Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, za celý zkrácený týden se indexy na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Dařilo se bankám nebo sektoru cestování a volnočasových aktivit, naopak maloobchodní odvětví odepsalo půl procenta a sektor zboží pro domácnosti odepsal přes procento. Na Velký pátek zůstanou všechny evropské trhy zavřené, čtvrtek tak byl posledním obchodním dnem tohoto týdne. Znovu se po velikonočních svátcích bude na evropských burzách obchodovat až v úterý.
Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,51 % na 458,94 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,03 % na 7 741,56 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem půl procenta na 15 597,89 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,12 % na 7 324,75 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se v závěru týdne dařilo akciím společností TUI (+11,99 %), TAG Immobilien (+6,59 %) nebo Accor (+5,04 %). Výrazně pod nulou skončily mimo jiné cenné papíry firem Rockwool (-5,21 %), Uniper (-5,05 %) či Nordic Semiconductor (-4,66 %).
Od minulého pátku index STOXX Europe 600 stoupl o 0,24 %, FTSE 100 přidal 1,44 % a CAC 40 se zvýšil o 0,03 %, zatímco DAX klesl o 0,20 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Německu se v únoru meziměsíčně zvýšila o dvě procenta. Oznámil to ve čtvrtek německý statistický úřad. Růst tak výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali pouze na 0,1 %.
- Portugalský parlament ve čtvrtek schválil zavedení nulové sazby daně z přidané hodnoty na 40 druhů potravin. Nulová DPH bude platit jen do konce října a má pomoc potravinářskému a zemědělskému sektoru, který čelí výraznému růstu výrobních nákladů, píše agentura EFE. V zemi se od začátku roku uskutečnila řada protestů i stávek za opatření proti nadměrnému zdražování potravin a zvyšování životních nákladů.
- Čínsko-americké napětí by mohlo světovou ekonomiku oslabit o 2 %, uvedl ve středu v své zprávě Mezinárodní měnový fond. Připomíná sérii nedávných zákonů přijatých na pozadí rostoucího napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem a varuje, že postižené by podle jeho analýzy byly hlavně rozvojové trhy.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus zdvojnásobí svou produkční kapacitu v Číně. Druhou výrobní linku pro letadla A320 zprovozní v druhé polovině roku 2025 v Tchien-ťinu. Šéf Airbusu Guillaume Faury ve čtvrtek podle agentury AFP podepsal příslušnou smlouvu v Pekingu, kde je na oficiální návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron.
- Tempo růstu globální ekonomiky letos zpomalí na méně než tři procenta z loňských 3,4 %. V příštích pěti letech se pak bude růst pohyboval kolem tří procent. Uvedla to ve čtvrtek šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová a dodala, že střednědobá prognóza růstu je nejnižší od roku 1990 a výrazně pod průměrem z posledních dvou desetiletí, který činí 3,8 %.
- Spojené království: Index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax v březnu meziměsíčně stoupl o 0,8 % (odhad: -0,3 %, únor: +1,2 %).
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v březnu klesl na 50,7 bodu (odhad: 53,5 bodu, únor: 54,6 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Britský provozovatel kin Cineworld Group dosáhl s věřiteli dohody o opuštění bankrotového režimu. Firma to v pondělí oznámila v hlášení pro regulační úřady. Dodala, že ukončí snahu o prodej aktivit ve Spojených státech, Británii a v Irsku, protože neobdržela žádnou vyhovující nabídku. Nadále však bude posuzovat nabídky na převzetí svých aktivit v jiných zemích.
- Aktivita ruského zpracovatelského sektoru už téměř rok vykazuje růst, jeho tempo se ale v březnu mírně snížilo. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pondělí zveřejnila společnost S&P Global. Za růstem ruského zpracovatelského sektoru je domácí poptávka, která kompenzuje pokračující pokles exportních zakázek.
- Ukrajinská státní společnost GTSO se dohodla se slovenským přepravcem plynu Eustream na prodloužení dohody o dovozu plynu pro Ukrajinu o objemu 42 milionů metrů krychlových denně do 30. září.
- Německý úřad pro kontrolu účetnictví APAS vyměřil pokutu půl milionu eur auditorovi společnosti Wirecard, který se firmě v letech 2016 až 2018 staral o účetnictví. Zakázal mu také provádět další dva roky audity firem veřejného zájmu. Z výročních zpráv zkrachovalé finanční společnosti Wirecard podle agentury Reuters vyplývá, že auditorem byla firma EY.
- Evropský výrobce letadel Airbus jedná o další dodávce desítek strojů do Číny. S odvoláním na zdroje z francouzské vlády a leteckého odvětví o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Čínu tento týden navštíví francouzský prezident Emmanuel Macron a doprovázet ho bude mimo jiné i šéf Airbusu.
- Německý zbrojní koncern Rheinmetall plánuje v dubnu otevřít v severním Rumunsku středisko pro údržbu zbrojní techniky používané ukrajinskou armádou. Informovala o tom v pondělí agentura AFP s odvoláním na prohlášení společnosti.
- Německo: Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v březnu podle finálních dat klesl na 44,7 bodu (flash: 44,4 bodu, únor: 46,3 bodu).
- Eurozóna: Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v březnu podle finálních dat klesl na 47,3 bodu (flash: 47,1 bodu, únor: 48,5 bodu).
- Spojené království: PMI ve zpracovatelském sektoru v březnu podle finálních dat S&P Global klesl na 47,9 bodu (flash: 48 bodů, únor: 49,3 bodu).
- Švýcarsko: Index spotřebitelských cen v březnu vzrostl meziročně o 2,9 % (odhad: +3,2 %, únor: +3,4 %) a meziměsíčně o 0,2 % (odhad: +0,4 %, únor: +0,7 %).
- Vývoz z Německa v únoru podle sezónně přepočtených údajů vzrostl ve srovnání s lednem o čtyři procenta. Je to největší nárůst za deset měsíců a výrazně lepší výsledek, než se čekalo. Pomohla především silná poptávka ze Spojených států a Číny, oznámil v úterý německý statistický úřad. Dovoz ale vzrostl ještě více, obchodní přebytek pak zůstal zhruba na 16 miliardách eur, kde byl i v lednu.
- Francouzská kosmetická firma L'Oréal koupí od brazilské Natura & Co za 2,5 miliardy dolarů australskou značku kosmetiky Aesop. L'Oréal tak posílí své portfolio luxusní kosmetiky a rozšíří aktivity v zahraničí, uvedla v úterý agentura Reuters. Pro francouzskou společnost, pod níž spadají mimo jiné značky Maybelline či Lancôme, je to dosud největší akvizice, vyplývá z dat firmy Dealogic. Brazilské firmě, jež vlastní značky Avon a The Body Shot, transakce pomůže od velkého zadlužení a dopadu klesajících marží.
- Německá ekonomika letos vykáže růst o 0,3 %, domnívá se pět ekonomických institutů, na jejichž zprávu se v úterý odvolávají zdroje agentury Reuters. Na podzim tyto instituty očekávaly pokles hrubého domácího produktu o 0,4 %. Výhled vypracovaly čtyři německé instituty a jeden rakouský. Inflace podle nich bude dále klesat.
- Společnost TikTok dostala v Británii pokutu 12,7 milionu liber za nedostatečnou ochranu soukromí dětských uživatelů. Informoval o tom v úterý britský úřad na ochranu osobních údajů. Aplikace pro sdílení krátkých videí podle úřadu zpracovávala data o uživatelích mladších 13 let bez potřebného souhlasu rodičů. TikTok s rozhodnutím úřadu nesouhlasí, vítá ale snížení dříve avizované pokuty.
- Předseda správní rady švýcarské banky Credit Suisse Axel Lehmann se v úterý na valné hromadě omluvil akcionářům za znehodnocení jejich majetku. Druhou největší banku ve Švýcarsku, která se dostala do potíží, musel v březnu na naléhání švýcarské vlády za tři miliardy franků převzít její větší rival UBS.
- Německá automobilka Volkswagen svolává ve Spojených státech zhruba 143 000 automobilů kvůli možnému problému s airbagem. Informoval o tom americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).
- Automobilky Stellantis a BMW jednají s japonskou společnosti Panasonic Holding o spolupráci při výstavbě továren na výrobu baterií pro elektromobily v Severní Americe. Uvedl to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na osoby obeznámené s jednáním.
- Eurozóna: Index cen výrobců (PPI) v únoru meziročně +13,2 % (odhad: +13,5 %, leden: +15,1 %, revidováno z +15 %), meziměsíčně -0,5 % (odhad: -0,3 %, leden: -2,8 %).
- Mexická vláda se dohodla, že zhruba za šest miliard dolarů koupí od španělské energetické společnosti Iberdrola 13 elektráren. Dohodu oznámil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který tento krok označil za "nové znárodnění" mexického elektrárenského průmyslu.
- Ruská plynárenská společnost Gazprom obnovila vývoz plynu do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře. S odkazem na sdělení firmy to ve středu uvedla agentura Reuters. Gazprom asi týden prováděl na plynovodu plánované údržbářské práce. Plynovod podle smlouvy s čínskou stranou prochází údržbou dvakrát ročně, na jaře a na podzim.
- Rakouská Erste Group Bank je v pokročilé fázi jednání s BNP Paribas o koupi jejích spotřebitelských finančních aktiv v České republice. Dohoda by mohla být oznámena v nadcházejících týdnech. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. BNP Paribas v Česku vlastní Hello Bank!, která tento týden oznámila, že postupně skončí.
- Průmyslová výroba v Maďarsku se v únoru meziročně snížila o 4,6 %, pokles tak zrychlil z 0,2 % v předchozím měsíci. Oznámil to ve středu maďarský statistický úřad. Analytici rozsah únorového poklesu odhadovali pouze na 1,4 %.
- Německo se letos vyhne hospodářské recesi a jeho ekonomika vykáže mírný růst. Ve středu to uvedly přední ekonomické instituty. Hrubý domácí produkt Německa se letos podle nich zvýší o 0,3 %, zatímco dosud počítaly s poklesem. Jeho rozsah v předchozí zprávě zveřejněné loni na podzim odhadovaly na 0,4 %. Zvolna pak má klesat inflace.
- Vedení největší švýcarské banky UBS se ve středu na valné hromadě snažila uklidnit akcionáře po narychlo dohodnutém převzetí konkurenční banky Credit Suisse, která se dostala do problémů. Dohodu prosadila švýcarská vláda, za svého rivala zaplatí UBS tři miliardy švýcarských franků (zhruba 71 miliard Kč). Akcionáři UBS teď chtějí znát podrobnosti a plány vedení. Spojení bank budí právní i veřejné pochybnosti, uvedla agentura Reuters.
- Eurozóna: Kompozitní PMI v březnu podle finálních dat S&P Global 53,7 bodu (flash: 54,1 bodu, únor: 52 bodů), PMI pro sektor služeb 55 bodů (flash: 55,6 bodu, únor: 52,7 bodu).
- Německo: Kompozitní PMI v březnu podle finálních dat S&P Global 52,6 bodu (flash: 52,6 bodu, únor: 50,7 bodu), PMI pro sektor služeb 53,7 bodu (flash: 53,9 bodu, únor: 50,9 bodu).
- Francie: Kompozitní PMI v březnu podle finálních dat S&P Global 52,7 bodu (flash: 54 bodů, únor: 51,7 bodu), PMI pro sektor služeb 53,9 bodu (flash: 55,5 bodu, únor: 53,1 bodu).
- Spojené království: Kompozitní PMI v březnu podle finálních dat S&P Global 52,2 bodu (flash: 52,2 bodu, únor: 53,1 bodu), PMI pro sektor služeb 52,9 bodu (flash: 52,8 bodu, únor: 53,5 bodu).
- Francie: Průmyslová výroba v březnu meziměsíčně vzrostla o 1,2 % (odhad: +0,5 %, únor: -1,4 %, revidováno z -1,9 %).
- Německo: Průmyslové zakázky v únoru meziročně klesly o 5,7 % (odhad: -10,5 %, leden: -12 %, revidováno z -10,9 %), meziměsíčně vzrostly o 4,8 % (odhad: +0,3 %, leden: +0,5 %, revidováno z +1 %).
Zdroj: CNBC