Zásobování německého průmyslu se zlepšuje, potíže má nejméně firem od dubna 2021

Problémy německých průmyslových podniků se zásobováním v únoru opět polevily. Na potíže s nedostatkem surovin a polotovarů si stěžovalo pouze 45,4 % firem, tedy nejméně od dubna 2021. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo.
Podíl podniků hlásících potíže se zásobováním se v únoru snížil již pátý měsíc za sebou. V lednu činil 48,4 procenta. "Mnohé podniky stále nemohou zvýšit výrobu tak, jak by si přály," uvedl Klaus Wohlrabe, který má v institutu Ifo průzkumy na starosti. "Naštěstí v současné době nic nenaznačuje, že by se problémy s nedostatkem materiálu mohly opět zhoršit," dodal.
Údaje institutu ukazují, že situace nadále zůstává velmi obtížná v automobilovém sektoru. Potíže v dodavatelských řetězcích v tomto odvětví v únoru podle průzkumu hlásily téměř tři čtvrtiny podniků.
Problémy s nedostatkem součástek, zejména čipů, již delší dobu narušují výrobu automobilů po celém světě. Německé sdružení automobilového průmyslu VDA koncem ledna varovalo, že celosvětová výroba automobilů by do roku 2026 mohla klesnout o zhruba 20 procent, tedy o přibližně 18 milionů vozidel, pokud se nepodniknou potřebné kroky k řešení přetrvávajícího nedostatku čipů.
Nedostatek čipů panuje od jara 2020, kdy byly automobilky nuceny uzavřít továrny kvůli rychle rostoucímu počtu případů nemoci covid-19. Výrobci čipů se tak zaměřili na odvětví spotřební elektroniky, aby podpořili prudký růst prodeje počítačů a her. Když automobilky výrobu znovu obnovily, což bylo dříve, než se očekávalo, nevyráběli výrobci čipů tolik, aby byli schopni uspokojit poptávku.
Zdroj: ČTK