Americké akcie ve čtvrtek posílily díky vyhlídkám na konec zvyšování sazeb v USA

Americké akcie ve čtvrtek posílily, protože zpomalování inflace ve Spojených státech podpořilo očekávání, že americká centrální banka by mohla v brzké době ukončit zvyšování úrokových sazeb.
Index Dow si připsal 0,14 % a zakončil obchodování na 34 395,14 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,85 % na 4 510,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,58 % na 14 138,57 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,52 % na 13,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi devět a půl bazického bodu na 3,767 %.
Americké ministerstvo práce ve středu oznámilo, že meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace tak klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021.
Čtvrteční údaje navíc ukázaly, že výrobní ceny v USA se v červnu meziročně zvýšily pouze o 0,1 % po květnovém nárůstu o 0,4 %. Tempo růstu výrobních cen tak bylo nejnižší od srpna 2020.
Finanční trhy předpokládají, že Fed tento měsíc zvýší úroky o další čtvrtinu procentního bodu. V důsledku polevování inflace nicméně roste očekávání, že červencovým krokem nynější cyklus zvyšování úroků v USA skončí. "Údaje o výrobních cenách jsou dalším potvrzení, že inflace se nadále ubírá správným směrem," uvedla analytička Mona Mahajanová ze společnosti Edward Jones.
Dolar ve čtvrtek k euru oslabil na nové 16měsíční minimum
Na devizovém trhu ve čtvrtek americký dolar kvůli vyhlídkám na konec zvyšování sazeb v USA sestoupil na nové 16měsíční minimum vůči euru. Kolem 22.00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,9 % na 1,1225 USD.
Fed zahájil zvyšování úroků loni v březnu s cílem dostat inflaci pod kontrolu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o pět procentních bodů. Nyní se nachází v pásmu 5,00 až 5,25 % a je nejvyšší od roku 2006.
Evropská centrální banka minulý měsíc zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta a naznačila možnost dalšího zpřísnění měnové politiky. Inflace v eurozóně v červnu podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat klesla na 5,5 % z květnových 6,1 %.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Jihokorejská automobilka Kia investuje více než 200 milionů USD do rozšíření závodu v americkém státě Georgie, v kterém chce montovat elektromobily. V příštím roce zde hodlá zahájit výrobu svého elektrického sportovně-užitkového vozu EV9, oznámila automobilka.
- Společnost Google spustila v Evropě a v Brazílii svého chatovacího robota Bard, oznámil ve čtvrtek mateřský podnik Alphabet. Bard, který využívá umělou inteligenci, by měl konkurovat službě ChatGPT. Jde zatím o největší rozšíření tohoto produktu od jeho uvedení na trh letos v únoru. V mateřském jazyce si mohou tohoto chatbota vyzkoušet i čeští uživatelé.
- Americká Federální obchodní komise zahájila vyšetřování společnosti OpenAI, která je tvůrcem chatbota ChatGPT. Firma podle ní mohla jednat proti zákonům na ochranu spotřebitele tím, že ohrozila jejich osobní pověst a data. Napsal to ve čtvrtek americký deník The Washington Post. Ohlášený krok představuje pro startup OpenAI podporovaný Microsoftem zatím nejsilnější regulační hrozbu.
- Americký ropný gigant ExxonMobil koupí za 4,9 miliardy dolarů společnost Denbury. Firma to uvedla v čtvrtečním sdělení. Podnik se specializuje na používání oxidu uhličitého k těžbě ropy ze starých vrtů. ExxonMobilu akvizice pomůže v jeho rodícím se podnikání v oblasti energetické transformace.
- Úřady ve Spojených státech ve čtvrtek zadržely zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Sedmapadesátiletý Mashinsky čelí obviněním z podvodů a manipulací. Po zadržení stanul před soudem, kde se prohlásil za nevinného. Soudkyně Ona Wangová uvedla, že Mashinsky bude propuštěn na kauci ve výši 40 milionů dolarů zajištěnou jeho rezidencí na Manhattanu.
- Americká tisková agentura Associated Press (AP) a společnost OpenAI se dohodly na spolupráci při zkoumání možností pro využití generativní umělé inteligence ve zpravodajství. AP v rámci dohody poskytne firmě OpenAI přístup k části svého archivu zpráv a na oplátku získá přístup k jejím odborným znalostem. Tato dohoda by mohla být příkladem pro další podobná partnerství, napsala agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 8. července klesl na 237 tisíc z 249 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 248 tisíc), když se čekal výsledek 250 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 1. července vzrostl na 1,729 milionu z 1,718 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,720 milionu), když se čekal výsledek 1,723 milionu.
- Index výrobních cen v USA v červnu meziročně vzrostl o 0,1 % (odhad: +0,4 %, květen: +0,9 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,2 %, květen: -0,4 %).
Výsledková sezóna
- Americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo v druhém čtvrtletí zvýšil tržby o 10,4 % na 22,32 miliardy dolarů. Díky trvající poptávce a vyšším cenám svých výrobků firma také zlepšila celoroční výhled tržeb a zisku. Podnik to uvedl v čtvrtečním sdělení. Výsledky za druhé čtvrtletí překonaly odhady analytiků. Akcie PepsiCo díky tomu před začátkem obchodování na burze v New Yorku vykazovaly zhruba dvouprocentní růst.
- Americká letecká společnost Delta Air Lines v druhém čtvrtletí dosáhla rekordního zisku i tržeb a podruhé za necelý měsíc zlepšila odhad celoročního zisku. Firma ve čtvrtek rovněž oznámila, že uplatnila opci na nákup 12 nových letadel Airbus A220-300. Delta podobně jako další aerolinky těží z růstu poptávky po letecké přepravě po útlumu způsobeném pandemií covidu-19.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK