Advokát soudu EU: Gazprom může zažalovat unijní směrnici o plynovodech
Dceřiná společnost ruského plynárenského gigantu Gazprom může u unijního soudu napadnout směrnici, která podle ní znevýhodňuje plynovod Nord Stream 2. Uvedl to ve středu advokát Soudního dvora Evropské unie, podle jehož názoru soud nižší instance dříve nesprávně žalobu zamítl. Předloňské přijetí směrnice podle advokáta změnilo právní postavení společnosti, která je jedinou firmou, jíž se skutečně týká.
Švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, která patří Gazpromu, předloni zažalovala nový právní předpis EU, podle něhož se na plynovody ze třetích zemí vztahují stejná pravidla jako na plynovody uvnitř unie. Mimo jiné tak není možné, aby měly totožného majitele a provozovatele. Firma uvedla, že chce tuto směrnici zrušit, protože porušuje zásady unijního práva EU v oblasti rovného zacházení a proporcionality. Společnost tvrdí, že směrnice byla vypracována a přijata s cílem znevýhodnit plynovod Nord Stream 2 a bránit mu v provozu.
Tribunál EU však loni žalobu odmítl jako nepřípustnou. Podle advokáta nadřazeného soudu Michala Bobka bylo toto rozhodnutí nesprávné.
"Tribunál nepřezkoumal, zda právní postavení společnosti Nord Stream 2 AG mohlo být dotčeno ustanoveními pozměňující směrnice týkajícími se přístupu třetích osob nebo regulace sazeb," uvedl dnes soud v tiskové zprávě k Bobkovu stanovisku. Nord Stream 2 je podle advokáta jedinou společností, které se nová směrnice v praxi dotýká a mění její právní postavení. Zákonodárci EU navíc změnili směrnici v době, kdy byl plynovod v pokročilé fázi výstavby, a firma tak nemohla využít možných výjimek z nových pravidel, konstatoval Bobek.
Advokát proto dospěl k závěru, že by soudní dvůr měl vrátit žalobu k novému projednání soudu nižší instance. Konečné rozhodnutí je v rukou soudců, kteří obvykle vynesou verdikt do několika měsíců po stanovisku poradce. Jeho názor je pro ně právně nezávazný, většinou k němu ale do značné míry přihlížejí.
Stavba plynovodu Nord Stream 2 byla dokončena v září a tento týden jeho provozovatel oznámil, že se potrubí začíná plnit plynem. Projekt za 11 miliard USD (235 miliard Kč) s roční přepravní kapacitou 55 miliard metrů krychlových obchází při přepravě plynu z Ruska do EU území Ukrajiny a Polska a čelil kritice nejen z těchto zemí, ale i ze Spojených států.
Zdroj: ČTK