Podnikatelská aktivita v USA v říjnu vzrostla, v eurozóně naopak kompozitní PMI klesl na půlroční minimum
Podnikatelská aktivita ve Spojených státech v říjnu značně vzrostla. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Podle agentury Reuters data indikují, že tempo hospodářského růstu v USA na počátku čtvrtého čtvrtletí stouplo, neboť nárůst počtu nově nakažených koronavirem polevil. Zpracovatelský průmysl přitom brzdil nedostatek pracovních sil a surovin. Růst podnikatelské aktivity v zemích eurozóny naopak zpomaluje, na vině jsou především rychlý růst nákladových cen a přetrvávající potíže v dodavatelských řetězcích.
Souhrnný index aktivity pro zpracovatelský sektor a služby Spojených států v září podle předběžných údajů stoupl na 57,3 bodu ze zářijových 55 bodů. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity.
Na poptávce ve službách - v restauracích, hotelech či v oblasti letecké dopravy - se negativně odrazil dopad nakažlivější varianty koronaviru delta. To spolu s nedostatkem pracovní síly brzdilo ekonomickou aktivitu.
Ekonomové očekávají v tomto čtvrtletí výrazné zpomalení růstu amerického hrubého domácího produktu, protože se vytrácí příznivý vliv pandemické pomoci od státu. V druhém čtvrtletí americká ekonomika vzrostla ročním tempem 6,7 %, v tomto čtvrtletí by však podle některých odhadů mohl růst zpomalit až pod tři procenta. Americké ministerstvo obchodu má zveřejnit přehled hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí příští čtvrtek.
K oživení podnikatelské aktivity v tomto měsíci přispěl sektor služeb. Předběžné výsledky průzkumu IHS také ukázaly, že index aktivity v tomto odvětví stoupl na 58,2 bodu ze zářijových 54,9 bodu. Nedostatek surovin omezoval tento měsíc aktivitu zpracovatelského průmyslu. Index jeho aktivity klesl na sedmiměsíční minimum 59,2 bodu ze zářijové hodnoty 60,7 bodu.
Služby se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami, zatímco podíl zpracovatelského sektoru činí zhruba 12 %.
Souhrnný index nákupních manažerů, který sleduje vývoj v průmyslu i ve službách, za eurozónu podle předběžných údajů klesl na půlroční minimum 54,3 bodu z 56,2 bodu, kde byl v září.
Zdroj: ČTK
Aktuality
