US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,43 %
NASDAQ-0,94 %
DOW JONES-0,36 %
PX+0,08 %
ČEZ-2,15 %
NVIDIA-0,26 %

Gazprom letos čeká propad hrubého provozního zisku o téměř 40 procent

Ruský plynárenský gigant Gazprom v úterý oznámil, že jeho hrubý provozní zisk (EBITDA) vykáže za letošní rok propad o téměř 40 procent na zhruba 2,2 bilionu rublů (asi 544 miliard Kč). V loňském roce EBITDA činil 3,6 bilionu rublů, napsala agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
19. 12. 2023 | 16:41
Energetika

Výsledky zahrnují aktivity firmy v plynárenství, ropném sektoru a výrobě elektřiny. Gazprom podobně jako další ruské podniky po loňském zahájení ruské invaze na Ukrajinu nezveřejňuje své výsledky v plném rozsahu, upozorňuje Reuters.

Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Export Gazpromu sice těmto sankcím přímo nepodléhá, jeho objem loni nicméně klesl o téměř polovinu na 101 miliard metrů krychlových. Dodávky Gazpromu do Evropy se totiž prudce snížily v důsledku širších politických dopadů války na Ukrajině, píše Reuters.

Gazprom v úterý rovněž uvedl, že jeho správní rada schválila investiční plán pro příští rok v hodnotě 1,57 bilionu rublů, který již v listopadu navrhlo vedení podniku. Ve srovnání s investičním plánem pro letošní rok je nový plán nižší o zhruba 20 procent.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

EnergetikaRusko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie