Evropské akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech, v týdenním horizontu však benchmarky zaznamenaly smíšené výsledky. V závěru týdne investoři vyhodnocovali sérii hospodářských výsledků firem a rovněž sadu důležitých makrodat v čele s HDP za eurozónu a Německo. Zisky v pátek vedl sektor ropy a plynu.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,56 % na 466,64 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o půl procenta na 7 870,57 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,77 % na 15 922,38 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,10 % na 7 491,50 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo akciím společností Electrolux (+15,51 %), Nordic Semiconductor (+6,52 %) nebo BASF (+5,06 %). Výrazně v minusu skončily cenné papíry firem ProSiebenSat.1 Media (-16,85 %), Rémy Cointreau (-11,83 %) či Banco de Sabadell (-7,14 %).
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o půl procenta, FTSE 100 se snížil o 0,55 % a CAC 40 oslabil o 1,13 %, zatímco DAX přidal 0,26 %.
Pátek byl také posledním dubnovým obchodním dnem. Za měsíc STOXX Europe 600 stoupl o 1,92 %, FTSE 100 se zvýšil o 3,13 %, DAX zpevnil o 1,88 % a CAC 40 si připsal 2,31 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Ekonomika Evropské unie v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla proti předchozím třem měsícům podle sezónně přepočtených dat o 0,3 %. V rychlém odhadu to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat, jehož údaj o desetinu procentního bodu předčil očekávání ekonomů. V posledním loňském čtvrtletí ekonomika EU stagnovala. V meziročním srovnání HDP za první čtvrtletí stoupl o 1,3 %.
- Počet lidí bez práce se v Německu v dubnu podle sezónně očištěných dat zvýšil o 24 000 na 2,57 milionu, míra nezaměstnanosti ale zůstala stejně jako v březnu na 5,6 %. V pátek to oznámil Spolkový úřad práce.
- Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stagnoval. V rychlém odhadu to v pátek uvedl Spolkový statistický úřad, který vychází ze sezónně, cenově a kalendářně očištěných dat. Německá ekonomika se tak nevrátila k mírnému růstu, jak se očekávalo. V čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle zpřesněných dat mezičtvrtletně klesla o 0,5 %, dosud se uváděl pokles o desetinu procentního bodu mírnější. Na letošní rok německá vláda odhaduje růst ekonomiky na 0,4 %.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v dubnu zpomalil na 7,6 % z březnových 7,8 %. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které v pátek zveřejnil Spolkový statistický úřad. Podle domácí metodiky míra inflace v Německu v dubnu klesla na 7,2 % z březnových 7,4 %.
- Evropská komise schválila plán americké firmy GlobalFoundries a nizozemské společnosti STMicroelectronics postavit ve Francii s finanční podporou státu závod na výrobu polovodičů. Celková hodnota projektu činí 7,4 miliardy eur. Komise o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.
- Ruská centrální banka ponechala na svém pátečním zasedání základní úrokovou sazbu na 7,50 %, kde ji drží od loňského podzimu. Mírně ale zlepšila výhled inflace, která by ke konci roku měla být v pásmu 4,5 až 6,5 %.
- Mezinárodní měnový fond v pátek vyzval Evropskou centrální banku, aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb až do poloviny příštího roku. Ministři financí zemí Evropské unie by pak podle fondu měli podpořit snahu ECB o snížení inflace zpřísněním rozpočtové politiky. Informovala o tom agentura Reuters.
- Meziroční míra inflace v Polsku v dubnu sestoupila na 14,7 % z březnových 16,1 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil polský statistický úřad. Inflace tak klesla druhý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od loňského května.
- Německo: Index dovozních cen v březnu meziročně klesl o 3,8 % (odhad: -3,6 %, únor: +2,8 %) a meziměsíčně o 1,1 % (odhad: -0,9 %, únor: -2,4 %).
Výsledková sezóna
- Erste Group Bank oznámila za letošní první čtvrtletí meziročně lepší výsledky na úrovni čistých úrokových výnosů i příjmů z poplatků a provizí. Banka zvýšila provozní zisk o 56,9 % na 1,26 miliardy eur. Čistý zisk náležející vlastníkům mateřské společnosti se zvýšil o 32,3 % na 593,6 milionu eur. Analytici čekali v průměru výsledek 543 milionů eur.
- Německý výrobce luxusních aut Mercedes-Benz v prvním čtvrtletí zvýšil zisk před úroky a zdaněním (EBIT) o pět procent na 5,5 miliardy eur. Přispěl k tomu nárůst prodeje aut nejvyšší třídy a prémiových dodávek. Vliv vyšších cen převážil nad vlivem vyšších nákladů na materiál, uvedla v pátek automobilka ve výsledkové zprávě.
- Výsledky NatWest Group v 1Q: Čistý zisk +52 % na 1,28 miliardy GBP, celkové příjmy +29 % na 3,88 miliardy GBP. Akcie banky v předobchodní fázi po zveřejnění výsledků posílily o více než 2 %.
- Výsledky Eni v 1Q: Čistý zisk 965 milionů EUR (odhad: 610 milionů EUR).
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Německá ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí pravděpodobně vrátila k růstu, a to díky oživení průmyslové výroby. Ve své pravidelné měsíční zprávě to v pondělí uvedla německá centrální banka. Německo by se tak vyhnulo takzvané technické recesi, která se definuje jako nejméně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
- Největší ruská bankovní společnost Sberbank v pondělí představila technologii s názvem GigaChat, která má konkurovat populárnímu chatovacímu systému ChatGPT založenému na umělé inteligenci. Informovala o tom agentura Reuters.
- Rakouská pojišťovnická skupina VIG zveřejnila výsledek nabídky odkupu jedné emise dluhopisů. Jedná se o dluhopisy v objemu 400 milionů eur s kuponem 3,75 % splatné v roce 2046. Nabídku odkupu využili držitelé dluhopisů v celkovém objemu 185,6 milionu eur. Cena odkupu představuje 97,1 % nominální hodnoty, což je víceméně na úrovni, kde se cena dluhopisů pohybovala v době oznámení nabídky.
- Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu stejně jako v předchozích pěti měsících zlepšovala. V pondělí to oznámil mnichovský institut Ifo, podle kterého se obavy německých podniků sice zmírňují, ekonomice ale stále chybí dynamika.
- Důvěra v českou ekonomiku v dubnu opět stoupla. Meziměsíčně se zvýšila o 3,3 bodu na 97,2 bodu. Rostla i důvěra podnikatelů a spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v dubnu zvýšila ve všech odvětvích, nejvíce v průmyslu. Meziročně ale celková důvěra poklesla. Loni v dubnu činila 100,3 bodu.
- Švýcarská banka Credit Suisse, kterou kvůli vážným problémům převezme větší domácí konkurent UBS, vykázala v prvním čtvrtletí díky mimořádným opatřením souvisejícím se záchranným plánem čistý zisk 12,4 miliardy švýcarských franků (zhruba 300 miliard korun) po ztrátě 1,4 miliardy švýcarských franků před rokem. Zaznamenala však odliv aktiv v hodnotě přes 61,2 miliard švýcarských franků (68,6 miliardy dolarů). Vyplývá to z její pondělní tiskové zprávy.
- Ekonomiky šesti západobalkánských států zůstávají odolné. A to navzdory pokračujícímu růstu cen a zpomalení hospodářskému růstu, který by tam v letošním roce měl podle odhadů činit 2,6 procenta. V pravidelné pololetní zprávě to v úterý uvedla Světová banka.
- Země Evropské unie v úterý definitivně schválily další část balíku klimatických norem, s jejichž pomocí chtějí do konce desetiletí významně omezit emise skleníkových plynů. Unijní ministři formálně potvrdili reformu trhu s emisními povolenkami, která počítá se zpoplatněním emisí z vytápění budov a silniční dopravy od roku 2027 a koncem bezplatných povolenek v roce 2034.
- Ukrajina v úterý dostala od Evropské unie třetí tranši finanční pomoci v objemu 1,5 miliardy eur, oznámilo ukrajinské ministerstvo financí. Jde o pomoc z programu Macro-Financial Assistance (MFA), který na tyto účely počítá s celkovou částkou 18 miliard eur.
- Švýcarsko: Obchodní bilance v březnu vykázala přebytek 4,532 miliardy CHF (odhad: 3,493 miliardy CHF, únor: 3,139 miliardy CHF, revidováno z 3,314 miliardy CHF).
- Německá ekonomika v letošním roce vykáže růst o 0,4 %, nikoliv o 0,2 %, jak činil dosavadní odhad. Ve středu to při představování jarní prognózy hospodářského vývoje oznámil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Řekl také, že mírně rychlejší bude i tempo zpomalování inflace, jejíž míra by letos měla činit 5,9 %. Doposud se počítalo s šesti procenty. V příštím roce inflace podle aktualizovaných odhadů vlády klesne na 2,7 %.
- Britský antimonopolní úřad zablokoval americké softwarové společnosti Microsoft záměr převzít za 69 miliard dolarů firmu na vývoj počítačových her Activision Blizzard. Transakce by podle něj změnila budoucnost rychle rostoucího trhu s cloudovými hrami, což by v následujících letech vedlo k omezení inovace a k menšímu výběru pro britské hráče, uvedl úřad ve středeční tiskové zprávě. Firmy se proti rozhodnutí chtějí odvolat.
- Lidé v Británii budou muset akceptovat, že jsou chudší, jinak inflace nezmizí. Zvyšování mezd problém nevyřeší, ale ještě zhorší, řekl hlavní ekonom britské centrální banky Huw Pill. Vysokou inflaci podle něj způsobila série šoků, které ekonomika dostala v podobě pandemie, války na Ukrajině a nedostatku některých zemědělských produktů.
- Americká společnost Microsoft v Polsku otevírá nový cloudový region, první svého druhu ve střední a východní Evropě. Skládá se ze tří samostatných fyzických lokalit v okolí Varšavy, z nichž každou tvoří jedno nebo více datových center. Podnik to ve středu oznámil na svém webu.
- Mezinárodní automobilová skupina Stellantis, pod níž spadá mimo jiné i značka Chrysler, chce ve Spojených státech zrušit 3 500 hodinově placených pracovních míst. Těm, kteří odejdou dobrovolně, nabízí odstupné, informovala na facebooku odborová organizace UAW Local 1264. Mluvčí skupiny Stellantis Jodi Tinsonová se k věci odmítla vyjádřit. Počet zaměstnanců snižují i některé další americké automobilky.
- Německo: Index spotřebitelské důvěry od GfK pro květen stoupl na -25,7 bodu (odhad: -27,5 bodu, duben: -29,3 bodu, revidováno z -29,5 bodu).
- Vlna zdražování v Německu už dosáhla vrcholu, zvyšování cen v příštích měsících plánuje čím dál méně německých podniků. Inflace se však bude snižovat jen velmi pomalu. Uvedl to ve čtvrtek mnichovský ekonomický institut Ifo na základě svého průzkumu mezi německými podniky.
- Investice do komerčních nemovitostí v Evropě klesly v prvním čtvrtletí na minimum za 11 let. Investoři kvůli vyšším úrokovým sazbám a horšímu výhledu ekonomiky odkládali akvizice, uvedla ve čtvrtek společnost MSCI Real Assets. Kanceláří, které v Evropě tvoří největší část realitního sektoru, se prodalo nejméně za dobu záznamů. Objem transakcí se pak snížil na 10,8 miliardy eur, což je nejméně za 13 let.
- Německá burzovní společnost Deutsche Börse nabídla 3,9 miliardy eur za převzetí dánské softwarové firmy SimCorp. Chce tak diverzifikovat své podnikání, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě. Transakce se uskuteční, pokud nabídku přijme více než polovina akcionářů společnosti SimCorp.
- Investiční skupina PPF zvýšila podíl v německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media z 9,1 % na 12 %, a to v podobě akcií a prostřednictvím dalších finančních instrumentů. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek. Skupina PPF, vlastněná rodinou zemřelého Petra Kellnera, byla podle dřívějších zpráv už s předchozím podílem 9,1 % druhým největším akcionářem ProSiebenSat.1.
- Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v dubnu vzrostl v souladu s očekáváním na -17,5 bodu (březen: -19,1 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Philips v 1Q: Tržby vzrostly meziročně o 6 % na 4,2 miliardy EUR, upravený zisk EBITDA se zvýšil o 8,6 % na 359 milionů EUR. Akcie společnosti po zveřejnění výsledků rostou o 11 %.
- Výsledky Vivendi v 1Q: Tržby vzrostly meziročně o 3,3 % na 2,29 miliardy EUR.
- Největší švýcarské bance UBS klesl v prvním čtvrtletí zisk o 52 procent zhruba na miliardu dolarů. Finanční ústav se nyní připravuje na převzetí svého menšího rivala Credit Suisse, který se dostal do problémů. UBS si odložila stranou 665 milionů dolarů na soudní spory spojené s rolí banky při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Firma to uvedla v úterním sdělení.
- Výsledky Akzo Nobel v 1Q: Upravený zisk EBITDA 305 milionů eur (odhad: 274,5 milionu eur), tržby 2,66 miliardy eur (odhad: 2,60 miliardy eur).
- Výsledky Banco Santander 1Q: Čistý zisk meziročně vzrostl z 2,54 miliardy eur na 2,57 miliardy eur (odhad: 2,50 miliardy eur).
- Výsledky Novartis v 1Q: Čistý zisk vzrostl díky zvýšení prodeje vakcíny proti chřipce o 49 % na 2,95 miliardy dolarů.
- Výsledky Orange v 1Q: Upravený zisk EBITDA vzrostl meziročně v souladu s odhady o 0,5 % na 2,59 miliardy EUR a tržby o 1,3 % na 10,62 miliardy EUR (odhad: 10,6 miliardy EUR).
- Výsledky Standard Chartered v 1Q: Zisk před zdaněním 1,81 miliardy USD (odhad: 1,43 miliardy USD).
- Výsledky GSK v 1Q: Upravený zisk na akcii 37 pencí, tržby 7 miliard liber (meziročně +10 %).
- Výsledky Puma v 1Q: Tržby vzrostly z 1,91 miliardy EUR na 2,19 miliardy EUR (odhad: 2,15 miliardy EUR).
- Výsledky Saab v 1Q: Čistý zisk 735 milionů SEK, zisk na akcii 5,45 SEK, tržby +23 % na 11,485 miliardy SEK. Společnost rozhodla o dividendě za FY2022 ve výši 5,30 SEK na akcii.
- Výsledky Iberdrola v 1Q: Čistý zisk vzrostl z 1,06 miliardy EUR na 1,49 miliardy EUR (odhad: 1,29 miliardy EUR).
- Německý finanční ústav Deutsche Bank zvýšil v prvním čtvrtletí zisk o osm procent na 1,3 miliardy eur. Výnosy plynoucí z vyšších úrokových sazeb kompenzovaly propad výnosů v investiční divizi. Největší německá banka o tom ve čtvrtek informovala ve výsledkové zprávě.
- Výsledky Volvo v 1Q: Čistý zisk 3,61 miliardy SEK, (odhad: 2,60 miliardy SEK, loni: 3,85 miliardy SEK), tržby +29 % na 95,71 miliardy SEK, (odhad: 96,33 miliardy SEK).
- Výsledky BASF v 1Q: Čistý zisk 1,56 miliardy EUR, tržby 19,99 miliardy EUR (loni: 23,08 miliardy EUR). Společnost navrhla dividendu za FY2022 ve výši 3,40 eura na akcii.
- Výsledky Sanofi v 1Q: Čistý zisk meziročně stagnoval na dvou miliardách eur, zisk na akcii 2,16 EUR, tržby: 10,22 miliardy EUR (loni: 9,67 miliardy EUR, odhad: 10,50 miliardy EUR).
- Výsledky Repsol v 1Q: Upravený čistý zisk 1,89 miliardy EUR (loni: 1,06 miliardy EUR, odhad: 1,51 miliardy EUR), tržby: 15,30 miliardy EUR (loni: 17,25 miliardy EUR).
- Výsledky AstraZeneca v 1Q: Čistý zisk 1,80 miliardy USD (loni: 388 milionů USD, odhad: 1,52 miliardy USD), tržby: 10,88 miliardy USD (loni: 11,39 miliardy USD).
- Výsledky Barclays v 1Q: Zisk před zdaněním 2,60 miliardy liber (loni: 2,23 miliardy liber, odhad: 2,23 miliardy liber), výnosy: 7,24 miliardy liber (loni: 6,50 miliardy liber, odhad: 6,79 miliardy liber).
Zdroj: CNBC