prověřené.
Podle zveřejněných dokumentů se Amersi podílel na několika kontroverzních smlouvách švédské telekomunikační společnosti Telia. Podle zjištění BBC Panorama byl v roce 2010 Amersi zapojen do platby 220 milionů dolarů offshorové společnosti, kterou tajně vlastnila dcera tehdejšího uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Americké úřady platbu popsaly jako 220milionový úplatek. Firma Telia později dostala ve Spojených státech pokutu 965 milionů dolarů.
Amersi jakékoliv provinění odmítá. Jeho právníci v reakci uvedli, že obvinění z vědomého napomáhání korupci jsou lživá. Podle právníků citovaných listem The Guardian Amersi na projektu pracoval pouze šest týdnů, spoléhal na náležitý přístup svých předchůdců a neměl žádný důvod se domnívat, že by mohlo jít o úplatek.
Britská média začala zkoumat sponzorské dary Konzervativní strany, která právě v těchto dnech zasedá v Manchesteru.
"O celé záležitosti jsem se dozvěděl dnes. Vše, co k tomu mohu říct, je, že všechny dary jsou běžným způsobem prověřeny v souladu s pravidly stanovenými za labouristické vlády. Kontrolujeme je celou dobu," uvedl britský premiér Johnson během své pondělní návštěvy Manchesteru.
Na titulních stranách zejména britského tisku se v pondělí hojně objevuje i někdejší labouristický premiér Tony Blair, jehož jméno se také objevilo v kauze Pandora Papers. Blair společně s manželkou ušetřil přes 312 000 liber na dani z nákupu nemovitosti při koupi své londýnské kanceláře, uvedl server BBC.
Blairovi v roce 2017 koupili nemovitost v ceně 6,45 milionu liber jako sídlo pro manželčinu právní poradenskou společnost Omnia a nadaci. Ke koupi došlo přes offshorovou společnost, která budovu vlastnila. Podle Blairových na tomto způsobu prodeje trval původní majitel, píše BBC. Podle listu The Independent neexistují důkazy, že by se bývalý premiér cíleně vyhýbal zaplacení daní, ani že by transakce byla nelegální.
Stínová ministryně zahraničí a mluvčí opozičních labouristů Lisa Nandyová uvedla, že kauza Pandora Papers a její "chapadla špinavých peněz zasáhla srdce britské demokracie" a oznámila vznik nového orgánu, který "z Británie učiní nejméně přívětivé místo pro praní špinavých peněz na světě".
V kauze Pandora Papers novináři z řady zemí zveřejnili odtajněné dokumenty o podezřelých finančních transakcích řady politických lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše. Ten si podle dokumentů pořídil v roce 2009 luxusní zámeček na jihu Francie prostřednictvím složité sítě offshorových firem.
Zdroj: ČTK
Aktuality
