Evropské akcie týden zahájily poklesem, frankfurtská burza skončila na červené nule

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech. V rámci hlavních sektorů se nedařilo technologiím, které odepsaly téměř dvě procenta, naopak odvětví maloobchodu o skoro dvě procenta zpevnilo. Na trhu je nadále cítit napětí kvůli zpřísňování měnových politik a s tím související hrozbě recese.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,40 % na 390,12 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,45 % na 6 959,31 bodu, německý DAX uzavřel s kosmetickou ztrátou 0,06 bodu na 12 272,94 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,45 % a seanci uzavřel na 5 840,55 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností THG (-9,69 %), TAG Immobilien (-9,39 %) nebo Delivery Hero (-7,23 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem BASF (+6,13 %), Deutsche Post (+4,75 %) či thyssenkrupp (+4,08 %).
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Německo kvůli nedostatku pracovních sil přichází ročně o hospodářský výkon v hodnotě 84 miliard dolarů. To v rámci ekonomicky nejsilnějších zemí světa představuje druhou největší ztrátu po Spojených státech. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG).
- Německá expertní komise navrhuje vládě kancléře Olafa Scholze regulovat vysoké ceny plynu ve dvou krocích, letos pomocí jednorázového příspěvku na zálohy a v nadcházejícím roce stanovením maximálních cen na část spotřeby. Podle návrhu by měly domácnosti a podniky letos dostat jednorázový příspěvek ve výši jedné měsíční zálohy na plyn. V druhé fázi, která by mohla začít v březnu či dubnu, by každý odběratel měl stanoven cenový limit na 80 % své předpokládané spotřeby.
- Britská centrální banka v pondělí oznámila další opatření k zajištění finanční stability ve Velké Británii, která navazují na její intervence na trhu dlouhodobých dluhopisů. Centrální banka uvedla, že dosud provedla osm denních aukcí, v nichž nabídla až 40 miliard liber, a nakoupila dluhopisy v hodnotě přibližně pět miliard liber.
- Evropský výrobce letadel Airbus dodal v září svým odběratelům 55 komerčních letadel, o 16 více než v srpnu. Za první tři čtvrtletí letošního roku společnost dodala 437 letadel. Výrazně tak zaostává za svým cílem pro letošní rok, kdy chce dodat celkem 700 letadel.
- Eurozóna: Index důvěry investorů od společnosti Sentix v říjnu -38,3 bodu (odhad: -34,7 bodu, září: -31,8 bodu).
- Riziko, že globální ekonomika sklouzne do recese, se zvyšuje, protože vyšší inflace nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což zpomaluje růst. Uvedli to ve společném rozhovoru prezident Světové banky David Malpass a výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová na začátku výročního zasedání obou institucí.
Zdroj: CNBC