Podmínky v českém průmyslu se v březnu zlepšily, PMI ale klesl nejníže od konce roku 2020
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v březnu zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 54,7 bodu z únorových 56,5 bodu. To je nejnižší hodnota od listopadu 2020. K nižšímu indexu přispěl pokles výroby zaznamenaný poprvé od října 2021. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Firmy, které registrovaly nižší výrobu, to podle průzkumu přičítají slabé poptávce, nedostatku pracovníků, špatné dostupnosti surovin a rostoucí nejistotě v souvislosti s trvající válkou na Ukrajině. "Výroba českých zpracovatelských firem v březnu klesla pod neutrální práh a růst sektoru opět zpomalil. Za tímto slabým snížením stál pokles zákaznické poptávky vyplývající z rusko-ukrajinského konfliktu a prudce rostoucích cen. Geopolitická nejistota a inflační tlaky snížily chuť zákazníků investovat na domácích i zahraničních trzích a některé firmy se zmínily o ztrátě klíčových trhů v Rusku i na Ukrajině," uvedla vedoucí ekonomka u S&P Global Sian Jones.
Čeští výrobci v březnu podle průzkumu zaznamenali výrazné zvýšení nákladů. To podpořil růst dodavatelských cen spolu s výrazným zdražováním energií a pohonných hmot. "Nehledě na slabší poptávku výrobci promítli vyšší náklady do prodejních cen, kde to bylo možné. Tempo inflace cen výstupů bylo druhé nejrychlejší v historii průzkumu, hned po zvýšení v lednu tohoto roku," uvedl průzkum.
Březnový index podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta ukazuje, že průmyslová výroba v březnu ztratila tempo a mírně poklesla. "Hodnota indexu se sice udržela nad 50bodovou hranicí, ale stejně jako jsme viděli během pandemie, důvodem je metodika PMI indexů. Protahování dodacích lhůt nebo hromadění zásob je totiž v konstrukci indexu vnímáno jako signál zlepšujících se podmínek. Ve skutečnosti ale odráží negativní dopad války nejen na český průmysl," uvedl.
Podle ekonoma Deloitte Filipa Pastuchy index naznačuje, že český průmysl bude pravděpodobně pro nejbližší měsíce stagnovat, ne-li klesat. "Obáváme se, že pro nebližší měsíce reálně hrozí pokles produkce v českém průmyslu, primárně kvůli nedostatku komponent pro výrobu z Ukrajiny či Ruska, a dramatickému nárůstu cen energií, zejména plynu. U něj představuje výrazné riziko nejenom cena, ale jestli vůbec bude," uvedl i hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Zdroj: ČTK
Aktuality

