MMF poskytne podle předběžné dohody Srí Lance půjčku 2,9 miliardy dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF) je připraven poskytnout Srí Lance v příštích čtyřech letech 2,9 miliardy dolarů, aby pomohl zachránit zemi trpící nejhorší hospodářskou krizí v historii. Vyplývá to z předběžné dohody, o níž ve čtvrtek informovaly tiskové agentury.
Dohoda pomůže obnovit finanční a makroekonomickou stabilitu a dluhovou udržitelnost, uvedl v prohlášení tým Mezinárodního měnového fondu, který je na Srí Lance na návštěvě. Balíček ještě musí schválit vedení MMF a musí ho podpořit také věřitelé Srí Lanky, mezi něž patří země jako Čína, Indie a Japonsko.
"Bude zapotřebí, aby věřitelé souhlasili s oddlužením a také aby další partneři poskytli finance, čímž by se zajistila dluhová udržitelnost," píše se v prohlášení MMF.
Srí Lanka se potýká s nejhorší ekonomickou krizí od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je nedostatek paliva, potravin, léků a dalšího základního zboží a dochází k dlouhým výpadkům dodávek elektrické energie.
Hospodářská krize vyvolala mohutné protesty, které přiměly bývalého prezidenta Gotabaju Radžapaksu k útěku ze země. Z politických funkcí odešli i další členové mocného klanu Radžapaksů včetně expremiéra Mahindy Radžapaksy. Obyvatelé Srí Lanky mocnou rodinu viní z toho, že dlouhá léta v zemi špatně hospodařila. Krizi pak dále zhoršila pandemie nemoci covid-19 a ruská invaze na Ukrajinu.
Nový prezident Ranil Vikremesinghe představil ve středu přechodný rozpočet, který předpokládá zvýšení některých daní, snížení kapitálových výdajů, omezení inflace a posílení programů pomoci.
Zdroj: ČTK
Aktuality
