Fiala pro HN: Vláda zvažuje restrukturalizaci ČEZ, možností je rozdělení firmy
Vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní energetické společnosti ČEZ, ale ještě to vyžaduje důkladnější analýzy, řekl premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil server Hospodářských novin (HN). Jednou z možností je rozdělení firmy, připustil. Na informaci serveru Seznam Zprávy, že vláda oprášila plán na rozdělení ČEZ, aby získala kontrolu nad cenami energií, ve středu reagovaly akcie firmy na pražské burze osmiprocentním růstem.
"Nemohu popřít, že o restrukturalizaci ČEZ uvažujeme. Ale ještě to vyžaduje důkladnější analýzy. Ano, jde o jednu z možností, jak postupovat dál. Ale nechci a nemohu jít do podrobností," odpověděl Fiala na otázku, zda vláda uvažuje o tom vydělit z ČEZ část vlastněnou pouze státem. Premiér připomněl, že stát v ČEZ sice vlastní 70% podíl, ale s akciemi firmy se zároveň obchoduje na burze. "Hledáme to správné místo ČEZ z hlediska jeho budoucích úkolů," doplnil.
Obecně platí, že každý stát musí mít nějaké nástroje, aby zajistil kritickou infrastrukturu a aby lidem a firmám zabezpečil dostatek energie v kritické situaci, řekl Fiala k důvodům úvah o rozdělení ČEZ. "Těch možností je víc - kritickou infrastrukturu může stát vlastnit, může vlastnit obchodníka s energiemi nebo jeho část nebo může mít takovou legislativu, která umožní do tržního prostředí v kritické situaci zasáhnout," podotkl. Ceny energií včetně elektřiny v posledních měsících výrazně rostou, třeba v dubnu elektřina pro spotřebitele podle Českého statistického úřadu meziročně zdražila o více než 30 %.
O rozdělení nebo transformaci ČEZ uvažovala také předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Důvodem tehdy bylo, aby čistě státní firma mohla jednodušeji stavět nové jaderné bloky. Taková změna by ale mohla být nevýhodná pro minoritní akcionáře.
"Rozhovor potvrdil, že vláda uvažuje o rozdělení skupiny ČEZ a vytlačení minoritních majitelů z výroby, i to, že je to jen jednou z mnoha variant restrukturalizace energetiky. Vytlačení minoritních vlastníků by při současných cenách elektřiny na burze muselo být provedeno za vysoké ceny, což podporuje sentiment u akcií firmy. My jsme nicméně zatím opatrní a čekáme na další vývoj diskuzí. Schéma s rozdělením a odkupem by odpovídalo více než ceně jednoho bloku jaderné elektrárny, ale místo rozložení do sedmi let by byl náklad pro stát v jedné transakci (a nový blok by nebyl). Stát by si de facto zafixoval aktuální vysoké ceny elektřiny na burze," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.
"Existují i jiné zvažované varianty snížení negativního vlivu růstu cen elektřiny na spotřebitele, z nichž nejčistší je určitě zvýšení dividend ČEZ a jejich použití na ať už cílené, nebo (při aktuálních velmi vysokých cenách) plošné dotace/opatření. Stát má v ČEZ vysoký podíl (70 %) a v případě dividend by od minorit dostal další příjem z 15% zdanění dividend. Vláda také může podle doporučení Evropské komise použít na opatření část nyní vysokých příjmů z prodeje emisních povolenek. Evropská komise ani evropská asociace ACER naopak nedoporučují zásadní změny v současném 'designu' energetického trhu, který stimuluje správné cílení investic. ACER navrhuje úpravy ve smyslu větší transparentnosti trhu a další dílčí změny. Varianta s odkupem je tak jen jednou z mnoha, pro stát navíc poměrně náročná. Z pohledu energetické bezpečnosti vidíme jako vzájemně prospěšný aktuálně chystaný model výstavby nového bloku v Dukovanech, kde by měl ČEZ vzhledem ke svému know-how fungovat de facto jako koordinátor a operátor bloku pro investora - stát," dodal Petr Bártek.
Zdroj: ČTK