Evropské akcie ve středu opět výrazně klesly, trh čeká další zvyšování sazeb
Akcie v Evropě ve středu pokračovaly v poklesu a jejich hlavní index odepsal téměř procento. Ztráty sice byly mírnější než v úterý, na trh ovšem nadále nepříznivě působí předpoklad dalšího výrazného zvyšování úrokových sazeb. Nejvýraznější ztráty zasáhly akcie těžebních firem.
Panevropský index STOXX Europe 600, v němž jsou zastoupeny akcie firem ze 17 evropských zemí, odepsal 0,86 % na 417,52 bodu. Britský index FTSE 100 klesl o 1,47 % na 7 277,30 bodu, německý DAX se snížil o 1,22 % na 13 028 bodů a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,37 % na 6 222,41 bodu.
"Akcie v Evropě pokračují v poklesu, trhy vyhodnocují výhled inflace a zvyšování úroků," řekl hlavní analytik společnosti IG Chris Beauchamp. Akcie na Wall Street po začátku středečního obchodování smazaly část masivních úterních ztrát, které byly reakcí na vyšší inflaci a předpoklad dalšího zvyšování úrokových sazeb.
Vzhůru se ale v polovině týdne v Evropě vydaly například akcie španělské oděvní společnosti Inditex, která za první pololetí svého finančního roku oznámila vyšší tržby i zisk. Zájem byl také o akcie energetických společností, kterým k růstu pomohly vyšší ceny ropy.
Úterní statistika ze Spojených států ukázala vyšší inflaci, než se očekávalo, byť proti předchozímu měsíci růst cen zpomalil. Investoři se proto domnívají, že americká centrální banka bude nadále zvyšovat úroky spíše výrazněji. Svižné zvyšování sazeb přitom očekávají také od Evropské centrální banky.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Část klientů ruské společnosti Rusal nakupuje od této firmy výrobky z hliníku se slevou. S odvoláním za své zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters. Zákazníci se tak jistí pro případ, že riziko zavedení sankcí sníží poptávku.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii se v srpnu snížilo na 9,9 %procenta ze 40letého maxima 10,1 % v červenci. Inflace klesla poprvé od září 2021 a je nižší, než čekali analytici. Pokles inflace způsobily nižší ceny pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil britský statistický úřad.
- Evropská unie bude dál solidárně pomáhat Ukrajině v jejím obraně proti ruskému agresorovi a nepoleví v sankcích vůči Rusku. V tradičním poselství o stavu EU to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která si jako čestného hosta do Štrasburku pozvala ukrajinskou první dámu Olenu Zelenskou. S ní ještě dnes vyrazí do Kyjeva, aby o návrzích další evropské pomoci diskutovala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
- Průmyslová výroba v Evropské unii v červenci klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 1,6 % po červnovém zvýšení o procento. Hlavní podíl na poklesu měla produkce kapitálového zboží, které se používá k výrobě finálních produktů a je odrazem podnikových investic. V meziročním srovnání výroba klesla o 0,8 %. Uvedl to ve středeční zprávě evropský statistický úřad Eurostat.
- Německá vláda by mohla získat většinový podíl ve společnosti Uniper, což je největší německý dovozce ruského plynu. Firma to ve středu uvedla v prohlášení jako jednu z možných cest další stabilizace společnosti, která se kvůli omezení dodávek ruského plynu a zdražení této energetické suroviny dostala do existenčních problémů. Zda spolková vláda navýší svůj nynější 30% podíl v Uniperu, ale ještě nebylo rozhodnuto.
- Ukrajina počítá na příští rok s rozpočtovým deficitem v přepočtu kolem 38 miliard dolarů, což je důsledek obrany proti invazi ruských vojsk. Řekl to ve středu ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Kyjev hodlá schodek pokrýt hlavně penězi od Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Spojených států.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
