Hindenburg: Platební firma Block, již vede exšéf Twitteru, umožňovala podvody

Platební firma Block, kterou vede spoluzakladatel a bývalý šéf Twitteru Jack Dorsey, umožňovala podvody a dostatečně nekontroluje dodržování předpisů. V analytické zprávě, která byla ve čtvrtek zveřejněna, to tvrdí americká investiční společnost Hindenburg Research, jež spekuluje na pokles cen akcií. Akcie Blocku v reakci na zprávu krátce po zahájení obchodování odepisovaly přes 17 %. Hindenburg na začátku letošního roku obdobně spustil propad ceny akcií impéria tehdy nejbohatšího člověka Asie, indického podnikatele Gautama Adáního.
Její interní systémy Hindenburg popisuje jako "divoký Západ" v přístupu k dodržování předpisů. Block podle zprávy dále nadhodnocuje počet transakcí uživatelů na své aplikaci Cash App, což je klíčový ukazatel výkonnosti.
Hindenburg uvedl, že aplikace Cash App prosperovala díky obsluze zákazníků, kteří nemají účet u banky podléhající pravidlům regulačních úřadů. Tito zákazníci byli podle zprávy zapojeni do trestné nebo nezákonné činnosti.
Investiční firma během svého dvouletého vyšetřování hovořila s několika bývalými pracovníky Blocku, podle nichž vedení obavy zaměstnanců i uživatelů ignorovalo, i když na platformě "bujely trestná činnost a podvody". Rozsáhlá analytická zpráva obsahuje snímky obrazovek interních systémů a zprávy zaměstnanců. Upozornila také na údajné nesprávné vykazování finančních údajů.
Až 35 % tržeb aplikace Cash App pochází z mezibankovních poplatků, tvrdí Hindenburg. To je zhruba 892 milionů dolarů výnosů, které podle Hindenburgu překračují regulační limit. Block tuto hranici stanovenou pro velké finanční instituce obchází tím, že tyto tržby směruje přes malou banku, uvádí investiční společnost.
Hindenburg dále připomíná období pandemie covidu-19, kdy americká vláda posílala většině Američanů podpůrný příspěvek. Dorsey tehdy na Twitteru uvedl, že mohou tuto platbu dostat i přes aplikaci Cash App a nepotřebují přitom bankovní konto. Jednotlivé státy se po prvním kole plateb zprostředkovaných aplikací Cash App snažily získat zpět podezřelé podvodné platby. Jen v případě Arizony například činily 500 milionů dolarů, uvádí zpráva s odvoláním na bývalé zaměstnance.
"Ti odhadují, že 40 až 75 % účtů, které prověřovali, bylo falešných, zapojených do podvodu nebo šlo o další účty spojené s jednou osobou," píší analytici Hindenburgu.
Tlak ze strany vedení vedl podle zprávy k ignorování zákonů proti praní špinavých peněz (AML) a zásady "Poznej svého klienta", která provozovatelům finančních služeb ukládá, aby své zákazníky identifikovali a ověřovali. Investiční firma si tuto svou tezi potvrdila tím, že si na Cash App založila účty na jména Donald Trump a Elon Musk.
Hindenburg se od roku 2020 obdobným způsobem zaměřil na přibližně tři desítky společností, jejichž akcie následující den ztratily v průměru kolem 15 %, vypočítala agentura Bloomberg. O šest měsíců později se jejich akcie propadly v průměru o 26 %.
Zdroj: ČTK