Inflace na Slovensku v únoru vzrostla na 15,4 procenta, vyrovnala dlouhodobé maximum

Meziroční míra inflace na Slovensku se v únoru zvýšila na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského listopadu a prosince, kdy byla na více než 22letém maximu. Údaje o vývoji spotřebitelských cen ve středu zveřejnil slovenský statistický úřad.
Největší vliv na inflaci měly na Slovensku nadále rostoucí ceny potravin spolu se zvyšováním nákladů na bydlení včetně energií. Obě položky mají dohromady největší, téměř poloviční podíl na výdajích slovenských domácností.
Potraviny byly na Slovensku v únoru stejně jako v lednu meziročně dražší o 28,6 procenta. Zdražily zejména mléko, sýry a vejce, dále chléb a obilniny, stejně jako maso. Ceny zeleniny stouply o čtvrtinu a ceny nealkoholických nápojů byly vyšší o pětinu.
Bydlení a energie zdražily o 14,3 procenta, tedy přibližně stejným tempem jako v prvním letošním měsíci. Regulované ceny elektřiny, tepla či zemního plynu pro domácnosti díky opatřením vlády a energetického regulačního úřadu letos v zemi stouply výrazně méně, než by byl jejich nárůst při plném promítnutí vývoje na burzách.
V únoru proti lednu spotřebitelské ceny stouply o 1,1 procenta po meziměsíčním nárůstu o 2,6 procenta v prvním letošním měsíci.
Podle analytika UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomíra Koršňáka vývoj inflace na Slovensku v únoru nepříjemně překvapil. Očekává ale, že inflace v zemi už dosáhla vrcholu. V komentáři ekonom také napsal, že zmírňování tempa meziročního růstu cen podpoří hlavně vysoká srovnávací základna z loňska. Odhadl, že inflace se po větší část letošního roku ale bude držet na dvouciferné hodnotě.
Slovenská centrální banka ve své prosincové prognóze odhadla, že inflace na Slovensku letos klesne, nadále by ale měla dvouciferná. Ministerstvo financí v únoru odhadlo, že průměrná míra inflace letos zvolní na 9,8 procenta z 12,8 procenta loni.
Zdroj: ČTK