Evropské akcie ve středu klesly, na trzích byly cítit obavy z hospodářské recese

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Globální nálada kolísá kvůli rostoucím obavám z recese. Ty přiživil šéf investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, který se vyjádřil, že američtí spotřebitelé zatím drží výdaji ekonomiku nad vodou, ovšem v průběhu příštího roku očekává změnu jejich chování a utahování opasků.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,62 % na 436,20 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,43 % na 7 489,19 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,57 % na 14 261,19 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,41 % na 6 660,59 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo akciím výrobců léčiv GSK (+8,26 %), Indivior (+6,12 %), Sanofi (+6,1 %) a Haleon (+4,56 %) poté, co americký soud zamítl tisíce žalob tvrdících, že lék na pálení žáhy Zantac způsobuje rakovinu. Agentura Reuters uvedla, že potenciální miliardová odškodnění v srpnu během jednoho týdne smazala v tomto sektoru téměř 40 miliard dolarů z tržní hodnoty společností GSK, Pfizer, Sanofi a Haleon.
Nedařilo se naopak akciím Airbusu (-2,0 %), neboť společnost zredukovala odhady dodávek nových letadel pro letošních rok.
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Německá automobilka Volkswagen investuje do roku 2025 do své kmenové továrny v dolnosaském Wolfsburgu 460 milionů eur a bude tam vyrábět elektrický vůz ID.3. Ve středu to na podnikovém shromáždění prohlásili zástupci automobilky. Šéf automobilové značky Volkswagen Thomas Schäfer uvedl, že vyrábět by se tam výhledově mohlo také elektrické kompaktní SUV.
- Ekonomika Evropské unie v třetím čtvrtletí vzrostla podle sezónně přepočtených údajů o 0,4 %. V konečné zprávě to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. O dvě desetiny procentního bodu tak zvýšil dříve uváděnou hodnotu růstu hrubého domácího produktu sedmadvacítky unijních zemí. Tempo růstu kleslo z 0,7 % v druhém kvartálu.
- Souhrnná hodnota všech soukromých i veřejně obchodovaných technologických firem z Evropy letos klesla o více než 400 miliard dolarů a nyní se pohybuje kolem 2,7 bilionu dolarů. Ve výroční zprávě o stavu evropského technologického odvětví to ve středu uvedla společnost rozvojového a rizikového kapitálu Atomico. Na vrcholu byla hodnota těchto firem koncem loňského roku, kdy činila zhruba 3,1 bilionu dolarů.
- Průmyslová výroba v Německu se po zářijovém růstu o 1,1 % v říjnu o 0,1 % snížila. Pokles je ale mírnější, než čekali analytici. Meziročně se objem průmyslové výroby v říjnu nezměnil, oznámil ve středu německý statistický úřad.
- Eurozóna: Zaměstnanost v třetím čtvrtletí podle finálních dat meziročně vzrostla o 1,8 % proti předchozím +1,7 % (odhad: +1,7 %), mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 % proti předchozím +0,2 % (odhad: +0,2 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v listopadu meziměsíčně klesl o 2,3 % (odhad: +0,9 %, říjen: -0,4 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality
