Americké akcie v pátek oslabily, ztrátu zaznamenaly i v týdenním horizontu
Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily a v minusu skončily i za celý týden. Investoři vstřebávali rozhodnutí centrální banky USA ukončit pandemická stimulační opatření rychleji. Akciové trhy po celém světě v závěru týdne oslabovaly i kvůli obavám z rychle se šířící koronavirové varianty omikron.
Index Dow klesl o 1,48 % na 35 365,44 bodu, širší S&P 500 oslabil o 1,03 % na 4 620,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,07 % na 15 169,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,86 % na 21,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 1,407 %.
Fed ve středu naznačil, že v rámci boje s inflací by mohl do konce příštího roku zvýšit základní úrokovou sazbu o zhruba 75 bazických bodů.
Investoři také varují před větší nestabilitou trhů kvůli prodejům koncem roku v souvislosti s daněmi a ukončením akciových opcí, termínových kontraktů na akciové indexy a opčních kontraktů na indexy.
Za celý týden index Dow ztratil 1,68 %, S&P 500 přišel o 1,94 % a Nasdaq Composite se propadl o 2,95 %.
Dolar v pátek zpevnil vůči euru i koši měn
Americký dolar v pátek posílil. Těžil z poklesu zájmu investorů o rizikovější aktiva. Investory znepokojuje nejistota ohledně hospodářských dopadů nové koronavirové varianty omikron. Na jejich náladu má vliv rovněž skutečnost, že čím dál více centrálních bank zpřísňuje měnovou politiku.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,7 % na 96,68 bodu. Euro vůči dolaru kleslo o 0,8 % na 1,1245 USD. Kurz dolaru k jenu zůstal téměř beze změny na 113,75 JPY a uuro vůči jenu oslabilo o 0,8 % na 127,87 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký federální soud zrušil urovnání ve výši zhruba 4,5 miliardy dolarů, které mělo právně chránit majitele firmy Purdue Pharma. Společnost vlastněná rodinou Sacklerových je předmětem tisíců žalob kvůli léku OxyContin, jenž byl podle nich v USA jedním ze spouštěčů takzvané opiátové krize, která stála od roku 1999 životy až půl milionu lidí.
- Americký vývojář podnikového softwaru Oracle jedná o převzetí společnosti Cerner, která se zabývá elektronickými lékařskými záznamy. S odvoláním na informované zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Hodnota transakce by podle něj mohla činit až 30 miliard dolarů. Oracle ani Cerner na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovaly.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká farmaceutická společnost Pfizer (v pondělí +4,57 %) se dohodla na převzetí svého konkurenta Arena Pharmaceuticals (+80,38 %), za kterého zaplatí 6,7 miliardy dolarů. Pfizer tak rozšíří své aktivity v léčbě rakoviny a zánětlivých onemocnění. Pfizer za každou akcii Areny zaplatí 100 dolarů v hotovosti, což je zhruba dvojnásobek ve srovnání s jejich páteční závěrečnou cenou na burze. Transakci jednomyslně schválily správní rady obou podniků.
- Divize americké společnosti Harley-Davidson (v pondělí +4,70 %) pro výrobu elektrických motocyklů LiveWire vstoupí na burzu. Učiní tak prostřednictvím fúze s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakce divizi ohodnocuje na 1,77 miliardy dolarů, oznámila v pondělí firma.
- Britský antimonopolní úřad (CMA) přezkoumá plán americké softwarové společnosti Microsoft (v pondělí -0,92 %) na převzetí firmy Nuance Communications (-0,47 %), která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Úřad ve své pondělní zprávě uvedl, že chce zjistit, zda transakce v hodnotě 16 miliard dolarů nebude mít negativní vliv na hospodářskou soutěž. Vyzval proto zainteresované strany, aby se do 10. ledna k transakci vyjádřily.
- Polský antimonopolní úřad (UOKiK) se rozhodl prošetřit, zda nová pravidla americké technologické společnosti Apple (v pondělí -2,07 %) pro ochranu soukromí a nakládání s osobními údaji uživatelů neporušují zákony o hospodářské soutěži. Oznámil to šéf úřadu Tomasz Chróstny.
- Britská společnost Rentokil se dohodla na převzetí amerického konkurenta Terminix za 6,7 miliardy dolarů. Spojením podniků vznikne globální lídr v boji proti škůdcům, jako jsou krysy či švábi.
- Přední pařížská taxislužba G7 pozastavila používání všech vozů Model 3 americké automobilky Tesla. O víkendu mělo jedno z těchto aut vážnou nehodu, informovala v úterý firma. List Le Parisien píše o 15 zraněných. Tesla, která má přístup k některým technickým údajům ve vozech, uvedla, že u jejího auta nedošlo k "žádné technické závadě".
- Americká automobilka Tesla začne zkušebně přijímat za některé své doprovodné produkty kryptoměnu dogecoin, nikoli však za vozy. Napsal to na Twitteru šéf výrobce elektromobilů Elon Musk. Kryptoměna po jeho příspěvku posílila až o více než 20 procent.
- Listopadový růst amerických výrobních cen překonal očekávání. Meziměsíčně dosáhl +0,8 % (říjen: +0,6 %, odhad: +0,5 %), meziročně +9,6 % (říjen: +8,6 %, odhad: +9,2 %).
- Měnový výbor americké centrální banky v prosinci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. K začátku ledna ovšem sníží objem skupování aktiv na 60 miliard dolarů. K začátku listopadu Fed objem snížil o 15 miliard dolarů z výchozích 120 miliard dolarů a k začátku prosince ubral dalších 15 miliard dolarů. Pokud bude snižování objemu skupování aktiv pokračovat nynějším tempem, měl by být program kvantitativního uvolňování zcela ukončen v březnu. Fed rovněž podle nové prognózy čeká v příštím roce trojí zvýšení úrokových sazeb.
- Světový dluh dosáhl v loňském roce v důsledku pandemie covidu-19 rekordní výše 226 bilionů dolarů. To představuje 256 procent světového hrubého domácího produktu (HDP). Znamená to nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války. Informoval o tom ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF).
- Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podávání posilovací dávky původně jednodávkové vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Další injekci je podle ní možné aplikovat po uplynutí nejméně dvou měsíců od prvotního naočkování u všech osob starších 18 let. Po látkách firem Pfizer/BioNTech a Moderna se tak jedná již o třetí preparát, který EMA doporučuje pro posílení ochrany získané základním naočkováním.
- Globální obchodní rizika se ve čtvrtém čtvrtletí mírně zhoršila. Mezi ta nejvýznamnější patří inflace v souvislosti s energetickou krizí, pnutí mezi USA a Čínou a pandemie covid-19. Firmy, které podnikají na více trzích, také ovlivní zpomalení čínské ekonomiky, problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích nebo politika v EU. Vyplývá to ze zprávy společnosti Dun & Bradstreet.
- Akcie čínských firem z odvětví zdravotní péče a vyspělých technologií ve středu prudce klesly. Investoři tak zareagovali na zprávu britského listu Financial Times (FT), který s odkazem na své zdroje napsal, že Spojené státy chystají sankce na další čínské podniky. Týkat by se měly jak investic, tak exportu.
- Americká investiční společnost Fortress Investment Group, která patří pod japonskou skupinu SoftBank, převezme britského provozovatele hospod a barů Punch Pubs & Co. Informovala o tom agentura Reuters. Finanční podmínky transakce firmy nesdělily.
- Německo by mělo nařídit Googlu a Applu, aby ze svých distribučních kanálů stáhly šifrovanou komunikační aplikaci Telegram, pokud bude nadále ignorovat žádosti o pomoc s vyhledáváním obsahu sdíleného extremisty. Podle agentury Reuters to řekl ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius.
- Americké maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně stouply o 0,3 % (říjen +1,8 %, odhad +0,8 %), meziročně se zvýšily o 18,2 % (říjen +16,3 %).
- Index cen nemovitostí NAHB v prosinci stoupl na 84 bodů (listopad 83, odhad 83 bodů).
- Americká společnost Intel investuje přes sedm miliard dolarů do výstavby nové továrny na kompletování a testování čipů v Malajsii. Oznámil to šéf podniku Pat Gelsinger. V době celosvětového nedostatku polovodičů tak americká firma rozšíří jejich výrobu v této jihoasijské zemi, továrna by měla zahájit provoz v roce 2024. Investice v zemi vytvoří více než 4 000 pracovních míst pro společnost Intel a více než 5 000 míst ve stavebnictví, uvedla malajsijská vláda.
- Americké internetové firmy Twitter a Meta Platforms dostaly v Rusku pokutu celkem 23 milionů rublů (zhruba sedm milionů korun) za to, že ze svých sociálních sítí neodstraňují zakázaný obsah. Oznámil to ruský úřad Roskomnadzor, který má na starosti dohled nad komunikacemi, informačními technologiemi a masmédii, a do jehož kompetence spadá i cenzura.
- Provozovatel sociální sítě Reddit chystá vstup na burzu. Firma ve středu oznámila, že už předala americké Komisi pro cenné papíry (SEC) potřebnou žádost. Reddit proslul akcemi drobných investorů, kteří se na jejích stránkách spojovali proti velkým profesionálním hráčům, a dařilo se jim tak ovlivňovat ceny akcií. Údaje k ceně svých akcií, k ohodnocení ani k časovému harmonogramu Reddit zatím nesdělil.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stoupla o 0,5 %, dostala se tak na nejvyšší úroveň od září 2019. Tempo jejího růstu ale kleslo z říjnových 1,7 %. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila americká centrální banka.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 11. prosince stoupl na 206 tisíc. Čekalo se, že ze 188 tisíc v předchozím týdnu (revidováno ze 184 tisíc) se zvýší na 195 tisíc. Pokračujících žádostí v týdnu do 4. prosince ubylo na 1,845 milionu z 1,999 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,992 milionu), čekal se pokles na 1,936 milionu.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v prosinci zpomalil. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných dat společnosti IHS Markit v prosinci klesl na 56,9 bodu z 57,2 bodu v listopadu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze a pásmem kontrakce aktivity. Dílčí index pro zpracovatelský sektor klesl na 57,8 bodu z 58,3 bodu v listopadu (odhad: 58,5 bodu) a ukazatel pro sektor služeb se snížil na 57,5 bodu z 58 bodů v listopadu (odhad: 58,7 bodu).
- Počet vydaných stavebních povolení se v USA v listopadu zvýšil o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 1,712 milionu (odhad: 1,66 milionu, říjen: +4,2 % na 1,653 milionu). Zahájená výstavba se zvýšila o 11,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,679 milionu jednotek (odhad: 1,565 milionu, říjen: -3,1 % na 1,502 milionu).
- Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu v prosinci spadl na 15,4 bodu (odhad: 30 bodů, listopad: 39 bodů).
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v prosinci spadl na 10 bodů (odhad: 21 bodů, listopad: 17 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Lennar v 4QFY2021: Zisk na akcii 3,91 USD (odhad: 4,15 USD), tržby 8,43 miliardy USD (loni: 6,83 miliardy USD).
- Výsledky Adobe v 4QFY2021: Upravený zisk na akcii 3,20 USD (v souladu s odhady), tržby 4,11 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 2QFY2022: Upravený zisk na akcii 4,83 USD (odhad: 4,28 USD), tržby 23,5 miliardy USD (odhad: 22,4 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK