Americké akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech zakončily týden růstem. Podpořil je dobrý výsledek hospodaření banky Goldman Sachs i statistika vývoje maloobchodních tržeb, která překonala očekávání. Na devizovém trhu oslabil japonský jen a mírně i dolar.
Index Dow přidal 1,10 % a uzavřel na 35 297,39 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,75 % na 4 471,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o půl procenta na 14 896,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,32 % na 16,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil a pět a půl bazického bodu na 1,574 %.
Investoři pozitivně vyhodnotili zprávu, že maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně vzrostly po očištění o sezónní vlivy o 0,7 %. Čekal se pokles o 0,2 %.
Americká investiční banka Goldman Sachs (+3,80 %) v třetím čtvrtletí zvýšila zisk meziročně téměř o dvě třetiny na 5,3 miliardy dolarů. Podobně jako další velké americké banky těžila z prudkého růstu poplatků za poradenskou činnost, který byl důsledkem rekordní vlny fúzí a akvizicí.
Za celý týden přidal Dow 1,58 %, S&P 500 stoupl o 1,83 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,2 %. Pro S&P 500 to byl nejvyšší týdenní zisk od týdne do 23. července, pro Dow nejlepší výkon od týdne do 25. června.
Dolar v pátek
Na devizovém trhu se v pátek propadl japonský jen vůči americkému dolaru až na nejnižší hodnotu za tři roky. Investoři totiž opět začali mít zájem o rizikovější investice, což snížilo poptávku po bezpečných měnách, jako je právě dolar a jen. Dolarový index zůstával během dne téměř beze změny, ale spíše mírně oslaboval. Směřoval tak k přerušení růstové série trvající pět týdnů.
Krátce před 22.00 SELČ ztrácel dolarový index 0,01 % na 93,95 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,04 % na 1,1602 USD. K americkému jenu mělo euro k dobru 0,55 %, když se obchodovalo za 132,55 JPY. Dolar k jenu posiloval o 0,5 % na 114,24 JPY.
Kryptoměna bitcoin v pátek vystoupila na šestiměsíční maximum, když její kurz přesáhl 61 000 dolarů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Celkem by se těchto akcí mohlo zúčastnit více než 100 000 lidí, kteří účast ve stávce už schválili anebo pohrozili, že stávkovat začnou, uvedla v pátek BBC. Už ve čtvrtek stávkovalo zhruba 10 000 zaměstnanců společnosti John Deere, která vyrábí zemědělské stroje.
- Americká senátorka Elizabeth Warrenová vyzvala k rozdělení společnosti Amazon, zatímco indičtí obchodníci požadují prošetřit praktiky tohoto amerického internetového prodejce. Důvodem je zpráva agentury Reuters, která tvrdí, že Amazon v Indii kopíroval produkty a falšoval výsledky vyhledávání ve prospěch svých produktů.
- Bývalý testovací pilot americké společnosti Boeing byl obžalován z podvodu v souvislosti s kauzou letadel 737 MAX. Podle prokuratury oklamal Federální úřad pro letectví (FAA), když mu zprostředkoval nepřesné a neúplné informace o systému stabilizace letu MCAS, informovala agentura AP. Vadné fungování tohoto systému podle úřadů vedlo k tomu, že dva stroje 737 MAX v letech 2018 a 2019 havarovaly. Nehody si vyžádaly 346 obětí.
- Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek doporučil regulátorům schválení posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson. Doporučení se týká všech pacientů starších 18 let, druhou injekci by přitom měli dostat nejméně dva měsíce po té první. Vědci v panelu si rovněž kladli otázku, zda by se původně jednodávková vakcína Johnson & Johnson neměla nově začít považovat za dvoudávkovou jako všechny ostatní dosud schválené látky.
- Maloobchodní tržby v USA v září meziměsíčně stouply o 0,7 % (srpen: +0,9 %, odhad: -0,2 %).
- Index americké spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou v říjnu podle předběžných dat klesl na 71,4 bodu ze zářijových 72,8 bodu při odhadovaném zvýšení na 73,1 bodu.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v říjnu klesl na 19,8 bodu ze zářijových 34,3 bodu při odhadovaném snížení na 27 bodů.
- Vývozní ceny v USA v září meziročně stouply o 16,3 % (srpen: +16,8 %), meziměsíčně o 0,1 % (srpen: +0,4 %, odhad: +0,6 %). Dovozní ceny v září meziročně vzrostly o 9,2 % (srpen: +8,9 %) a meziměsíčně stouply o 0,4 % (srpen: -0,3 %, odhad: +0,6 %).
Výsledková sezóna
- Americká investiční banka Goldman Sachs v třetím čtvrtletí zvýšila zisk meziročně téměř o dvě třetiny na 5,3 miliardy dolarů. Banka v pátek uvedla, že podobně jako další velké americké banky těžila z prudkého růstu poplatků za poradenskou činnost, který byl důsledkem rekordní vlny fúzí a akvizicí. Zisk na akcii vzrostl na 14,93 dolaru z 8,98 dolaru před rokem. Výrazně tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 10,11 dolaru.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká farmaceutická společnost Merck (v pondělí -0,87 %) oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby povolil léčit nemoc covid-19 jejím přípravkem molnupiravir. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.
- Ve Washingtonu pondělními prvními schůzkami začalo podzimní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Kvůli pandemii se ale většina schůzek bude konat pouze virtuálně. Hlavní sdělení bude v úterý, kdy MMF vydá podzimní výhled vývoje globální ekonomiky. Hned první setkání se věnovala obnově hospodářství po pandemii. Další jednání se zaměří na širokou škálu témat, včetně trhu práce, růstu v krizových časech nebo globální finanční stability.
- Výrobce průmyslových automatizačních systémů Emerson Electric (v pondělí -2,55 %) plánuje sloučit dvě své softwarové divize s menším konkurentem Aspen Technology (+12,33 %). Hodnota transakce se má pohybovat kolem 11 miliard USD a jejím cílem je vyžít co nejlépe rostoucí poptávku po průmyslových technologiích. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na informace od představitelů společnosti.
- Nadnárodní výrobce potravin Kraft Heinz (v pondělí +0,00 %) kvůli vysoké inflaci začíná po celém světě zvyšovat ceny. Ředitel podniku Miguel Patricio v rozhovoru s BBC řekl, že si lidé budou muset na růst cen zvyknout, protože na rozdíl od minulých le se nyní ceny zvyšují všude a prakticky u všeho. To potvrzují i data Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), podle nichž jsou ceny základních potravin na desetiletém maximu.
- Čínská developerská společnost Evergrande měla v pondělí splatit další úroky ze zahraničních dluhopisů za více než 148 milionů USD. Minulý měsíc už společnost nedodržela dva termíny splatnosti úroků a očekávání, že by investoři dostali nějaké peníze, jsou mizivá. Firma totiž upřednostňuje domácí věřitele a o svých dolarových dluhových závazcích mlčí, uvedla agentura Reuters.
- Americké aerolinky Southwest Airlines (v pondělí -4,18 %) zrušily v neděli téměř třetinu letů. Víkendové komplikace společnost přičetla počasí a problémům s řízením letového provozu, napsala v pondělí agentura AFP.
- Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pondělí vyjádřila plnou podporu výkonné šéfce MMF Kristalině Georgievové, jež se v posledních týdnech potýkala se skandálem kolem své údajné role ve falšování údajů o Číně ve zprávě Světové banky Doing Business. Georgievová obvinění z nekalých praktik popírá. Americká ministryně financí Janet Yellenová po rozhodnutí výkonné rady prohlásila, že obvinění vzbuzují legitimní obavy, vzhledem k chybějícím přímým důkazům podle ní však není důvod na výměnu vedení MMF.
- Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude po pandemii nadále jen mírné. Vyplývá to aktuálních ukazatelů organizace. OECD na jejich základě předpokládá mírné tempo růstu nad úrovní trendu v Kanadě, v eurozóně jako celku a v Británii. Hůře si povede Francie.
- Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy. V podzimním výhledu to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond. Pro letošní rok počítá s růstem o 5,9 %, zatímco v letní aktualizaci předpovídal 6% tempo růstu. Za zhoršením jsou podle fondu vážnější dopady pandemie. Výhled na příští rok fond ponechal na 4,9 %.
- Evropská komise zřejmě schválí plán poskytovatele finančních informací S&P Global (v úterý +0,51 %) na převzetí konkurenta IHS Markit (+0,82 %) za 44 miliard dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Transakce by spojila dva z největších poskytovatelů finančních informací pro Wall Street.
- Americký výrobce letadel Boeing (v úterý -1,28 %) v dodávkách letadel nadále výrazně zaostává za svým evropským konkurentem Airbus. Za devět měsíců letošního roku dodal Boeing zákazníkům 241 letadel, dodávky Airbusu však činily až 424 letadel. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na prohlášení obou společností.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v srpnu 10,439 milionu (odhad: 10,925 milionu, červenec: 11,098 milionu).
- Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že tempo meziměsíčního růstu spotřebitelských cen v září zůstane na srpnových 0,3 procenta.
- Irská Komise pro ochranu dat (DPC) navrhuje vyměřit americké internetové společnosti Facebook pokutu až 36 milionů eur. Tento návrh je výsledkem jednoho z více než tuctu vyšetřování, která irský úřad v souvislosti s firmou Facebook zahájil, napsala agentura Reuters. Kauza je důsledkem stížnosti ohledně zpracovávání osobních dat, která se zaměřuje na to, jak má Facebook nastavené podmínky služeb.
- Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané "kryptoizace", tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích.
- Vedoucí představitelé americké centrální banky se na zářijovém zasedání shodli, že v případě pokračujícího ožívání ekonomiky Spojených států by v listopadu mohli začít omezovat nákupy dluhopisů a do poloviny příštího roku by je mohli zcela ukončit. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání, který ve středu centrální banka zveřejnila.
- Velké americké firmy se na naléhání vlády zavážou k prodloužení pracovní doby. Společnosti jako Walmart, UPS a FedEx tak zareagují na napjaté dodavatelské řetězce, které brzdí oživení americké i globální ekonomiky. Na svém webu o tom píše deník Financial Times (FT).
- Počet uzavřených hypoték v USA v týdnu do 8. října stoupl o 0,2 % po 6,9% poklesu o týden dříve.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 9. října klesl na 293 tisíc z 329 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 326 tisíc), čekal se pokles na 319 tisíc. Pokračujících žádostí o podporu v týdnu do 2. října ubylo na 2,593 milionu z 2,727 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,714 milionu), čekal se pokles na 2,675 milionu.
- Americký index výrobních cen v září meziročně vyskočil o 8,6 %, čekal se růst o 8,7 % po zvýšení o 8,3 % v srpnu. Meziměsíčně výrobní ceny stouply o půl procenta, čekal se 0,6% růst po jejich 0,7% zvýšení v předchozím měsíci. Bez započtení segmentů potravin a energií činil v září meziroční růst výrobních cen 6,8 % (odhad: +7,1 %, srpen: +6,7 %) a meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 % (odhad: +0,5 %, srpen: +0,6 %).
- Americký výrobce letadel Boeing se potýká s další vadou letounu 787 Dreamliner. Týká se některých součástek z titanu, které jsou slabší, než by měly být. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek napsal server listu The Wall Street Journal (WSJ). Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech.
- U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson se ukazuje větší imunitní reakce, pokud jako posilovací dávku dostanou namísto původní látky některou z vakcín od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou ve středu zveřejnil americký Národní ústav zdraví (NIH). Zjištění je podle agentury Reuters další překážkou ve snaze firmy Johnson & Johnson získat povolení k podávání posilovací dávky její vakcíny v USA.
- Americká společnost Microsoft zavře v Číně do konce roku svou internetovou profesní síť LinkedIn. Podle čtvrtečního sdělení reaguje na sílící požadavky čínských regulačních úřadů. Platforma, která pomáhá s hledáním práce a slouží k posilování profesních kontaktů, v zemi působila téměř sedm let a zůstávala poslední sociální sítí ze Spojených států, která ještě byla na čínském trhu aktivní.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase & Co. v třetím čtvrtletí stoupl o 24 procent na 11,7 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky růstu zájmu o nové fúze a akvizice a lepšímu výkonu divize správy majetku bohatých klientů. Zisk na akcii činil 3,74 dolaru, analytici podle agentury Reuters čekali zisk tři dolary na akcii. Celkové výnosy stouply o jedno procento na 29,65 miliardy USD.
- Americkým aerolinkám Delta Air Lines klesly v třetím čtvrtletí zisk i tržby. Firma varuje, že kvůli prudce rostoucím cenám pohonných hmot může vykázat za čtvrtý kvartál ztrátu před zdaněním. V uplynulých třech měsících zaznamenala společnost první čtvrtletní zisk, aniž by pobírala federální pomoc kvůli dopadům pandemie covidu-19.
- Banka Morgan Stanley zvýšila zisk za třetí čtvrtletí na 3,6 miliardy dolarů z 2,6 miliardy dolarů před rokem. Na růstu zisku se velkou měrou podílely rekordní příjmy z poradenské činnosti. Zisk na akcii činil 1,98 dolaru, a byl tak o 29 centů vyšší, než se očekávalo.
- Bank of America v třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 7,3 miliardy dolarů z 4,4 miliardy dolarů před rokem. V přepočtu na akcii zisk dosáhl 85 centů, zatímco analytici jej v anketě společnosti Refinitiv odhadovali v průměru na 71 centů. Za růstem zisku stálo rozpuštění části rezerv a dobré výsledky v poskytování úvěrů a obchodování s akciemi.
- Zisk finančního domu Citigroup za třetí čtvrtletí meziročně vzrostl téměř o polovinu na 4,6 miliardy dolarů. K růstu kromě rozpuštění části rezerv na úvěrové ztráty přispěly rovněž vysoké příjmy z poplatků při upisování akcií a z poradenství v investičním bankovnictví. V přepočtu na akcii Citigroup vydělala 2,15 dolaru, analytici zisk na akcii odhadovali jen na 1,71 dolaru.
- Výsledky Wells Fargo v 3Q: Čistý zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,00 USD), výnosy 18,8 miliardy USD (odhad: 18,3 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 4,52 USD (odhad: 4,41 USD), tržby 72,34 miliardy USD (odhad: 71,35 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 34,4 miliardy USD (odhad: 33,3 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 3,11 miliardy USD (odhad: 2,93 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK