Nájemné na Manhattanu poprvé po více než dvou letech kleslo
Nájemné na Manhattanu se poprvé za posledních 27 měsíců snížilo, a to o 2 % z 4 095 dolarů na 4 000 dolarů. Důvodem je rostoucí nabídka prázdných bytů a slábnoucí poptávka. Vyplývá to ze zprávy společností Douglas Elliman a Miller Samuel zveřejněné ve čtvrtek.
"Ceny narazily na hranici dostupnosti a toto je reakce," řekl Jonathan Miller, generální ředitel společnosti Miller Samuel.
Pokles nájemného na Manhattanu má důležité důsledky pro trh s bydlením a celkovou inflaci, protože Manhattan je největším nájemním trhem v zemi. Nájemníci a ekonomové předpovídali pokles nájemného na Manhattanu již více než rok, ale omezená nabídka a silná poptávka vyhnaly v létě nájemné na rekordní úroveň, která se i na začátku podzimu udržela. Nyní podle makléřů poptávka slábne. Pokles byl podle Keyana Sanaie, vedoucího makléř nájemních domů Douglas Elliman v New Yorku, náhlý.
Sanai řekl, že mnoho pronajímatelů neoficiálně nabízí různé úlevy, jako je například měsíc nájmu zdarma, snižovat nabídkové ceny ale nechtějí. Podle společností Miller Samuel a Douglas Elliman se počet bytů s různými úlevami v listopadu zvýšil na 14 % z říjnových 12 %.
Nájemné na Manhattanu je stále o 11 % vyšší než před pandemií a zároveň nejvyšší v zemi. Průměrné nájemné na Manhattanu činí 5 150 dolarů měsíčně, a to i přestože oproti loňskému roku pokleslo o 2 %. Podle společností Miller Samuel a Douglas Elliman zůstává také historicky nízká zásoba bytů, která se pohybuje těsně pod hranicí 3 %.
Makléři tvrdí, že nájemníky zřejmě čeká další pokles cen na začátku příštího roku. Snižování počtu pracovních míst ve finančním a technologickém průmyslu na Manhattanu totiž omezí poptávku po nájmech. Klesající hypoteční sazby také začnou zatraktivňovat prodejní trh a z některých nájemníků se stanou kupující.
Zdroj: CNBC