Provozovatel přepravní soustavy pro zemní plyn v ČR Net4Gas nedostal poslední měsíční platby od svého ruského partnera

Společnost Net4Gas, provozovatel přepravní soustavy pro zemní plyn v Česku, neobdržela poslední měsíční platby od svého hlavního ruského partnera. Důvody, proč ruský dodavatel za přepravní kapacity plynu přestal platit, firma zjišťuje. Net4Gas o tom informovala v tiskové zprávě. Společnost současně uvedla, že i přes výpadek plateb ze strany ruského partnera je nyní schopna platit své provozní náklady i náklady financování. Jméno ruského obchodníka neuvedla. Podle analytika společnosti ENA a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora problém zásadně neovlivní dodávky plynu do ČR, protože ty sem proudí dominantně z jiných zdrojů.
Provozovatel českých plynovodů uvedl, že měsíční platby, které od ruské společnosti neobdržel, byly splatné na základě klíčových smluv. Tržby ze smluv s ruským obchodníkem tvořily zhruba tři čtvrtiny jeho celkových tržeb za rok 2021.
Firma rovněž připomněla, že ratingová agentura Fitch Ratings ve sdělení z loňského října, ve kterém potvrdila její aktuální rating, uvedla, že její výchozí scénář již zahrnuje úplné nebo téměř úplné přerušení provozu ruských plynovodů do Evropy a absenci plateb od hlavního zákazníka. A neprovedení plateb je součástí tohoto scénáře, dodala společnost Net4Gas.
Podle Jiřího Gavora by případné problémy v dodávkách neměly zásadně ovlivnit dodávky plynu pro ČR, protože ty jsou už dominantně z jiných zdrojů. "Přeprava ruského plynu přes české území se pohybuje od nuly do malých objemů ze Slovenska přes Lanžhot. "Domnívám se, že jde spíše o administrativně platební problém, který se vyřeší," podotkl.
Na problém Net4Gas s neobdržením platby z Ruska upozornil server E15.cz a připomněl, že jediným ruským exportérem plynu na evropský trh je státem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom. Agentura Reuters koncem loňského roku s odvoláním na údaje Gazpromu a vlastní výpočty informovala, že ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum.
Evropa snížila dovoz ruského plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavních plynovodů byl poškozen dosud nevysvětlenými výbuchy. Nižší dovoz plynu do Evropy se Rusku podařilo kompenzovat vyššími cenami energií.
Zdroj: ČTK