Americké akcie v pátek oslabily, přispěla k tomu neuspokojivá zpráva o vývoji trhu práce
Americké akcie v pátek klesly. Pracovní trh Spojených států vytvořil v září výrazně méně pracovních míst, než se čekalo. Investoři nicméně sázejí na to, že americkou centrální banku data nezaskočí, a ta tak začne ještě tento rok omezovat nákupy aktiv.
Index Dow klesl o 0,03 % na 34 746,25 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 4 391,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,51 % na 14 579,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,94 % na 18,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,612 %.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v září klesla na 4,8 % ze srpnových 5,2 %. Dostala se tak nejníže od loňského února. Americká ekonomika však minulý měsíc vytvořila jen 194 000 pracovních míst, což je mnohem méně, než se čekalo. Zářijová tvorba pracovních míst zaostala za očekáváním ekonomů, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že vzniklo zhruba půl milionu míst.
"Myslím, že americká centrální banka dala jasně najevo, že k listopadovému zpřísnění měnové politiky nepotřebuje žádnou převratnou zprávu z trhu práce," konstatovala Kathy Lienová, která vede společnost BK Asset Management. "Myslím, že Fed bude držet vytyčený kurz," dodala.
Mezi firmami, které nejvýrazněji táhly dolů indexy S&P 500 a Nasdaq Composity, byly telekomunikační konglomerát Comcast (-4,70 %) a telekomunikační a mediální podnik Charter Communications (-4,83 %). Zatímco akciím první z nich banka Wells Fargo snížila cílovou cenu, druhé společnosti snížila doporučení na "underweight".
Za celý týden index Dow stoupl o 1,22 %, S&P 500 se zvýšil o 0,79 % a Nasdaq Composite přidal 0,09 %.
Dolar v pátek mírně oslabil
Na devizových trzích v pátek mírně oslabil dolar. Neuspokojivá zpráva o zářijovém vývoji pracovního trhu ve Spojených státech na pohyb americké měny výrazněji nezapůsobila. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21.55 SELČ klesal o 0,1 % na 94,12 bodu. Minulý čtvrtek dolarový index vystoupal na 94,50 bodu, tedy nejvýše od září 2020.
Euro vůči dolaru ve stejnou dobu posilovalo o 0,2 % a obchodovalo se za 1,1571 USD. Vůči jenu americký dolar stoupal o 0,6 % na 112,24 JPY. Euro k jenu rostlo o 0,7 % na 129,87 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v září vzniklo 194 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 500 tisíc míst po vzniku 366 tisíc míst v srpnu (revidováno z 235 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na 4,8 % z 5,2 % v srpnu, čekal se pokles na 5,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
- Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace zpochybňující globální oteplování. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu. Chce tím zúžit prostor pro dezinformace šířené popírači vědecky podložené teorie o změnách klimatu a znemožnit jim z takového obsahu profitovat. Nová pravidla se budou týkat i serveru YouTube.
- Tesla oficiálně přesune své sídlo z kalifornského Silicon Valley do Texasu. Na valné hromadě akcionářů americké automobilky to oznámil generální ředitel společnosti Elon Musk. Výrobu na západním pobřeží Spojených států podle něj ale firma zachová. Novou centrálu staví firma v Austinu. Dosud má sídlo v srdci Silicon Valley, ve městě Palo Alto. Při oznámení Musk mimo jiné poukázal na to, že v Texasu jsou oproti Kalifornii nižší životní náklady zaměstnanců.
- Společnost International Business Machines (IBM) vyzvala všechny své americké zaměstnance, aby se do 8. prosince nechali plně očkovat proti covidu-19. Pokud tak neučiní, firma jim pozastaví pracovní poměr a budou bez platu. Informovala o tom agentura Reuters.
- Maďarsko se připojí k dohodě o zavedení minimální globální daně z firemních zisků. Uvedl to v pátek ministr financí Mihály Varga, podle něhož byly splněny podmínky, které Budapešť navrhovala, včetně desetiletého přechodného období. Návrh dohody, za kterým stojí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), předpokládá, že globální sazba bude minimálně 15 procent. Podle Vargy si však Maďarsko udrží nynější devítiprocentní sazbu, a to díky speciálně vytvořenému mechanismu pro výběr globální daně.
- Velkoobchodní zásoby v USA v srpnu meziměsíčně stouply o 1,2 % po červencovém růstu o 0,6 % a naplnily odhad (+1,2 %).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Bývalá zaměstnankyně společnosti Facebook (v pondělí -4,89 %) Frances Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem interních studií, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal. Společnost Facebook zároveň obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.
- Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal na rekord. Ve své zprávě to v pondělí uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Zároveň zlepšila odhady růstu světového obchodu i globální ekonomiky na letošní a příští rok.
- Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, sociální síť pro sdílení fotografií Instagram a sociální síť Facebook (v pondělí -4,89 %) zaznamenaly v pondělí odpoledne SELČ rozsáhlý výpadek. Server DownDetector zmiňoval desítky tisíc nahlášených případů, podle agentury Reuters se však výpadek může týkat většího počtu uživatelů. Společnost Facebook uvedla, že si je problému vědoma.
- Tovární objednávky v USA v srpnu meziměsíčně stouply o 1,2 % (odhad: +0,9 %, červenec: +0,7 %).
- Americký prezident Joe Biden mluvil v pondělí večer po telefonu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Uvedl to Bílý dům. Biden v telefonátu vyzval k většímu sjednocení mezinárodních daňových pravidel a podpořil země západního Balkánu v jejich snaze vstoupit do Evropské unie.
- Sociální sítě Facebook a Instagram a aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, které v pondělí postihl několikahodinový výpadek, začaly v noci na úterý znovu fungovat. Firma Facebook (v úterý +2,06 %) po 4.00 SELČ oznámila, že její služby jsou znovu přístupné a její zaměstnanci pracují na postupném návratu k běžnému provozu. Společnost, pod kterou spadají zmíněné sociální sítě a aplikace, se domnívá, že během výpadku neunikly údaje uživatelů jejích služeb.
- Americká společnost Facebook jednoznačně nevyloučila, že za globálním výpadkem jejích služeb může být i záměr. Upozornil na to v úterý komentátor BBC James Clayton. Většina expertů na informační technologie ale tvrdí, že na takovou možnost zatím nic neukazuje, byť ani mezi těmito lidmi nepanuje shoda. Výpadek služeb v pondělí zasáhl jak sociální síť Facebook, tak síť Instagram a komunikační aplikaci WhatsApp, které také patří pod společnost Facebook.
- Bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugenová v úvodu svého úterního slyšení v Senátu amerického Kongresu řekla, že vedení Facebooku ví, jak učinit produkty společnosti bezpečnějšími, ale nedělá to, jelikož upřednostňuje zisk. Haugenová, která pracovala jako produktová manažerka, poznamenala, že nejprve věřila, že Facebook může v lidech probudit to nejlepší, ale postupně dospěla k závěru, že produkty firmy poškozují děti, rozdělují společnost a oslabují demokracii. Haugenová v neděli přiznala, že stojí za únikem dokumentů, které byly základem pro sérii investigativních článků listu The Wall Street Journal.
- Americká automobilka Tesla (v úterý -0,12 %) musí bývalému černošskému zaměstnanci zaplatit více než 130 milionů dolarů. Soud ho nařídil odškodnit za práci v rasistickém, jemu nepřátelském prostředí. Informoval o tom deník The Wall Street Journal.
- Americká softwarová společnost Microsoft (v úterý +2,00 %) uvedla na trh operační systém Windows 11, a to v podobě možnosti jeho bezplatné instalace na některé počítače se systémem Windows 10. Produktový ředitel Windows Panos Panay uvedl, že nová verze operačního systému má za cíl zjednodušit uživatelům práci a že nepřináší žádný extrémní odklon od toho, na co jsou uživatelé zvyklí.
- Tempo růstu podnikatelské aktivity ve Spojených státech v září podle finálního kompozitního indexu nákupních manažerů od společnosti IHS Markit kleslo méně, než uváděl předchozí odhad. Ukazatel se snížil na 55 bodů z 55,4 bodu v srpnu, flash údaj byl 54,5 bodu. PMI za sektor služeb klesl podle finálních dat na 54,9 bodu z 55,1 bodu, flash údaj byl 54,4 bodu. Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor od ISM v září naopak stoupl na 61,9 bodu z 61,7 bodu v srpnu.
- Obchodní bilance USA v srpnu skončila deficitem 73,3 miliardy USD (odhad: -70,5 miliardy USD, červenec: -70,3 miliardy USD).
- Mezinárodní měnový fond předpokládá, že letošní růst světové ekonomiky mírně zaostane za jeho červencovou prognózou, podle které měl činit šest procent. Uvedla to v úterý výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Poukázala přitom na rizika spojená s dluhy, inflací a rozdílnými hospodářskými vyhlídkami v jednotlivých zemích. Nový odhad letošního růstu globálního hospodářství fond představí příští týden v úterý.
- Americká internetová společnost Google v příštích pěti letech investuje v Africe miliardu dolarů. Firma chce podpořit přístup k rychlému a levnému internetu a pomoci začínajícím firmám uskutečnit digitální transformaci kontinentu. Google to ve středu uvedl na virtuální akci, kde oznámil vznik Afrického investičního fondu, jehož prostřednictvím vloží do tamních start-upů 50 milionů dolarů. Poskytne jim také přístup ke své síti a technologiím, budou rovněž moct spolupracovat s jeho zaměstnanci.
- Americký výrobce grafických čipů NVIDIA nabídnul Evropské komisi (EK) ústupky, aby mohl za 54 miliard dolarů převzít britského rivala ARM. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Obsah těchto ústupků se nezveřejňuje. Komise má čas do 27. října, aby o návrhu rozhodla. Její souhlas s transakcí je nezbytný, protože obě firmy působí i na unijním trhu.
- Šéf Facebooku Mark Zuckerberg hájil svou firmu před obviněními, která vůči ní při úterním slyšení před podvýborem Senátu amerického Kongresu vznesla bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová. Podle Zuckerberga není pravou, že by Facebook upřednostňoval zisk před bezpečností svých produktů.
- Evropská komise (EK) se chystá obvinit společnost Apple z praktik narušujících hospodářskou soutěž. Případ se týká technologií NFC čipu. Americké firmě hrozí vysoká pokuta a mohlo by ji to donutit zpřístupnit její systém mobilních plateb konkurentům. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. EK se k věci odmítla vyjádřit, Apple zatím na žádost o komentář nereagoval.
- Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny příštího roku se vrátit na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Přetrvává však riziko, že tlak na růst cen spojený s výpadky v dodavatelských řetězcích bude trvalejšího rázu. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF). Základní prognóza MMF předpokládá, že ve vyspělých ekonomikách se inflace na podzim vyšplhá až na 3,6 procenta, ale do poloviny příštího roku klesne zhruba na dvě procenta. V rozvíjejících se ekonomikách čeká fond v příštím roce pokles inflace asi na čtyři procenta po podzimním výstupu na 6,8 procenta.
- Valná hromada softwarové společnosti NortonLifeLock ohledně schválení fúze s Avastem se bude konat 4. listopadu. Valná hromada Avastu k schválení transakce by měla poté v dohledné době následovat. Schválení ze strany firmy NortonLifeLock vyžaduje na valné hromadě většinu přítomných hlasů. Dokumenty zveřejněné ke konání valné hromady potvrdily všechny parametry fúze tak, jak byly společnostmi oznámeny v srpnu.
- V týdnu do 1. října bylo v USA uzavřeno o 6,9 % méně hypoték než v předchozím týdnu, kdy jejich počet klesl o 1,1 %.
- Počet nových pracovních míst ve firemní sféře v USA v září dosáhl 568 tisíc po srpnových 340 tisících a při odhadu 428 tisíc.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim pomohou snížit zadlužení nahromaděné kvůli vysokým výdajům na řešení dopadů pandemie covidu-19. Podle fondu je důležité, aby se jednotlivé země už začaly vracet k udržitelným rozpočtům a aby jejich rozpočtové politice důvěřovali investoři. Pandemie způsobila, že vlády začaly vynakládat obrovské sumy peněz na podporu hospodářství. Každá země si teď podle MMF musí určit, jaké načasování a jaké tempo fiskální konsolidace pro ni budou vhodné.
- Za 58 procenty všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala americká technologická firma Microsoft, stálo Rusko. Kampaně mířily zejména na vládní agentury a nevládní analytické organizace v USA, na Ukrajině, v Británii a v dalších členských zemích NATO. Microsoft to uvedl ve své druhé výroční zprávě Digital Defense Report.
- Americký výrobce čipů Intel kvůli brexitu neuvažuje o tom, že by v Británii vybudoval nový závod. V rozhovoru s BBC to ve čtvrtek řekl šéf americké společnosti Pat Gelsinger. Minulý měsíc Intel oznámil, že v Evropě postaví nejméně dvě nové továrny na výrobu polovodičů, do nichž v následujícím desetiletí hodlá investovat až 80 miliard dolarů.
- Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple požadující po vývojářích, aby využívali její systém pro platby v aplikacích, narušují hospodářskou soutěž. Nařídil proto firmě úpravu tohoto systému. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Platební politika obchodu s aplikacemi App Store je už delší dobu terčem kritiky ze strany vývojářů, a to zejména kvůli požadavku, aby vývojáři využívali pouze jeho platební systém, který si strhává poplatky v rozsahu 15 až 30 procent.
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v USA v týdnu do 2. října 326 tisíc po 364 tisících o týden dříve a při odhadovaných 348 tisících. Pokračujících žádostí bylo v týdnu do 25. září 2,714 milionu po 2,811 milionu o týden dříve a při odhadu 2,780 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký výrobce nápojů PepsiCo (v úterý +0,59 %) v třetím čtvrtletí svého finančního roku vytvořil čistý zisk 2,2 miliardy dolarů, což je nepatrný pokles proti zisku 2,3 miliardy USD ve stejném období loni. Čisté tržby ale vzrostly skoro o 12 % na 20,2 miliardy USD a firma zlepšila jejich celoroční výhled. Podnik ve své výsledkové zprávě v úterý uvedl, že ke zlepšení výhledu jej vede i vyšší poptávka po sycených nápojích.
- Výsledky Constellation Brands ve 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,79 USD), tržby 2,37 miliardy USD (loni: 2,26 miliardy USD, odhad: 2,30 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands v 1Q: Upravený zisk na akcii 50 centů (odhad: 48 centů), tržby 2,65 miliardy dolarů (loni: 2,68 miliardy dolarů, odhad: 2,54 miliardy dolarů).
Zdroj: CNBC, MarketWatch ČTK
Aktuality
