Cestovní kancelář TUI díky silné poptávce za rok více než zdvojnásobila zisk
Cestovní společnost TUI Group vykázala za uplynulý finanční rok díky silné poptávce nárůst základního zisku před úroky a zdaněním (EBIT) o 138 procent na 977 milionů eur (23,8 miliardy Kč). Firma o tom ve středu informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.
Finanční rok 2023, který skončil v září, byl prvním od roku 2019 bez protipandemických restrikcí. V příštím roce firma počítá se zvýšením provozního zisku nejméně o 25 procent. Podnik zvažuje, že odejde z londýnské akciové burzy a že jeho akcie se budou obchodovat už jenom na burze ve Frankfurtu nad Mohanem.
Tržby společnost za uplynulý finanční rok vzrostly o 25 procent na 20,7 miliardy eur. Přesáhly tím tržby z roku 2019 a poprvé činily více než 20 miliard eur. V příštím roce firma předpokládá nárůst tržeb nejméně o deset procent.
Společnost TUI letos těžila z rostoucí poptávky po uvolnění protipandemických omezení. Konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás spolu s hrozbou recese vyvolaly varování analytiků, že zisky možná už dosáhly svého vrcholu.
Společnost TUI coby největší cestovní koncern na světě uvedla, že její současné rezervace jsou vysoké. Kvůli konfliktu na Blízkém východě ale registruje mírné zpomalení poptávky po zájezdech do Egypta, což považuje za přechodnou záležitost. Šéf společnosti Sebastian Ebel předpokládá, že poptávka po těchto zájezdech se po Vánocích zotaví.
Rezervace na příští léto, tedy na období, kdy skupina dosahuje největšího zisku, jsou v současnosti o 13 procent vyšší než loni. Průměrné ceny vzrostly o čtyři procenta.
Společnost se sídlem v Hannoveru také uvedla, že vzhledem k vývoji likvidity a ke změnám vlastnictví za poslední čtyři roky zvažuje stažení akcií z londýnské burzy. Zůstala by pak jenom na burze ve Frankfurtu. Akcie společnosti se obchodují v Londýně i ve Frankfurtu od roku 2007, kdy se TUI spojila s britskou společností First Choice Holidays.
Návrh odejít z Londýnské akciové burzy (LSE) by mohl být akcionářům předložen v únoru. Pro LSE by to znamenalo ránu, uvedla agentura Reuters, která zároveň připomněla, že největší britská čipová společnost ARM letos vstoupila na burzu v New Yorku. Podobně společnost CRH, která dodává stavební materiál, a firma Ferguson vyrábějící instalatérské vybavení přesunuly své hlavní kotace do Spojených států. K opuštění londýnské burzy je třeba souhlas 75 procent akcionářů.
Akcie TUI si dopoledne na burze ve Frankfurtu připisovaly kolem deseti procent na 6,56 eura. Maximum za poslední rok mají kolem 21 eur.
Zdroj: ČTK