Průmyslový developer CTP za prvních devět měsíců roku vykázal čistý zisk 595,9 milionu eur

Developer logistických a průmyslových parků CTP v prvních devíti měsících letošního roku vydělal 595,9 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 317,8 milionu eur, meziročně byl tedy výsledek lepší o 87,5 %. Čisté nájemní výnosy vzrostly meziročně o 36,8 % na 328,2 milionu eur, výsledek byl podpořen vlastním developmentem i akvizicí Deutsche Industrie a čistý zisk pozitivně ovlivnilo rovněž přecenění portfolia.
Upravený čistý zisk na akcii vzrostl v prvních devíti měsících roku na 0,45 eura a společnost potvrdila, že celoroční výsledek nadále očekává okolo 0,60 eura. Šéf společnosti Remon Vos uvedl, že poptávka po logistických plochách zůstává silná s tím, jak firmy chtějí udržovat větší skladové zásoby a přibližovat je konečným trhům.
Obsazenost ploch CTP nyní činí 95 % a trhy ve střední Evropě se podle Vose ukazují jako odolné vůči makroekonomickým otřesům. Vos také zmínil, že stavební náklady na nový development nyní klesají a společnost aktuálně pracuje u developerských projektů s výnosem (yield-on-cost) 10,1 %, což odpovídá předchozím projekcím firmy (výnos nad 10 %).
CTP zakončila třetí kvartál se zadlužeností loan-to-value na úrovni 45 %, mírně nad 42,8 % na začátku roku a v souladu s cílem 40 až 45 %. Čistá hodnota hmotných aktiv na akcii činila 13,43 eura (na začátku roku 12,06 eura), což znamená, že akcie CTP se nyní obchodují s asi 21% diskontem vůči této hodnotě.
Společnost dále uvedla, že ke konci roku bude mít asi 50 % nájemních ploch v platnosti inflační doložku, podle které roste nájem rychlostí spotřebitelské inflace, pokud ta převyšuje ujednaný fixní růst 1,5 až 2,5 %.
"Výsledky, potvrzení výhledu a především příznivý komentář managementu firmy k poptávce hodnotíme pozitivně," napsal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
Za samotné třetí čtvrtletí čistý zisk dosáhl 105,7 milionu eur, meziročně tak byl o 18,7 % nižší, hlavně kvůli nižšímu čistému výsledku z přecenění nemovitostí. Celkové tržby dosáhly 149,4 milionu eur, což je nárůst o 51,8 %. To bylo způsobeno především 47% meziročním nárůstem hrubého příjmu z pronájmu na 137,6 milionu eur díky růstu pronajímané plochy a převzetí Deutsche Industrie. Výsledek z přecenění majetku za letošní třetí čtvrtletí dosáhl 59,1 milionu eur. V třetím čtvrtletí roku 2021 CTP zaúčtovala z přecenění zisk 119,5 milionu eur.
"Výsledky hodnotíme mírně pozitivně i přes zaostání čistého zisku za odhady, jež bylo dáno horším výsledkem přecenění nemovitostí, zatímco provozní výkonnost byla dobrá a firma potvrdila výhled pro čistý upravený zisk na akcii 0,60 eura," napsal analytik Cezary Bernatek z Erste.
Během konferenčního hovoru vedení společnosti uvedlo, že procento ploch s inflační doložkou pro stanovení nájmu vzroste na asi 50 % na konci letošního roku a až na 70 až 75 % na konci roku 2023. Inflační doložka stanovuje, že nájem vzroste o poslední roční spotřebitelskou inflaci v daném státě, pokud tato překročí sjednaný práh 1,5 až 2,5 % (podle smlouvy). Podle managementu CTP právě tento dynamický růst nájmů zajistí, že hodnota nemovitostí neklesne, i když vzroste požadovaný nájemní výnos při stanovování hodnoty portfolia. Společnost plánuje udržet zadlužení LTV mezi 40 a 45 % (po třetím čtvrtletí činilo 45 %) a příští rok využít ve větší míře bankovního financování, které nyní nabízí příznivější úrokové sazby než dluhopisový trh.
Zdroj: CTP, J&T Banka