US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,16 %
NASDAQ-0,59 %
DOW JONES-0,09 %
PX+0,82 %
ČEZ+0,55 %
NVIDIA+0,93 %

Norský státní fond vydělal ve 3. čtvrtletí přes 100 miliard dolarů

Norský Government Pension Fund Global, největší státní investiční fond světa, zhodnotil své investice v třetím čtvrtletí o 5,8 %. Zisk přes 100 miliard dolarů podpořila silná výkonnost akcií v těžebním, telekomunikačním a finančním sektoru.

29. 10. 2025 | 12:10
Norsko

Fond spravovaný společností Norges Bank Investment Management (NBIM) dosáhl ke konci září hodnoty 20,4 bilionu norských korun (přibližně 2 biliony USD). Během tří měsíců vzrostla hodnota aktiv o 854 miliard norských korun, přičemž účetní zisk činil zhruba 1,03 bilionu norských korun (102,6 miliardy USD).

Akciová složka portfolia, která tvoří více než dvě třetiny celkových aktiv, přinesla výnos 7,7 %. Investice do dluhopisů zhodnotily o 1,4 %, nemovitosti o 1,1 % a obnovitelné zdroje o 0,3 %. Celkový výnos fondu byl o 0,06 procentního bodu nižší než referenční index.

Podle zástupce generálního ředitele NBIM Tronda Grandeho byly výsledky taženy především růstem akcií v sektorech základních materiálů, telekomunikací a financí. Americké akcie tvoří přibližně 40 % portfolia, včetně podílů v technologických gigantech Microsoft, NVIDIA, Amazon, Alphabet a Meta Platforms.

Fond během čtvrtletí investoval mimo jiné 543 milionů USD do kancelářské budovy na Manhattanu. Čisté kapitálové přílivy po odečtení nákladů na správu dosáhly 81 miliard norských korun.

V posledních měsících čelí NBIM i geopolitickému napětí po rozhodnutí omezit investice v Izraeli, což vyvolalo kritiku ze strany americké vlády.

Zdroj: CNBC

Akciový trhNorskoVýnosy
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

Tenhle skeptik to nevzdává: AI boom může skončit horší krizí než tou v roce 2008

10. 12.-Andrej Rády
Investiční bubliny