Americká ekonomika v třetím čtvrtletí zrychlila anualizovaný růst nad očekávání analytiků na 4,9 %
Americká ekonomika v třetím čtvrtletí zrychlila anualizovaný růst na 4,9 % z 2,1 % v druhém kvartálu. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Růst je nejsilnější od čtvrtého čtvrtletí roku 2021 a je vyšší, než se čekalo. Analytici odhadovali, že hrubý domácí produkt v přepočtu na celý rok stoupl o 4,2 %. Ekonomice pomohla spotřeba, která zůstává silná navzdory vyšším úrokovým sazbám, pokračujícím inflačním tlakům a řadě dalších domácích i globálních nepříznivých faktorů.
Růst spotřeby umožňuje dobrá kondice trhu práce. Růst mezd sice zpomalil, ale roste o něco rychleji než inflace, což zvyšuje kupní sílu domácností. Spotřebitelé se v třetím čtvrtletí podíleli na tvorbě HDP zhruba 68 %.
I když je nepravděpodobné, že by vysoké tempo růstu v uplynulém čtvrtletí bylo udržitelné, svědčí o odolnosti ekonomiky navzdory agresivnímu zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. Růst by mohl v čtvrtém čtvrtletí zpomalit kvůli stávkám zaměstnanců automobilového průmyslu a obnovení splácení studentských půjček miliony Američanů, napsala agentura Reuters.
Americká centrální banka více než rok ve snaze bojovat s inflací zvyšovala základní úrokovou sazbu. Od konce července je úrok v pásmu 5,25 až 5,50 %, což je maximum za 22 let.
Fed slibuje, že bude sazby udržovat na vysoké úrovni, dokud se inflace nevrátí na přijatelnou úroveň. Růst cen výrazně překračuje 2% inflační cíl centrální banky, i když v posledních měsících tempo inflace polevilo a v září činilo 3,7 %.
Trhy na zprávu o HDP reagovaly jen málo. Termínové kontrakty na akcie byly v negativním pásmu a výnosy státních dluhopisů byly většinou nižší. Podle společnosti FedWatch patřící CME Group finanční trhy očekávají, že Fed na zasedání konaném 31. října a 1. listopadu ponechá sazby beze změny.
Zdroj: ČTK