Český průmysl v listopadu vzrostl meziročně o 0,5 %, dařilo se automobilkám

Průmyslová výroba v Česku v listopadu zpomalila meziroční růst na 0,5 % z říjnových 3,1 %. Oživení zaznamenal v předposledním měsíci loňského roku automobilový sektor, přičemž výroba motorových vozidel vzrostla dvouciferným tempem. Mnohá další průmyslová odvětví ale naopak zaznamenala meziroční pokles, na kterém se podepsaly vysoké ceny energií. Čísla v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba v listopadu vyšší o 3,1 %.
Produkce českého průmyslu se v listopadu po několika rozkolísaných měsících vrátila ke stagnaci. "Oživení zaznamenala odvětví v celém segmentu automotive. Produkce řady průmyslových odvětví však meziročně klesla," charakterizoval vývoj ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba motorových vozidel vzrostla dvouciferným tempem jak meziročně, tak meziměsíčně. Stalo se tak přes stále trvající dílčí problémy v zásobování některými komponenty.
Naopak negativně se na výsledku průmyslové produkce podepsala hlavně výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. "V tomto odvětví se stejně jako v říjnu projevila odstávka v jaderných elektrárnách, teplejší počasí a úspory plynu," uvedli statistici.
Pokles se v předposledním měsíci roku 2022 prohloubil ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, zejména ve sklářském průmyslu a výrobě stavebních hmot. Důvodem byla především vysoká energetická náročnost těchto odvětví.
Hodnota nových zakázek se v listopadu meziročně zvýšila téměř o desetinu. Nových zakázek ze zahraničí bylo o 8,2 % více, domácí zakázky stouply o 13,3 %. Hodnota nových zakázek klesla pouze ve výrobě základních kovů, hutním zpracování kovů a slévárenství, zejména v důsledku vysoké srovnávací základny.
"Ačkoli se zakázková náplň průmyslových podniků meziročně zvýšila, v posledních měsících tempo růstu hodnoty zakázek ve všech sledovaných odvětvích klesá," poznamenala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Dodala, že v meziměsíčním srovnání hodnota nových zakázek podruhé v řadě mírně klesla.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v listopadu 2022 meziročně snížil o 0,3 %. Průměrná hrubá měsíční mzda naproti tomu meziročně vzrostla o 13 %. Vyšší tempo růstu platů ovlivnilo vyplácení mimořádných odměn a bonusů ke konci roku.
Analytici: Český průmysl v listopadu vzrostl jen díky výrobě aut
"Vývoj tuzemského průmyslu sice v listopadu skončil nad očekáváním analytiků, zejména jej však táhla výroba automobilů, jinak by meziročně již klesl," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Také indikátory zaměřené na pohled vpřed podle něj příliš optimismu do příštích měsíců nepřináší a listopadový silný propad nových průmyslových zakázek v Německu potvrzuje, že zahraniční poptávka začíná citelněji zpomalovat. Zatímco v roce 2022 zaznamenal průmysl jen velmi mírný růst kolem 1,5 %, v letošním roce jej čeká pravděpodobně propad, dodal Seidler.
Ochlazování celkové ekonomické aktivity v Česku brzdí rovněž sektor průmyslu, souhlasí analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Poukazuje na to, že listopadový meziroční růst průmyslové produkce o 0,5 % byl nejslabší od loňského července. Přesto tento výsledek znamenal překvapení v pozitivním směru, neboť na trhu se očekával meziroční pokles, podotkl.
Listopadová data potvrzují očekávaný trend, kdy většina průmyslových sektorů prochází ochlazením, které vyplývá z kombinace rostoucích nákladů a uvadající poptávky, doplnil analytik společnosti CYRRUS Vít Hradil. Pokles tak meziměsíčně hlásí téměř všechny sektory s výjimkou výroby motorových vozidel, která nadále těží z předchozích nahromaděných objednávek, které se nyní daří uspokojovat díky uvolnění napětí v dodavatelských řetězcích. Hradil předpokládá, že v prosinci se průmyslový sektor otočil do poklesu a příliš nadějně podle něj nevypadá ani začátek roku 2023.
Nejnovější průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče naznačují zmírňující se pokles nových objednávek, patrné je ale také zmírňování cenových tlaků v tomto odvětví ekonomiky jak v ČR , tak v dalších evropských zemích. Vývoj cen energií a dalších nákladů představuje podle Jáče zranitelné místo jak pro průmysl, tak pro další sektory v ekonomice. Vývoj v posledních týdnech však naznačuje, že to nejhorší má Evropa snad již za sebou, řekl.
Snižující se spotřeba domácností pošle většinu vyspělých ekonomik do mírné recese, míní analytik Deloitte Filip Pastucha. Energetická krize trápí většinu firem, i přes cenový strop však může být podle něj cena energií příliš vysoko, zejména v nízkomaržových odvětvích. "I proto očekáváme pokles průmyslové výroby minimálně v první polovině příštího roku," odhadl.
Vývoj průmyslu potvrzuje postupné zpomalování ekonomiky v závěru roku, doplnil ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu Bohuslav Čížek. O celkovém zpomalování růstu na konci roku a slabším výhledu pro rok letošní svědčí podle něj data ze společného průzkumu svazu a ČNB mezi nefinančními podniky, index nákupních manažerů pro zpracovatelský průmysl, pokles reálných příjmů a propad maloobchodních tržeb i očekávání téměř stagnace letošního růstu v eurozóně.
Zdroj: ČTK