Analytici: Za srpnovým růstem tuzemského průmyslu stálo jen zlepšení výroby automobilů

Za srpnovým růstem průmyslu stálo jen zlepšení automobilové výroby, kterou před rokem ochromil nedostatek dílů. Shodli se na tom analytici. Výhled do dalších měsíců nicméně zůstává podle nich ponurý, neboť průzkumy z průmyslu hlásí ochlazení jak ve výrobě, tak u nových zakázek. Český průmysl v srpnu zrychlil meziroční růst na 7,2 procenta z červencových revidovaných 0,9 procenta. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce vyšší o 0,8 procenta.
"Vývoj tuzemského průmyslu v srpnu sice příjemně překvapil, příznivou meziroční dynamiku však táhla nízká srovnávací základna, jinak by průmysl rostl jen velmi mírně. Předstihové ukazatele však signalizují, že situace v průmyslu se začíná zhoršovat následkem energetické krize a slábnoucí zahraniční poptávky," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Vzhledem k tomuto vývoji bude podle něj pozitivní vývoj, pokud průmysl za celý letošní rok bude zhruba stagnovat.
Srpen dosud podle analytika společnosti CYRRUS Víta Hradila nepotvrdil obavy z nadcházejícího dramatického propadu průmyslové aktivity. "Bohužel výrazné ochlazení se nevyhnutelně dostaví, a aktuální data tak interpretujeme spíše jako příslovečný klid před bouří," uvedl. Předstihové indikátory svorně ukazují na pokračující zhoršování výhledu do nejbližší budoucnosti, když podniky reportují kombinaci rostoucích nákladů a klesající poptávky. Po zbytek roku tak předpokládá pro český průmysl velice složité období a celoroční výsledek podle něj bude v červených číslech, momentálně minus čtyři procenta.
Zprávy z průmyslu za letošní srpen hlásí opticky velmi silný růst výroby, opravdu silný růst byl zaznamenalo jen několik málo odvětví v čele s výrobou motorových vozidel, uvedl i analytik Generali Investments Radomír Jáč. Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou včetně zářijových průzkumů naznačují pokles nových objednávek, výhled pro průmyslovou výrobu v tomto ohledu není příliš optimistický. Na poptávku a aktivitu v průmyslu má nepříznivý vliv růst nákladů, ať již jde o energie, další suroviny či o náklady na dopravu, což platí jak pro ČR, tak pro Evropu obecně, podotkl.
Je stále zřejmější, že průmysl v dalších měsících nepodrží ani výroba aut, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Jedním z důvodů může podle něj být to, že kvůli chybějícím součástkám opět ruší směny minimálně největší tuzemský producent aut Škoda Auto. Vedle toho budou na celé odvětví doléhat zvýšené náklady zejména v podobě prudkého nárůstu cen energií a také postupně slábnoucí poptávka. "Recese v průmyslu, stejně jako v celé ekonomice, klepe na dveře," poznamenal.
Zdroj: ČTK