Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly více, než se čekalo
Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly oproti červenci o 7,7 procenta. Po dvouměsíčním silném růstu daném velkými objednávkami je to větší pokles, než se čekalo. Slabší byla poptávka ze zahraničí. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se zakázky sníží o 2,1 procenta. V červenci zakázky proti předchozímu měsíci o 3,4 procenta vzrostly, dostaly se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990.
Prudký propad v srpnu zapříčinily mimo jiné velké objednávky letadel, lodí a dalších velkých položek, které přišly v červenci a v červnu a které zvýšily tehdy jejich objem. Německým automobilkám se také jen s obtížemi daří uspokojovat vyšší poptávku po pandemii vinou nedostatku mikročipů, což obnovení největší evropské ekonomiky brzdí.
Slabší, než se odhadovalo, byla poptávka ze zahraničí. Obzvláště se snížila ze strany klientů mimo eurozónu.
Podle německého ministerstva hospodářství přesto zůstávají průmyslové objednávky na historicky vysokých úrovních. Aktuálně je jich o 8,5 procenta více než v únoru 2020, tedy v měsíci předtím, než vypukla pandemie.
"Výsledek je na první pohled šok, ale vzhledem k celkově vysoké úrovni to bolí méně než v běžných dobách,“ citovala agentura Reuters ekonoma společnosti Bankhaus Lampe Alexandera Krügera. "Rušení objednávek bude mít tendenci se zvyšovat. Pokud se nezmírní nedostatek dodávek, bude průmysl nadále trpět," řekl Krüger. "Průmysl bude ve čtvrtém čtvrtletí i nadále brzdou růstu,“ dodal.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,6 procenta po dvouprocentním poklesu v prvním kvartálu. Mnichovský výzkumný institut Ifo očekává, že HDP letos vzroste o 2,5 procenta.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem Česka. V loňském roce zaznamenala německá ekonomika v důsledku pandemie propadl o 4,9 procenta.
Zdroj: ČTK