EU schválila další sankce proti Rusku, zakazuje dovoz ruských diamantů
Země Evropské unie v pondělí schválily dvanáctý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho válce proti Ukrajině. EU v něm mimo jiné postihuje zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU, zastupující členské státy. Česku se v balíčku podařilo prosadit prodloužení výjimky na dovoz ruské oceli do roku 2028 a do prosince příštího roku byla prodloužena i výjimka na dovoz produktů z ruské ropy do ČR. Podle Moskvy nový balík ukazuje, že dosavadní sankce selhaly.
Nová opatření "přinášejí další ránu schopnosti ruského prezidenta Vladimira Putina vést válku" tím, že se zaměřují na vysoce ceněná odvětví ruské ekonomiky a ztěžují obcházení unijních sankcí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení. "S tímto dvanáctým balíčkem předkládáme robustní nový seznam ekonomických opatření i opatření týkajících se jednotlivců, která dále oslabí ruskou válečnou mašinerii," okomentoval balíček šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
"Náš vzkaz je jasný, jak jsem již řekl na neformální Radě pro zahraniční záležitosti v Kyjevě: Budeme dále odhodlaní v plnění svých závazků vůči Ukrajině a budeme nadále podporovat její boj za svobodu a suverenitu," dodal.
Evropská unie v balíčku mimo jiné zavádí přímý i nepřímý zákaz dovozu, nákupu či transferu diamantů z Ruska. Tento zákaz se vztahuje na diamanty pocházející z Ruska, vyvážené z Ruska, převážené přes Rusko a ruské diamanty zpracované ve třetích zemích. Zákaz se od 1. ledna příštího roku vztahuje na neprůmyslové přírodní i syntetické diamanty a rovněž na diamantové šperky. Od září pak začne platit i na ruské kameny zpracované v jiných zemích.
EU také rozšířila sankční seznam o 29 dalších subjektů, které podle unie přímo podporují ruskou válečnou mašinérii, většinou svým zapojením do výroby, vývoje nebo dodávek elektroniky a součástek. Na tyto subjekty se budou vztahovat přísnější vývozní omezení týkající se zboží a technologií, které by mohly být využity ve prospěch ruské války nebo by mohly posílit ruský obranný a bezpečnostní sektor. Takto rizikovými položkami jsou nově chemikálie, lithiové baterie, termostaty, stejnosměrné motory a servomotory pro bezpilotní letadla, obráběcí stroje a strojní součásti, uvedla Rada EU.
Sedmadvacítka se rovněž rozhodla rozšířit ropné sankce o zkapalněný ropný plyn (LPG). Bude pro něj platit dvanáctiměsíční přechodné období.
EU prodloužila výjimku na dovoz produktů z ruské ropy do ČR do 5. prosince 2024, ale jen v objemech srovnatelných s posledními pěti lety. Pokud budou před tímto datem dostupné alternativy, Rada EU slíbila platnost odchylky ukončit. Informovala o tom v rámci schválení dvanáctého balíku protiruských sankcí. Předchozí výjimka ze sankcí vůči Rusku, která bratislavské rafinerii Slovnaft umožňovala vyvážet do Česka produkty z ruské ropy, skončila 5. prosince.
Schválení nového balíku sankcí uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a slíbila stát po boku Kyjeva "v dobrém i zlém". "Tvrdě potíráme obcházení předpisů a uvalujeme sankce na další zboží, včetně diamantů," napsala na síti X von der Leyenová a pogratulovala španělskému předsednictví k dosažení dohody. Ta podle agentury AFP ještě v pátek nebyla úplná, jisté výhrady mělo Rakousko.
Ruská diplomatická mise při EU uvedla, že přijetí dalšího balíku ukazuje, že dosavadní opatření selhala. "Ruská ekonomika není roztrhána na kusy, pokusy o naši izolaci na mezinárodní scéně, včetně bruselské platformy, žalostně selhaly, cíle způsobit strategickou porážku nebylo dosaženo," uvedla mise v prohlášení zveřejněném na internetu. Přijatá omezení má mise za "nelegitimní, politické vydírání a neokoloniální přístup". Ruské ministerstvo zahraničí pouze uvedlo, že na sankce bude reagovat, píše Reuters.
Zdroj: ČTK