US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,54 %
NVIDIA-2,47 %

Bývalý činitel čínské centrální banky dostal za úplatky trest 16 let vězení

Bývalý činitel čínské centrální banky byl odsouzen k 16 letům a šesti měsícům vězení. Soud ho shledal vinným z přijímání úplatků, vyzrazení státních tajemství a zneužití důvěrných informací. Informoval o tom ve čtvrtek čínský tisk, který citovala agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
28. 12. 2023 | 16:42
Centrální banky

Bývalý vedoucí oddělení měnové politiky centrální banky Sun Kuo-feng využíval svého postavení k tomu, aby v letech 2002 až 2020 pomáhal jiným osobám získávat utajované a důvěrné informace výměnou za nezákonné platby v hodnotě 21 milionů jüanů (téměř 66 milionů Kč), uvedl čínský státní žalobce.

Kromě toho Sun v letech 2014 a 2015 získal důvěrné informace o plánech akvizice společnosti kótované na burze v Šanghaji a nelegálním obchodováním s těmito informacemi vydělal přes 11 milionů jüanů.

Vyšetřování Sun Kuo-fenga bylo zahájeno v roce 2022 v rámci boje čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti korupci, jejímž cílem je vymýtit zkorumpované úředníky ve finančním sektoru. Soud navíc vyměřil Sunovi pokutu 13,1 milionu jüanů.

Letos v červnu byl kvůli podezření z úplatkářství zatčen také viceguvernér čínské centrální banky Fan I-fej.

Zdroj: ČTK

Centrální bankyČínaKorupce
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio