Rozpočtový schodek USA v uplynulém fiskálním roce klesl
Rozpočtový schodek Spojených států v uplynulém fiskálním roce dosáhl 2,77 bilionu dolarů, a byl tak druhý nejvyšší v historii. Klesl však z rekordních 3,13 bilionu dolarů v předchozím roce. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo financí. Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září.
Vysoké rozpočtové schodky odrážejí rozsáhlé vládní výdaje, kterými americká vláda reagovala na negativní dopady pandemie covidu-19. Za poklesem schodku v uplynulém fiskálním roce stál růst rozpočtových příjmů, který byl důsledkem oživování ekonomiky z útlumu způsobeného pandemií.
Před příchodem pandemie dosáhl rozpočtový schodek nejvyšší úrovně ve fiskálním roce 2009, kdy se kvůli rozsáhlým vládním výdajům souvisejícím s finanční krizí vyšplhal na 1,4 bilionu dolarů.
V uplynulém fiskálním roce se rozpočtové výdaje zvýšily o čtyři procenta, zatímco příjmy vzrostly o 18 %. "Ekonomika USA se dostává zpátky na správnou cestu a Američané se vracejí do práce," uvedla americká administrativa ve své rozpočtové zprávě.
Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládá, že v nynějším fiskálním roce schodek klesne na 1,15 bilionu dolarů a v následujících třech letech se bude pohybovat pod bilionovou hranicí. Tato prognóza nicméně nezahrnuje výdaje, které nastanou, pokud americký prezident Joe Biden prosadí svůj návrh investic do infrastruktury a své plány v oblasti sociálního zabezpečení a boje s klimatickými změnami.
Zdroj: ČTK
Aktuality
