Rozpočtový schodek USA v uplynulém fiskálním roce klesl o polovinu

Rozpočtový schodek Spojených států se v uplynulém fiskálním roce snížil o polovinu na 1,375 bilionu dolarů. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo financí. Za poklesem deficitu stály nižší výdaje související s nemocí covid-19 a rekordní rozpočtové příjmy, které byly důsledkem silného hospodářského růstu.
Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. Rozpočtové příjmy se proti předchozímu fiskálnímu roku zvýšily o 21 % na rekordních 4,896 bilionu dolarů. Rozpočtové výdaje naopak klesly o 8 % na 6,272 bilionu dolarů.
Bílý dům označil snížení rozpočtového schodku za "největší jednoroční pokles federálního deficitu v americké historii". Uvedl rovněž, že podíl rozpočtového schodku k hrubému domácímu produktu klesl na 5,5 % z 12,8 % v předchozím fiskálním roce.
Prezident Joe Biden při vystoupení v Bílém domě vyzdvihl snížení deficitu. Připomněl, že jeho administrativa zároveň zvýšila výdaje na infrastrukturu a rozšířila dávky pro Američany se středními a nízkými příjmy. "Přešli jsme od historicky silného hospodářského oživení k trvalému a stabilnímu růstu a zároveň jsme snížili deficit," řekl.
Výdaje za září, poslední měsíc fiskálního roku, zahrnovaly náklady 430 miliard dolarů na odpuštění dluhů ze studentských půjček, které bylo Bidenovým předvolebním slibem. Tento krok zvýšil zářijový rozpočtový deficit na 430 miliard dolarů, což je více než šestinásobek zářijového deficitu z předchozího roku. Ve většině let je září přebytkovým měsícem díky placení čtvrtletních daní z příjmů právnických a fyzických osob.
Americká ministryně financí Janet Yellenová novinářům řekla, že Bidenova vláda udržuje "důvěryhodnou fiskální politiku" navzdory odpuštění dluhů ze studentských půjček.
Růst příjmů během září začal oproti předchozím měsícům zpomalovat a oproti předchozímu roku vzrostl pouze o šest procent na 488 miliard dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu předpokládá, že kvůli zpomalování ekonomiky v souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb americkou centrální bankou se příjmy v budoucích letech ještě zpomalí. Rostoucí úrokové náklady také začnou spotřebovávat větší část federálního rozpočtu.
Zdroj: ČTK