Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v březnu zrychlil na 2,2 %

Průmyslová výroba v České republice v březnu meziročně stoupla o 2,2 % po únorovém růstu o dvě procenta. Výsledek nejvíce ovlivnil automobilový průmysl, jehož produkce byla proti loňskému březnu o dvě pětiny vyšší. Ve většině dalších průmyslových odvětví výroba meziročně klesla a snížila se také hodnota nových zakázek, informoval v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 1,7 %.
"Meziroční růst produkce nejvýznamněji ovlivnila výroba motorových vozidel, kde se produkce zvýšila meziročně o 42 procenta a meziměsíčně o více než desetinu. Vedle vlivu nižší srovnávací základy se v tomto odvětví projevilo i zlepšení dodávek komponentů," uvedl ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Výroba v dalších odvětvích byla proti loňskému březnu většinou nižší. Podle Matějky nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslu zaznamenala výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, kde se zčásti projevila loňská vyšší základna ovlivněná zvýšenou produkcí uhelných elektráren. Meziročně byla březnová výroba v tomto odvětví nižší zhruba o pětinu. Podobně opět klesla i výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, produkce v chemickém průmyslu, hutnictví a slévárenství nebo v těžbě a dobývání.
Poprvé od podzimu 2021 se podle statistiků meziročně snížila v průmyslu hodnota nových zakázek, v porovnání s loňským březnem byla nižší o 1,7 procenta. Tuzemské zakázky sice stouply o 5,6 procenta, ale ze zahraničí klesly o pět procent. "Meziměsíčně klesla hodnota nově uzavřených průmyslových zakázek již šestý měsíc v řadě," doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
O více než pětinu podle ní klesla hodnota nových zakázek v kovovýrobě, hutnictví a slévárenství, o desetinu v kovodělném průmyslu a opětovně se snížila poptávka i v chemické výrobě. Dvojciferný pokles zaznamenal také textilní průmysl, kde se ale z části projevila vyšší srovnávací základna, doplnil ČSÚ.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu v březnu meziročně klesl o 1,3 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda byla o 9,3 procenta vyšší než před rokem.
Zdroj: ČTK