Americké akcie v pátek kvůli pozastavení jednání o dluhovém stropu oslabily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily. Indexy smazaly počáteční zisky poté, co byla pozastavena jednání o dluhovém stropu, což snížilo optimismus, že by se mohlo brzy podařit uzavřít dohodu, která má zabránit platební neschopnosti země.
Index Dow klesl o 0,33 % na 33 426,63 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,14 % na 4 191,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,24 % na 12 657,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,74 % na 16,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři a půl bazického bodu na 3,682 %.
Akcie v posledních dvou seancích rostly díky naději, že dohodu o dluhovém stropu se podaří uzavřít v příštích dnech. Zprávy o přerušení jednání však zvrátily vývoj.
Náladu ovlivnil i komentář šéfa centrální banky USA Jeromea Powella. Výhled úrokových sazeb i po jeho projevu zůstává nejistý. Powell uvedl, že stále není jasné, zda je zapotřebí dalšího zvyšování sazeb, protože centrální banka zvažuje dopad jejich minulých zvýšení.
Negativně na náladu zapůsobila také zpráva CNN, že americká ministryně financí Janet Yellenová ve čtvrtek sdělila ředitelům bank, že po sérii bankovních krachů může být zapotřebí více bankovních fúzí. Akcie regionálních bank, které jako první v odvětví pocítily dopady zpřísňování měnové politiky Fedu, v pátek klesly, i když index regionálních bank KBW za celý týden vzrostl o téměř šest procent. Tento týden indexu pomohlo, že investoři považují potíže v sektoru prozatím z velké části za zažehnané.
Oslabily i akcie banky Morgan Stanley (-2,66 %). Generální ředitel James Gorman oznámil, že v příštích 12 měsících odstoupí z funkce. Se ztrátou skončily i akcie prodejce obuvi Foot Locker (-27,24 %), který snížil výhled zisku a tržeb na letošní rok. Zhoršení výhledu firmy stáhlo dolů také akcie firem NIKE (-3,46 %) a Under Armour (-4,20 %).
Za celý týden všechny tři hlavní akciové indexy vzrostly, Dow si připsal 0,38 %, S&P 500 stoupl o 1,65 % a Nasdaq Composite zpevnil o 3,04 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Americký dolar v pátek oslabil. Kurz ovlivnilo pozastavení jednání o zvýšení dluhového stropu a vyjádření Powella, který naznačil, že Fed možná nebude muset (tolik) zvyšovat úrokové sazby.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,4 % na 103,19 bodu. Za celý týden dolarový index stoupl o 0,6 %. Euro vůči dolaru v pátek posílilo o 0,3 % na 1,0812 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple omezuje zaměstnancům užívání chatovacího robota s umělou inteligencí ChatGPT. Firma totiž pracuje na vlastní podobné technologii. S odkazem na dokumenty a zdroje to napsal deník The Wall Street Journal. Twitter pak obviňuje firmu Microsoft, že zneužívá dohodu o poskytování dat z této sociální sítě, uvedla s odkazem na dopis právníka Alexe Spira šéfovi Microsoftu agentura Reuters.
- Twitter obviňuje softwarovou firmu Microsoft, že zneužívá dohodu o poskytování dat z této sociální sítě, uvedla s odkazem na dopis právníka Alexe Spira šéfovi Microsoftu agentura Reuters.
- Americká společnost Walt Disney ve čtvrtek zrušila plán na výstavbu kancelářského komplexu nedaleko zábavního parku na Floridě. Projekt za miliardu dolarů měl sloužit 2 000 pracovníků, kteří by se na Floridu přesunuli z Kalifornie. Firma krok vysvětlila změnami v ekonomické situaci společnosti, ale média připomínají i pokračující spor firmy Walt Disney s floridským guvernérem Ronem DeSantisem.
- Vyjednávání o zvýšení stropu pro zadlužení Spojených států se necelé dva týdny před potenciální platební neschopností vlády zastavila, informovala v pátek americká média. Jeden z vyjednavačů Republikánské strany v Kongresu uvedl, že rozhovory v tuto chvíli nepřinášejí posun a že je potřeba je přerušit, načež tým prezidenta Joea Bidena přišel s vyjádřením o značných rozdílech mezi pozicemi obou stran. Akcie na Wall Street ve světle tohoto vývoje smazaly počáteční zisky a začaly oslabovat.
- Stále není jasné, zda bude nutné ve Spojených státech nadále zvyšovat úrokové sazby. Bankéři se snaží vybalancovat nejistotu z dopadu minulého zvýšení nákladů na úvěry a nedávného zpřísnění podmínek pro poskytování bankovních úvěrů se skutečností, že inflace se ukazuje být obtížně zvladatelnou. Na páteční konferenci to řekl šéf americké centrální banky Jerome Powell.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere & Co v 2QFY2023: Upravený zisk na akcii 9,65 USD (odhad: 8,58 USD), tržby 17,39 miliardy USD (odhad: 14,89 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost ONEOK, která se zaměřuje na přepravu zemního plynu, koupí amerického provozovatele ropovodů a dalších produktovodů Magellan Midstream Partners. Transakci v hodnotě 18,8 miliardy dolarů, která zahrnuje i dluh, uhradí ONEOK hotovostí a svými akciemi, informovala firma v tiskové zprávě.
- Společnost Vice Media, která stojí za weby Vice či Motherboard, vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firmu, jejíž tržní hodnota dosahovala až 5,7 miliardy dolarů, by mohli za 225 milionů dolarů koupit věřitelé. Rychlý pád firmy ilustruje problémy, s nimiž se potýkají digitální mediální firmy. Inzerenti kvůli nejistému ekonomickému výhledu snižují výdaje na marketing směřující na technologické platformy, uvedla agentura Bloomberg.
- Americká automobilka Ford Motor se chystá zrušit v Číně více než 1 300 pracovních míst, protože její prodej na největším automobilovém trhu světa klesá. Informují o tom čínská média, včetně listu Economic Daily News. Ford má po celém světě zhruba 173 000 zaměstnanců.
- Evropská komise schválila převzetí vývojáře počítačových her Activision Blizzard za 69 miliard dolarů americkým softwarovým gigantem Microsoft. Podle komise ústupky nabídnuté Microsoftem vyřešily její obavy o konkurenci. Dokončení dohody nicméně stále není jisté, protože britské regulační orgány ji odmítly a s dohodou nesouhlasí ani úřady ve Spojených státech.
- Americký odvolací soud dnes odmítl návrh miliardáře Elona Muska, aby upravil či zrušil dohodu, podle níž musí některé Muskovy tweety týkající se automobilky Tesla schvalovat její právníci. Informovala o tom agentura Reuters. Musk je výkonným ředitelem společnosti Tesla.
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v květnu klesl na -31,8 bodu (odhad: -3,75 bodu, duben: 10,8 bodu).
- Vládní opatření budou klíčová při snaze omezit rizika spojená s využíváním umělé inteligence, řekl při slyšení v americkém Kongresu šéf společnosti OpenAI Sam Altman. Ředitel startupu stojícího za revolučním programem ChatGPT mimo jiné vyjádřil podporu zavedení systému s bezpečnostními standardy pro uvádění podobných aplikací na trh. Agentura AP poznamenala, že ovšem aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by američtí zákonodárci měli připravit soubor pravidel pro využívání umělé inteligence.
- Americký výrobce polovodičů ON Semiconductor zvažuje investici dvě miliardy dolarů do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Jižní Koreou.
- Americká internetová společnost Google od prosince začne mazat účty, které byly dva roky neaktivní. Rozhodnutí Google zdůvodňuje tím, že chce zabránit bezpečnostním hrozbám včetně hackerských útoků. Změna zásad se týká pouze osobních účtů, nikoli účtů organizací, jako jsou školy nebo podniky.
- Maloobchodní tržby v USA v dubnu podle předběžných dat meziměsíčně vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,8 %), meziročně byly vyšší o 1,6 %.
- Průmyslová výroba v USA v dubnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 % (březen: stagnace), meziročně vzrostla o 0,2 % (březen: +0,5 %).
- Index trhu rezidenčních nemovitostí v USA od NAHB v květnu stoupl na 50 bodů (odhad: 45 bodů, duben: 45 bodů).
- Podnikové zásoby v USA se v březnu meziměsíčně snížily o 0,1 % (odhad: stagnace, únor: stagnace).
- Zakladatel a ředitel americké automobilky Tesla Elon Musk chce obchody tohoto podniku poprvé povzbudit placenou reklamou. Musk to řekl v úterý na výroční valné hromadě akcionářů podniku v texaském Austinu. Poptávka byla dosud silná a Musk firmu na výrobu elektromobilů propagoval díky své popularitě na Twitteru, který mezitím převzal. To už ale zřejmě nestačí.
- Americké společnosti Meta Platforms hrozí v Evropské unii rekordní pokuta kvůli ochraně soukromí v souvislosti s přesunem dat uživatelů její sociální sítě Facebook z EU na servery v USA, protože neuposlechla varování nejvyššího soudu EU. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Podle těch by pokuta mohla být vyšší než dosavadní rekordní pokuta 746 milionů eur pro Amazon.
- Mobilní telefony iPhone od americké společnosti Apple budou již brzy schopny replikovat hlas uživatele. Podnik to v úterý uvedl na svém blogu a zároveň představil několik dalších novinek pro iPhony a tablety iPad. Podle firmy postačí k rozpoznání hlasu uživatele patnáctiminutový trénink. Apple bez bližších podrobností uvedl, že funkce budou zpřístupněny ještě letos.
- Celosvětové zadlužení se v letošním prvním čtvrtletí zvýšilo o 8,3 bilionu dolarů na 304,9 bilionu dolarů. Dostalo se tak na druhou nejvyšší čtvrtletní úroveň v historii. Vyplývá to z nové studie Institutu pro mezinárodní finance.
- Americká kryptoměnová společnost Ripple koupila za 250 milionů USD švýcarskou společnost Metaco zabývající se úschovou kryptoměn. Pro Ripple je to podle jejího prohlášení první velká akvizice, firmě má pomoci rozšířit mezinárodní působnost a nabídku služeb. Server zpravodajské televize CNBC upozornil, že transakce patří mezi největší v kryptoměnovém odvětví za zhruba rok a přichází v době, kdy americké kryptoměnové společnosti bojují v USA se zvýšenou kontrolou ze strany regulátorů.
- Počet vydaných stavebních povolení v USA v dubnu klesl o 1,5 % (březen: -3 %) na celoročně přepočtené tempo 1,416 milionu jednotek (březen: 1,437 milionu jednotek), zahájená výstavba meziměsíčně vzrostla o 2,2 % na celoročně přepočtené tempo 1,401 milionu jednotek (březen: -4,5 % na 1,371 milionu jednotek).
- Vysílání streamovací služby Netflix s reklamami má pět milionů aktivních uživatelů měsíčně. Společnost to uvedla ve středu na prezentaci pro zadavatele reklamy. Firma, která dlouho poskytovala svůj program bez reklam, nabídla levnější předplatné s reklamami loni v listopadu, aby přilákala více zákazníků a získala nový zdroj příjmů, protože čelí větší konkurenci.
- Chatovací robot s umělou inteligencí ChatGPT je ve Spojených státech k dispozici jako bezplatná aplikace pro telefony iPhone. V plánu je i verze pro telefony Android. Na rozdíl od internetové verze je možné pokládat otázky i hlasem. Informovala o tom společnost OpenAI, která je tvůrcem ChatGPT.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 13. května klesl na 242 tisíc z 264 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal výsledek 254 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 6. května klesl na 1,799 milionu z 1,807 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,813 milionu), když se čekal výsledek 1,818 milionu.
- Index výrobní aktivity filadelfského Fedu v květnu vzrostl na -10,4 bodu (odhad: -19,8 bodu, duben: -31,3 bodu).
- Prodeje starších domů v USA v dubnu meziměsíčně klesly o 3,4 % na celoročně přepočtené tempo 4,28 milionu jednotek (odhad: +0,1 % na 4,30 milionu, březen: -2,6 % na 4,43 milionu jednotek).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Home Depot v 1Q: Zisk na akcii 3,82 USD (odhad: 3,80 USD), tržby 37,26 miliardy USD (odhad: 38,31 miliardy USD).
- Výsledky Target v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,05 USD (odhad: 1,77 USD), tržby 25,32 miliardy USD (odhad: 25,26 miliardy USD).
- Americký řetězec Walmart, který je největším maloobchodním prodejcem na světě, zvýšil v prvním čtvrtletí provozní zisk o 17,3 % na 6,24 miliardy dolarů. Firma o tom ve čtvrtek informovala ve své výsledkové zprávě. Spotřebitelé podle managementu více utrácejí za levnější varianty produktů, firma proto mohla zlepšit celoroční výhled hospodaření.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK