US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

Inflace ve Francii a ve Španělsku se v únoru překvapivě zvýšila, čeká se další růst sazeb ECB

Míra inflace ve Francii a ve Španělsku se v únoru překvapivě zvýšila. Za své tak vzaly předpoklady, že Evropská centrální banka už bude se zvyšováním úrokových sazeb v nynějším cyklu brzy hotova. Klíčová depozitní sazba ECB je nyní na 2,50 % a přestože na začátku roku analytici očekávali strop kolem 3,50 %, nyní už mluví o 4 %.

Redakce IW
Redakce IW
28. 2. 2023 | 13:03
Francie

Míra inflace ve Francii podle metodiky používané v Evropské unii v únoru podle místního statistického úřadu vzrostla na rekordních 7,2 0 z lednových 7 %. Ve Španělsku se zvýšila na 6,1 % z 5,9 %. Analytici v případě Francie počítali se stagnací na sedmi procentech, v případě Španělska čekali pokles na 5,7 %.

Dále se zvyšují hlavně ceny potravin, dražší jsou ale i služby. Podle národní metodiky se míra inflace ve Francii v únoru zvýšila na 6,2 %, a vyrovnala tak rekord z loňského listopadu. V lednu byla na šesti procentech. Ve Španělsku se míra inflace podle národní metodiky výpočtu v únoru zvýšila na 6,1 % z lednové hodnoty 5,9 %. V prvních dvou měsících letošního roku tak byla stejná jako podle unijní metodiky výpočtu.

Francie má po Německu druhou největší ekonomiku v eurozóně, Španělsko čtvrtou. V celé eurozóně míra inflace v lednu klesla na 8,6 %, data za únor zveřejní statistický úřad Eurostat ve čtvrtek. Ekonomové se domnívají, že inflace klesne na 8,3 %.

Analytici se po zveřejnění dat o vyšší inflaci ve Francii a ve Španělsku domnívají, že ECB na svém březnovém zasedání zvýší sazby o půl procentního bodu. Depozitní sazba by se tak dostala na tři procenta, hlavní sazba pro refinanční operace je teď na třech procentech a čeká se, že ji ECB v březnu posune na 3,50 %. Část členů rady guvernérů ECB už dříve avizovala, že pokud má centrální banka dostat inflaci pod kontrolu, bude muset učinit více razantních kroků.

Investoři se domnívají, že se zahájením snižování úroků v letošním roce nelze v eurozóně počítat. Naopak se domnívají, že depozitní sazba poroste až do příštího roku. Na čtyřech procentech, kam podle části analytiků vystoupí a kde nějaký čas i zůstane, depozitní sazba ECB zatím nikdy nebyla.

Před březnovým zasedáním budou tvůrci měnové politiky tento týden zkoumat údaje o inflaci z celého kontinentu. V současné době se soustředí na přetrvávající základní cenové tlaky, i když inflace za celou eurozónu prozatím vykazuje ústup. Inflace ve Francii a ve Španělsku patří v eurozóně k těm nižším, nejvyšší je v Pobaltí.

Největší cenový skok za poslední generaci je čím dál větším problémem pro francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který už přitom čelí masovým protestům kvůli svým plánům na revizi důchodů. Macronova vláda sice vynaložila obrovské částky na zvládnutí loňského počátečního šoku z prudkého růstu cen energií, napětí ve veřejných financích ji ale donutilo část podpory stáhnout. Zároveň se inflace rozšiřuje na zboží a služby, kde stát může hůře zasahovat.

Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau se domnívá, že prudký růst cen brzy skončí. Po předpokládaném zvýšení základních úroků na březnovém zasedání rady guvernérů o půl procentního bodu už podle něj ECB nebude čelit tak naléhavému tlaku, aby jednala.

Ve Španělsku bude vláda premiéra Pedra Sáncheze pod větším tlakem, aby udržela spotřebitelské ceny pod kontrolou. Zemi totiž na konci roku čekají parlamentní volby a všeobecně se očekává, že Sánchez bude usilovat o premiérské křeslo i na další funkční období.

Zdroj: ČTK

FrancieInflaceŠpanělsko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

Nebaví vás drahá NVIDIA? Vsaďte na boom AI přes komodity

25. 6.-Tomáš Beránek
Průmyslové kovy