Americká ekonomika v říjnu vytvořila 531 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 4,6 %
V ekonomice Spojených států mimo zemědělství v říjnu vzniklo 531 tisíc pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 425 tisíc míst po vzniku zhruba 312 tisíc míst v září (revidováno ze 194 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 4,6 % z 4,8 % v září, čekal se pokles na 4,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce.
V soukromém sektoru vzniklo v říjnu 604 tisíc míst po přírůstku asi 365 tisíc míst v září (revidováno z 317 tisíc). Očekával se vznik přibližně 400 tisíc míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vznik asi 60 tisíc míst (odhad: +27 tisíc, září: +31 tisíc), vládní sektor zaznamenal úbytek asi 73 tisíc míst (září: -53 tisíc).
Některé americké podniky se nadále potýkají s problémy při hledání pracovních sil, a to navzdory tomu, že už skončil vládní program poskytující dodatečnou podporu v nezaměstnanosti. Práci má nyní v USA asi o pět milionů lidí méně než před začátkem pandemie covidu-19.
Nezaměstnanost U6, která bere v úvahu i ty, kteří už hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, v říjnu klesla na 8,3 % z 8,5 %.
Průměrná hodinová mzda v říjnu meziročně vzrostla o 4,9 % po zářijovém růstu o 4,6 %, čekal se růst o 4,8 %. Proti září mzda v říjnu stoupla v souladu s odhady o 0,4 %, v září se meziměsíčně zvýšila o 0,6 %.
Podle středečních dat agentury ADP si v americkém soukromém sektoru v říjnu našlo práci 571 tisíc lidí. Po zářijovém přírůstku 568 tisíc míst čekali analytici přírůstek 400 tisíc pozic.
Americký HDP v třetím čtvrtletí anualizovaně stoupl o 2 %
Hrubý domácí produkt Spojených států se v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o dvě procenta. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu. Tempo hospodářského růstu bylo v třetím čtvrtletí nejnižší za více než rok. Navíc zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,7 %. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.
"S pokračujícím poklesem počtu případů nákazy koronavirovou mutací delta by hospodářský růst mohl v čtvrtém čtvrtletí nabrat na síle, protože spotřebitelé budou ochotni více utrácet za služby zahrnující osobní kontakt," uvedl pro CNBC ekonom Dawit Kebede z organizace Credit Union National Association. "Problémy v dodavatelském řetězci však pravděpodobně budou pokračovat, takže bude obtížné uspokojit zvýšenou spotřebitelskou poptávku," dodal.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 % z 0,3 % v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na 13leté maximum 5,4 %, na kterém se nacházela také v červnu a v červenci. Rychlý růst spotřebitelských cen zvyšuje tlak na zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Fed už ostatně na rychlý růst spotřebitelských cen zareagoval, tento týden na měnověpolitickém zasedání oznámil, že od listopadu omezuje odkupy aktiv o 15 miliard USD měsíčně.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK