Tchaj-wan přislíbil investice v Litvě, zatímco Vilnius čelí tlaku Pekingu
Tchaj-wan vytvoří fond s 200 miliony dolarů na podporu investic v Litvě a vzájemného obchodu. Podle agentury Reuters to ve středu na tiskové konferenci oznámil Eric Chuang, který stojí v čele tchajwanského zastupitelského úřadu v Litvě. Litva se ocitla pod politickým i hospodářským tlakem Číny, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Litevské firmy, jež obchodují s Čínou, si od té doby stěžují na obchodní omezení.
Strategický investiční fond bude financován z tchajwanského národního rozvojového fondu a bude podporován tchajwanskou centrální bankou, uvedl na šéf tchajwanského zastoupení v Litvě Chuang. "Fond vytvoříme co nejdříve a doufáme, že již tento rok budeme mít hmatatelné výsledky," řekl. "Dokážu si představit, že prvními prioritami budou polovodiče, lasery a biotechnologie," upřesnil tchajwanský diplomat.
Šéf tchajwanského zastoupení v Litvě také uvedl, že Tchaj-wan přesměroval 120 lodních kontejnerů z Litvy, které Čína zablokovala, na svůj trh a v rámci možností se pokusí přijmout i další zboží. Tchaj-wan podle něj také bude usilovat o zapojení litevských firem do tchajwanských dodavatelských řetězců.
Úřad ve Vilniusu nese název Tchajwanský zastupitelský úřad v Litvě, zatímco zastupitelství ostrova v jiných zemích mají v názvu jméno metropole Tchaj-pej. Ostrov se tím vyhýbá odkazu na celé území. Peking totiž považuje demokratický Tchaj-wan, který se v roce 1949 oddělil od pevninské Číny, za odpadlickou provincii a snaží se ho mezinárodně izolovat. Ostrovní republika se považuje za nezávislou.
Peking několik dní po otevření úřadu oficiálně degradoval diplomatické vztahy s Litvou z úrovně velvyslanectví na kancelář chargé d'affaires. Čína podle Reuters také vyvíjí tlak na firmy, jako je například německý výrobce automobilových součástek Continental, aby přestaly používat komponenty vyrobené v Litvě. Vilnius navíc tvrdí, že Peking kvůli litevským diplomatickým kontaktům s Tchaj-wanem zablokoval dovoz z Litvy. Čínské ministerstvo zahraničí však tvrzení, že Peking blokuje litevské zboží nebo vytváří tlak na mezinárodní společnosti, popírá.
Zdroj: ČTK