Americká ekonomika v září vytvořila jen 194 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti ale klesla na 4,8 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v září vzniklo 194 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 500 tisíc míst po vzniku zhruba 366 tisíc míst v srpnu (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 4,8 %, nejníže od loňského února, z 5,2 % v srpnu, čekal se pokles na 5,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v září 317 tisíc míst po přírůstku asi 332 tisíc míst v srpnu (revidováno z 243 tisíc). Očekával se vznik přibližně 455 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vznik asi 26 tisíc míst (odhad: +25 tisíc, srpen: +31 tisíc), vládní sektor zaznamenal úbytek asi 123 tisíc míst (srpen: +34 tisíc).
Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla na 8,5 % z 8,8 %, čekal se naopak růst na 9 %. Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce, v září klesla na 61,6 % z 61,7 %, čekala se stagnace. Za poklesem míry nezaměstnanosti stojí podle agentury Reuters zčásti právě lidé, kteří si přestali hledat práci, takže vypadli z registrů nezaměstnaných.
Trh práce zůstává pod tlakem nejen kvůli nedostatku pracovních sil, ale rovněž kvůli problémům v dodavatelských řetězcích. V dalších měsících by ale tvorba pracovních míst mohla nabrat na tempu. Předpokládá se totiž, že koronavirus se bude šířit nižším tempem a že řada lidí se znovu pustí do hledání práce.
"Vypadá to, že problém se nachází na straně nabídky pracovní síly," uvedl analytik Brad McMillan z Commonwealth Financial Network. "Největším problémem není zpomalování hospodářského růstu, ale to, že se lidé bojí vrátit do práce," dodal.
Průměrná hodinová mzda v září meziročně vzrostla o 4,6 %, jak se čekalo, po srpnovém růstu o 4 % (revidováno z 4,3 %). Proti srpnu mzda v září stoupla o 0,6 %, v srpnu se meziměsíčně zvýšila o 0,4 % (revidováno z +0,6 %), čekal se růst o 0,4 %.
Podle středečních dat agentury ADP si v americkém soukromém sektoru v září našlo práci 568 tisíc lidí. Po srpnovém přírůstku 340 tisíc míst (revidováno z 374 tisíc) čekali analytici přírůstek 428 tisíc pozic.
Americký HDP v druhém čtvrtletí anualizovaně stoupl o 6,7 %
Ekonomika Spojených států v druhém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 6,7 %. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt zvýšil v celoročním přepočtu o 6,3 %. Ministerstvo uvedlo, že údaje odrážejí pokračující hospodářské oživení, znovuotevření provozoven po uvolnění protikoronavirových omezení a reakci vlády na problémy související s pandemií nemoci covid-19.
Agentura AP upozornila, že růst za druhé čtvrtletí bude pravděpodobně znamenat vrchol letošní expanze ekonomiky, protože koronavirus zpomaluje některé aktivity. Navíc končí vládní podpůrné programy, zatímco přetrvávají problémy v dodavatelských řetězcích. Většina ekonomů nyní odhaduje, že v třetím čtvrtletí se bude anualizované tempo růstu pohybovat kolem čtyř procent.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalil na 0,3 % z červencových 0,5 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií činil růst 0,1 %, což je nejméně za půl roku. Údaje signalizují, že inflace už možná dosáhla vrcholu, ačkoli by se v důsledku potíží v dodavatelských řetězcích mohla ještě určitou dobu držet na vysoké úrovni. V meziročním srovnání se spotřebitelské ceny v srpnu zvýšily o 5,3 %. V předchozích dvou měsících činil meziroční růst 5,4 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 2008.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
